تبیان، دستیار زندگی
خوش بخشی از زیبایی و دل‌انگیزی محیط خانه است. بوهای بد می‌توانند بیش از حد تصور آزاردهنده باشند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خانه‌ای با بوی خوش


بوی خوش بخشی از زیبایی و دل‌انگیزی محیط خانه است. بوهای بد می‌توانند بیش از حد تصور آزاردهنده باشند و هیچ‌كس دوست ندارد بوی بدی به مشام خودش یا مهمانان برسد. بوها از نظر روانی تاثیر شگرفی بر انسان ایجاد می‌كنند. بوها می‌توانند آرامش‌بخش، اغواكننده، محرك، نشاط‌آور، انرژی‌بخش، طراوت‌بخش یا در مقابل نفرت‌انگیز باشند.

خانه‌ای با بوی خوش

ذهن انسان طی تكامل طبیعی، بوها را به نحوی هوشمندانه و كاربردی تقسیم‌بندی كرده است و از این دیدگاه نقش بوها بر سلامت جسمی نیز تقویت می‌شود. ذهن آدمی بوهای سالم را خوب و خوشایند شناسایی می‌كند و در مقابل بوهای بد را نفرت‌انگیز جلوه می‌دهد. یك نمونه بوی مواد غذایی فاسد است كه باكتری‌ها، قارچ‌ها و باكتری‌های مضر را با خود دارد و در دسته‌ بدها قرار می‌گیرد!

بوی خوش در محیط خانه بدون زحمت به دست نمی‌آید. برای بسیاری همین كه بوی بدی به مشام نرسد كافی است و برای گروهی مقابله با بوهای بد به یك دردسر دائمی تبدیل شده است. با این حال اگر خواهان بوی خوش در محیط خانه خود هستید با رعایت برخی نكات بدون هیچ هزینه‌ای می‌توانید خود و مهمانان را به بوی خوش مهمان كنید!

این بو از كجاست؟!

اگر در خانه بوی بدی به مشام می‌رسد باید پیش از هر كاری منبع آن را از بین ببرید. مجرای آب ظرفشویی، چاهك حمام، سرویس‌های بهداشتی، ‌جا كفشی، محل انباشت رخت‌چرك‌ها، رختكن حمام، پاسیو و آشپزخانه می‌توانند محل‌هایی برای پراكندن بوی بد در خانه باشند. ‌نظافت و رفع مسدودی مجراهای فاضلاب می‌تواند بوی بد را برطرف كند. باید برای رخت‌چرك‌ها سطل در بسته‌ای در نظر‌گرفته شود. بوی بد آشپزخانه ممكن است از فساد مواد غذایی یا سیب‌زمینی، پیاز، سیر و... حاصل شده باشد. بهتر است جاكفشی خانه از انواع كشویی یا كمدی در نظر گرفته شود تا بوی احتمالی كفش‌ها در محیط پراكنده نشود. بوی بد پاسیو ممكن است از فساد برگ‌ها و ساقه‌ گیاهان ناشی شده باشد. خاك گلدان‌ها باید از مواد اضافی نظیر برگ‌های فرو افتاده،‌ ته‌ مانده میوه‌ها،‌ حشرات مرده و باقیمانده مواد غذایی عاری باشد. برخی گیاهان آپارتمانی در قسمت رویه خاك گلدان به محل تولید قارچ‌ها و كپك‌ها یا تخم‌ریزی انواع خاصی از حشرات تبدیل می‌شوند و تنها چاره كار، رسیدگی به آنها و تمیز نگه داشتن لایه بالایی خاك گلدان‌هاست. بوهای بد ناشناخته و مرموز كه ناگهان سروكله‌شان پیدا شده اغلب حاصل فساد مواد غذایی یا میوه‌ها هستند.

كدام میوه‌ها و مواد غذایی؟ همان‌‌ها كه ناغافل از دست یا بشقاب شما یا مهمانانتان غلتیده‌اند و زیر مبل، كمد، تخت یا بوفه جاخوش كرده‌اند. اتاق كودكان باید در فواصل كوتاه بازرسی شود تا مواد غذایی در گوشه‌ای دور از نظرها فاسد نشوند و انواع باكتری‌ها را در هوا نپراكنند. اتاق سالمندان نیز چنین شرایطی دارد. بوی بد یخچال را هم می‌توان از طریق قرار دادن مقداری جوش‌شیرین یا قهوه خشك در آن برطرف كرد.

