تبیان، دستیار زندگی
برخی افراد به خاطر دلایلی چاق می‌شوند که بسیار شگفت‌آور است و معمولاً ربطی به زیاد خوردن و عدم تحرک هم ندارد
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

5 عامل باورنکردنی که چاقتان می‌کند


برخی افراد به خاطر دلایلی چاق می‌شوند که بسیار شگفت‌آور است و معمولاً ربطی به زیاد خوردن و عدم تحرک هم ندارد.

چاقی

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که میوه و سبزیجات و همچنین دانه‌های کامل میل می‌کنید، به اندازه‌ی کافی فعالیت جسمی دارید، پُرخوری نمی‌کنید اما باز می‌بینید که چند کیلو چاق‌تر هستید و نمی‌توانید همین چند کیلو را آب کنید و یا حتی چاق‌تر هم می‌شوید؟ آیا تا به حال با افرادی روبه رو شده‌اید که می‌گویند ما آب هم که می‌خوریم چاق می‌شویم؟

باید بگوییم برخی افراد به خاطر دلایلی چاق می‌شوند که بسیار شگفت‌آور است و معمولاً ربطی به زیاد خوردن و عدم تحرک هم ندارد. اگر می‌خواهید با این دلایل دور از ذهن آشنا شوید با ما همراه باشید.

شما به خوابتان اهمیت نمی‌دهید

اگر به بهانه‌ی این که کار یا درس دارید عادت کرده‌اید که در طول شب فقط چند ساعت بخوابید و تصور می‌کنید اشکالی ندارد و می‌توانید با نوشیدن چای یا چند فنجان قهوه شب زنده‌داری کنید باید بگوییم البته که می‌توانید تا صبح دوام بیاورید ولی در عین حال کاری می‌کنید که بدنتان نتواند چربی‌ها را بسوزاند. مطالعات متعدد نشان داده است کم خوابی و شب زنده‌داری‌های طولانی، تعادل هورمون‌های کنترل کننده‌ی اشتها را به هم می‌ریزد و باعث کند شدن متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن می‌شود. توصیه می‌کنیم هر شب بین 7 تا 9 ساعت بخوابید و توجه داشته باشید که کیفیت خواب نیز به اندازه‌ی کمیت آن مهم است. بی‌خوابی و بد خوابی‌های طولانی مدت به افزایش وزن منجر خواهد شد.

زندگی یا کار پُرتنشی دارید

زمانی که با استرس زندگی می‌کنید بدن هورمونی به نام کورتیزول تولید می‌کند که باعث می‌شود قندی که در کبد و عضلات انباشته شده است وارد جریان خون شود. در این صورت میزان انسولین افزایش می‌یابند و مانع سوختن چربی‌ها می‌شود.

توصیه می‌کنیم هر شب بین 7 تا 9 ساعت بخوابید و توجه داشته باشید که کیفیت

خواب نیز به اندازه‌ی کمیت آن مهم است. بی‌خوابی و بد خوابی‌های طولانی مدت

به افزایش وزن منجر خواهد شد

در واقع در این حالت بدن چربی‌ها را ذخیره می‌کند تا بعدها از آن‌ها استفاده کند. برای رهایی از این مشکل سعی کنید استرستان را کاهش دهید. ورزش کنید. مدیتیشن یا یوگا کار کنید. زمانی که استرس بر شما غلبه می‌کند نفس عمیق بکشید. روزانه زمانی را برای استراحت و آرامش خود اختصاص دهید.

گوشتی که می‌خورید پُر از هورمون است

متأسفانه باید بگوییم گوشتی که امروزه مصرف می‌کنیم علاوه بر پروتئین حاوی مواد دیگری نیز هست. در واقع این روزها به همراه گوشتی که می‌خوریم هورمون‌هایی نیز وارد بدن ما می‌شود. این هورمون‌ها همان هورمون‌هایی هستند که به همراه غذا به حیوانات داده می‌شود تا زودتر رشد کنند. وقتی هورمون‌ها باعث رشد و بزرگ شدن حیوانات می‌شوند همین تأثیر را نیز روی بدن انسان می‌گذارند یعنی باعث چاقی می‌شوند. برای مقابله با این مشکل اگر امکانش را دارید گوشت مصرفی خود را (گوشت گاو، مرغ و غیره) از جاهایی تهیه کنید که می‌دانید حیواناتشان را به روش‌های طبیعی پرورش می‌دهند و از هورمون‌ها استفاده نمی‌کنند.

ظروف پلاستیکی

بسته‌بندی‌ها و مواد شیمیایی را جدی بگیرید

به عنوان مثال بطری‌های پلاستیکی نوشیدنی‌ها حاوی مواد شیمیایی به نام بیسفنول A هستند. PVC های موجود در بسته بندی‌های پلاستیکی گوشت‌ها، برای بدن مضر است. متأسفانه این ترکیبات شیمیایی می‌توانند به راحتی وارد جریان خون شده و مانند آفت کش‌ها، سیستم هورمونی را به هم ریخته و باعث اضافه وزن شوند.

قدیمی‌ها مواد غذایی را در پاکت‌های کاغذی خریداری می‌کردند نه در کیسه‌های پلاستیکی.

برای کاهش اثرات این ترکیبات مضر توصیه می‌کنیم میوه و سبزیجات و کلاً مواد غذایی را در بسته بندی‌های پلاستیکی نگهداری نکنید. از بطری‌های پلاستیکی، استفاده‌ی مجدد نکنید. یعنی زمانی که نوشابه یا آب معدنی را میل کردید از بطری خالیِ آن برای نگهداری آب یا نوشیدنی‌های دیگر استفاده نکنید.

شما دچار آلرژی غذایی هستید

سرخی پوست و مشکلات گوارشی مزمن و طولانی مدت می‌تواند علائم آلرژی غذایی باشد. آیا می‌دانید که چاق شدن و یا اضافه وزن می‌تواند یکی از علائم آلرژی به برخی از مواد غذایی باشد؟ مصرف مواد غذایی که به آن‌ها حساسیت دارید می‌تواند باعث ایجاد التهاب شود که به متورم شدن بدن و احتباس آب منجر می‌شود.

زمانی که با استرس زندگی می‌کنید بدن هورمونی به نام کورتیزول تولید می‌کند

که باعث می‌شود قندی که در کبد و عضلات انباشته شده است وارد جریان خون شود. در این صورت میزان انسولین افزایش می‌یابند و مانع سوختن چربی‌ها می‌شود

آلرژی‌های غذایی بیش از آنچه که تصورش را می‌کنید باعث ایجاد مشکلات مزمن روی سلامت و اضافه وزن می‌شود که بیشتر افراد از آن رنج می‌برند. اگر فکر می‌کنید آلرژی غذایی دارید کافی است برای تشخیص آن چند آزمایش ساده انجام دهید. توصیه می‌کنیم اگر به محصولات لبنی یا تخم مرغ آلرژی دارید، از مصرف آن‌ها بپرهیزید.

فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

عوامل محیطی موثر در چاقی (1)

عوامل محیطی موثر در چاقی (2)

چربی چاق کننده است یا میزان کالری؟

آیا میکروب‌ها شما را چاق می‌کنند؟

5 سؤال راجع به هورمون‌ها و چاقی

10 علت خوردن، بدون حس گرسنگی

کم خوابی موجب پرخوری می‌شود

بیماری‌ های چاق کننده!

علل روانی چاقی (1)

علل روانی چاقی (2)

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.