تبیان، دستیار زندگی
خبر گزاری ها به نقل از منابع آگاه خبر دادند ، جلسه هیئت امنا دانشگاه آزاد با حواشی جالبی روبرو بوده است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حاشیه های جلسه مهم دانشگاه آزاد


 خبر گزاری ها به نقل از منابع آگاه خبر دادند ، جلسه هیئت امنا دانشگاه آزاد با حواشی جالبی روبرو بوده است.


در این جلسه که چهارشنبه هفته پیش برگزار شد، برخلاف دستور جلسه آن تصمیمی برای تعیین رییس جدید دانشگاه گرفته نشد.

هیئت امنا دانشگاه آزاد

از حواشی این جلسه که یاسر فرزند کوچک رییس مجمع تشخیص مصلحت نیز در آن حضور داشت، می توان به نوع برخورد آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشخاص حقوقی این شورا اشاره کرد.

در ابتدای این جلسه هنگامی که کامران دانشجو وزیر علوم تقاضای بررسی دستور جلسه یا همان تعیین رییس جدید را می کند با برخورد تند هاشمی روبرو می شود به گونه ای که هاشمی خطاب به دانشجو می گوید: علت تشکیل این جلسه تنها و تنها تعیین رییس هیئت امنای دانشگاه آزاد است.

از دیگر حواشی این جلسه یادآوری خاطرات کودکی مرضیه وحید دستجردی (وزیر بهداشت) از سوی آیت الله هاشمی رفسنجانی در هنگام رای گیری بوده است. هاشمی خطاب به دستجردی می گوید: یادتان است شما در ایام کودکی به همراه برادرتان به منزل ما می آمدید و به بازی مشغول بودید و...

گفتنی است اولین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد پس از اصلاح اساسنامه‌ آن در حالی چهارشنبه هفته گذشته (30 آذر) پشت درهای بسته برگزار شد كه بر خلاف تكلیف شورای عالی انقلاب فرهنگی به وزیر علوم برای تعیین رئیس جدید دانشگاه آزاد، روند این جلسه طولانی به‌نحوی پیش رفت كه این اتفاق نیفتاد تا برخی گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای مبنی بر پایان حدود سه دهه مدیریت آقای جاسبی بر این دانشگاه كماكان نادرست از آب در بیاید.

تنها مصوبه عملی این جلسه ریاست آیت الله هاشمی رفسنجانی بر هیات امنای دانشگاه آزاد بود. بر این اساس تعیین رییس جدید دانشگاه آزاد به جلسه آتی هیات امنا موکول شد.

حرف های مهم وزیر علوم از آخرین اخبار رییس دانشگاه

کامران دانشجو ظهر امروز دوشنبه 5 دی ماه در حاشیه مراسم بزرگداشت شهدای جهاد علمی در جمع خبرنگاران حاضر شد و به مهمترین جزئیات مرتبط با تعیین جانشین رئیس کنونی دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت.

وی با بیان اینکه به طور قطع و بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی جلسه پیشنهاد رئیس جدید دانشگاه آزاد اسلامی در ساعت 16 ، 21 دی ماه جاری برگزار می شود، اضافه کرد: فردا گزارش خود را از جلسه برگزار شده هیئت امنای دانشگاه آزاد در 30 آذرماه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می دهم و تمام اعضای هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی تنها تا 10 دیماه فرصت دارند که سوابق علمی و اجرایی گزینه های خود را به دفتر وزیر علوم ارسال کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مهمترین جزئیات جلسه برگزار شده هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی را شرح داد و گفت: با دو سوم گزینه هایی که برای ریاست دانشگاه آزاد انتخاب شده اند تماس گرفتیم اما آنها از قبول این پست سر باز زدند

وی اضافه کرد: پس از ارسال سوابق علمی و اجرایی این گزینه ها، این سوابق برای تمام اعضای هیئت امنا ارسال می شود تا آنان تا 21 دیماه فرصت مطالعه این سوابق را داشته باشند. هیچ محدودیتی برای اعلام گزینه ها از نظر تعداد وجود ندارد.

