تبیان، دستیار زندگی
شوره سر مشکل شایعی است که شامل پوسته های خشک سر است و خیلی نگران کننده نیست. ولی در مقابل، شپش سر...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهره لطیفی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تشخیص شپش سر از شوره سر


شوره سر مشکل شایعی است که شامل پوسته های خشک سر است و خیلی نگران کننده نیست. ولی در مقابل، شپش سر خیلی رایج نیست و نگرانی فرد را هم به دنبال دارد.


شپش و شوره سر

هنگامی که پوسته های سفید روی سر خود می بینید، باید بتوانید بین شوره سر و شپش فرق بگذارید.

1- بهتر است به سر خود در مقابل آینه نگاه کنید. بهتر است این کار در مقابل نور کافی انجام گیرد، زیرا تشخیص بین شوره سر و شپش در نور کم میسر نخواهد بود.

2- لکه ها و پوسته های سفیدرنگ روی موهای خود را پیدا کنید. معمولا پوسته های روشن تر، شوره سر هستند. اما باید توجه کنید که این کار را باید دقیق و نزدیک به آینه انجام دهید.

3- سر خود را شانه بزنید. اگر در حین شانه زدن، تکه های سفیدرنگ بر روی موهایتان حرکت کردند، به احتمال زیاد شوره سر هستند، ولی اگر به صورت محکم روی موهایتان چسبیده بودند، احتمال این که شپش باشد، بسیار است.

4- سر خود را  با شامپو بشویید و این کار را چندین مرتبه انجام دهید. معمولا با یکبار شامپو زدن به سر، شوره از بین می رود. اگر پس از چند بار شامپو زدن، لکه های سفیدرنگ موهایتان از بین نرفت، بخصوص در مناطق نزدیک به ریشه مو، احتمال شپش زیاد است.

در صورت طولانی شدن مشاهده شوره سر باید آن را جدی گرفته و به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید، زیرا پوست سر در این شرایط می‌تواند میزبان بسیاری از باکتری ها و قارچ ها شود

5- به تمام خارش های سطح سرتان توجه کنید و حساس باشید. اگر چه شوره سر می تواند خارش بیاورد، ولی خارش حاصل از شوره سر خفیف می باشد. ولی خارش ناشی از شپش شدید است. این بهترین راه برای تشخیص بین شوره و شپش می باشد.

چند نکته

1- به محض آگاه شدن از وجود شپش، درمان را شروع کنید و کودک خود را تا پایان درمان، از رفتن به مدرسه منع  کنید. در برخی از کشورها ، قانونی مبنی بر ممنوعیت رفتن بچه های مبتلا به شپش به مدرسه وجود دارد، زیرا احتمال سرایت به کل بچه های مدرسه وجود دارد .

2- هر چند وقت یکبار از عدم وجود شپش در موهای خود، به خصوص کودکانتان مطمئن شوید.

3- اگر در موی سرتان یا سر کودکتان تشخیص شپش داده شد، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا مراحل درمان را طی کرده و از شامپوهای ضد شپش که به این منظور وجود دارد استفاده کنید.

4- در صورت طولانی شدن مشاهده شوره سر باید آن را جدی گرفته و به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید، زیرا پوست سر در این شرایط می‌تواند میزبان بسیاری از باکتری ها و قارچ ها شود.

5- بهترین راه برای عدم ابتلا به شپش سر، رعایت بهداشت فردی به ویژه استحمام و استفاده از آب گرم و صابون می‌باشد. تعویض لباس های زیر، کوتاه کردن موها، رعایت اصول بهسازی محیط و در موقع اضطرار جوشاندن لباس ها در حرارت بالای 60 درجه و ترجیحاً اتو کردن آنها مفید می‌باشد.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

شپش سر ربطی به فرهنگ ندارد

مراقب شیوع شپش سر باشید

شپش سر چیست؟

شوره سر طبیعی است؟

آیا شوره ی سر یك بیماری است ؟

راز شوره سر كشف شد

موها نشان‌دهنده سلامتی بدن‌اند؟

انواع دردسر‌های موی سر

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.