از خوشبوكننده‌های صنعتی كه به صورت اسپری به فروش می‌رسند برای خوشبو كردن محیط خانه به صورت دائمی استفاده نكنید

بوگیرهای فوری

با رفع منبع بوی بد، بوی ناخوشایند برطرف می‌شود. با این حال اگر به یك بوگیر‌فوری نیاز دارید برای مثال چاه دستشویی بالا زده و همان موقع مهمان‌ها در راهند یا بوی بد از رطوبت دیوارها ناشی شده است می‌توانید مقداری آب و سركه با آبلیمو را در محیط خانه اسپری كنید. هر چه میزان آبلیمو یا سركه بیشتر باشد این مخلوط قدرت بوگیری بیشتری دارد. بوی بد ناشی از دود سیگار نیز با این روش به سرعت ناپدید می‌شود. بالا بودن میزان رطوبت محیط می‌تواند با انتشار بوهای ناخوشایند همراه باشد. همواره گوشه پنجره‌ها را باز نگه دارید تا هوای داخل خانه تهویه شود. تابش آفتاب از پنجره‌‌ها به محیط‌ خانه رطوبت اضافی را برطرف می‌كند و علاوه بر آن نقش میكروب‌كشی دارد. مواد آروماتیك كه از طبخ غذا ناشی می‌شود نیز می‌توانند برای سلامت ‌مضر باشند و پس از ساعتی بوی ناخوشایندی در هوای خانه باقی بگذارند. هنگام آشپزی حتما از هود استفاده كنید و تا حد امكان پنجره‌ها را باز بگذارید.

هر‌چند روز یك بار در سطل زباله منزل مقداری سركه بریزید تا بوی شیرابه زباله را به خود نگیرد. اگر پای یكی از اعضای خانواده همواره بو می‌دهد مشكل را به پای او نسبت ندهید. بوی بد پا اغلب به جنس كفش یا جوراب وابسته است.

جوراب‌های نخی و كفش‌های چرمی اغلب بوی كمتری نسبت به جوراب‌های نایلونی و كفش‌های كتانی ایجاد می‌كنند. با این حال اگر پاها به مدت طولانی در كفش مانده باشند بهتر است بلافاصله پس از رسیدن به منزل شسته شوند. دیگر این كه می‌‌توان در كفش‌هایی كه بوی بد دارند مقداری جوش‌شیرین ریخت.

خانه‌ای با بوی خوش

اسپری‌های خطرناك

از خوشبوكننده‌های صنعتی كه به صورت اسپری به فروش می‌رسند برای خوشبو كردن محیط خانه به صورت دائمی استفاده نكنید. این اسپری‌ها اغلب حاوی مواد شیمیایی فرار، نفتالین و فرمالد‌ئید هستند. فرمالدئیدها مواد شیمیایی خطرناكی هستند كه به صورت گسترده در صنایع چوب، رنگ و پلاستیك كاربرد دارند، ولی تحقیقات نشان می‌دهد برای انسان سرطان‌زا هستند و البته بیماری‌های ریوی، قلبی و عروقی و انواع آلرژی‌ را تشدید می‌كنند.

برخی عودهای حرارتی مرغوب كه كاملا از مواد طبیعی ساخته شده‌اند برای خوشبو كردن خانه مناسب‌ترند. البته منظورمان عودهایی نیست كه سوزانده می‌شوند و دود می‌كنند. اگر دنبال خوشبوكننده‌های كاملا طبیعی هستید سری به آشپزخانه بزنید! جوشانده دارچین، میخك، زنجبیل با پوست لیمو و مركبات می‌‌توانند یك خوشبوكننده طبیعی باشند. راحت‌تر از آن خیساندن یك تكه پنبه در محلول آب و وانیل است كه به یك منبع عالی خوشبوكننده تبدیل می‌شود.‌ درباره اسپری‌های خوشبوكننده ناگفته نماند احتمال بروز آسم در كودكان و سالمندان را تا 35 درصد افزایش می‌دهد.

كمك گرفتن از طبیعت

بنا به تحقیقات، تری كلرواتیلن، فرمالدئیدها و بنزن مهم‌ترین آلاینده هوای خانه‌ها هستند. در شهرهای شلوغ، آلاینده‌های دست دوم نظیر تركیبات حاوی سولفور دی‌اكسید هم به این آلاینده‌ها اضافه می‌شوند.

بهترین راه مقابله با این تركیبات خطرناك نیز نگهداری از گیاهان آپارتمانی است. گیاهان، تصفیه‌كننده‌های طبیعی هوا هستند و علاوه بر آن رطوبت محیط را متعادل نگه می‌دارند

محققان توصیه می‌كنند در منازل آپارتمانی به ازای هر نفر حداقل 3 گیاه آپارتمانی سالم نگهداری شود. اگر در خانه باغچه، گلخانه یا بالكن دارید از كاشت و نگهداری انواع گیاهان پهن‌برگ غافل نشوید. هرچه برگ گیاهان بزرگ‌تر و بیشتر باشد قدرت تصفیه هوای آنها بالاتر می‌رود.

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : جام جم آنلاین

مطالب مرتبط :

اسرار شیشه های شفاف

انجام کارها به روش اصولی

سرویش بهداشتی شیک و پاکیزه

پاک کردن لکه ها

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.