دو سوم گزینه های مطرح برای ریاست دانشگاه آزاد تمایلی به ریاست ندارند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در جلسه 21 دیماه و فقط در جلسه 21 دیماه رئیس پیشنهادی دانشگاه آزاد اعلام می شود، اظهار داشت: ما از روز گذشته تماس خود را با گزینه های مطرح شده در جلسه 30 آذرماه آغاز کردیم اما دو سوم این افراد تمایلی به پذیرفتن رئیس دانشگاه آزاد نداشته اند بنابراین تعداد اندکی باقی می مانند که سوابق اجرایی و علمی شان در جلسه 21 دیماه بررسی و از میان آنان رئیس جدید تعیین می شود.

هیئت امنا دانشگاه آزاد
اعلام زمان معرفی رئیس جدید دانشگاه آزاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به زمان آغاز دوره جدید ریاست دانشگاه آزاد اسلامی گفت: پس از برگزاری جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد در روز چهارشنبه 21 دیماه، بنده فرد پیشنهاد شده را در جلسه سه شنبه 27 دیماه به شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام می کنم.

زمان آغاز به کار رئیس جدید دانشگاه آزاد

وی اضافه کرد: در این جلسه اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی به فرد پیشنهاد شده رای داد، رئیس جدید موظف است که از روز بعد بلافاصله در دانشگاه آزاد اسلامی کار خود را آغاز کند و از خدمات رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و هیئت امنا تقدیر به عمل می آید.

دانشجو در ادامه سخنان خود درباره جزئیات سلب حق رای از رئیس کنونی دانشگاه آزاد اسلامی برای تایید رئیس جدید این دانشگاه گفت: در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی رئیس جمهور به من پیشنهاد کردند به علت اینکه بنده مامور تشکیل جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد هستم نظر مخالف یا موافقی درباره سلب حق رای از دکتر جاسبی نداشته باشم.

وی اضافه کرد: در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی 15 نفر اعلام کردند که تبصره ای اضافه شود که رئیس دانشگاه آزاد حق تایید رئیس بعدی را نداشته باشد.

دانشجو در بخش دیگری از سخنانش ضمن عذرخواهی از خبرنگارانی که در نخستین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد ساعت ها پشت درهای بسته و در هوایی سرد منتظر اعلام نتیجه جلسه بودند، گفت: هر چند پیش از این اعلام کرده بودیم که تمهیدات لازم در این زمینه اجرا شود اما کسی نمی دانست که خبرنگاران هم در آن روز به محل تشکیل جلسه هیئت امنا می آیند.

تنها مصوبه عملی این جلسه ریاست آیت الله هاشمی رفسنجانی بر هیات امنای دانشگاه آزاد بود. بر این اساس تعیین رییس جدید دانشگاه آزاد به جلسه آتی هیات امنا موکول شد

سعی کردم خود را به دور از حاشیه ها نگه دارم

وی در پاسخ به این سئوال که چرا در شب اول برگزاری جلسه در میان خبرنگاران حاضر نشد، گفت: از زمانی که ماموریت برگزاری این جلسه به من داده شد سعی کردم خود را به دور از حاشیه ها نگه دارم و همیشه در متن حرکت کنم بنابراین تصمیم داشتم در شرایطی بهتر و در زمانی دیگر پاسخگوی مسائل مرتبط با این موضوع باشم در عین حال منتظر بودم ببینم سایرین درباره جلسه ای که برگزار شد چه می گویند.

در صورت عدم معرفی رئیس جدید تا 30 دیماه شورای عالی انقلاب فرهنگی سرپرست تعیین می کند

به گفته کامران دانشجو، طبق اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی هیئت امنا تنها یک ماه فرصت دارند که رئیس جدید دانشگاه آزاد اسلامی را انتخاب کنند و در صورتی که تا 30 دیماه رئیس جدید دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب نشود شورای عالی انقلاب فرهنگی برای این دانشگاه سرپرست تعیین می کند.

وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: تنها 9 نفر از اعضای هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی حق رای خواهند داشت و جلسات بعدی برای تعیین رئیس دانشگاه آزاد در کار نخواهد بود و تنها در همان یک جلسه رئیس مشخص می شود.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در مورد اینکه آیا دکتر جاسبی احتمالا رئیس دانشگاه نخواهند بود، گفت: هر کسی در شورای عالی انقلاب فرهنگی رای آورد رئیس می شود و آن گاه در این مورد تصمیم گیری می شود.

فرآوری :  یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع: مهر و جهان