تبیان، دستیار زندگی
اسکاچ را در یک ظرف آب و آبلیمو یا سرکه خیس کنید، سپس آن را به مدت یک دقیقه در مایکروویو بگذارید. برای برداشتن اسکاچ از داخل مایکروویو حتما دستکش مخصوص آشپزی‌تان را به دست کنید…
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

استفاده‌های جالبی که می‌توانید از مایکروویو بکنید، اما نمی‌دانستید!


اسکاچ را در یک ظرف آب و آبلیمو یا سرکه خیس کنید، سپس آن را به مدت یک دقیقه در مایکروویو بگذارید. برای برداشتن اسکاچ از داخل مایکروویو، حتما دستکش مخصوص آشپزی‌تان را به دست کنید.


بیشتر ما از مایکروویو تنها برای پختن غذا و یا گرم کردن آن استفاده می‌کنیم. اما آیا می‌دانستید که از این دستگاه استفاده‌های بیشتری نیز می‌توان کرد؟ ما در این مقاله به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم.

اجاق مایکروویو چگونه کار می کند؟

1- ضدعفونی کردن و دفع بوی بد اسکاچ ظرفشویی

اگر بعد از شستن ظرف ماهی، اسکاچ و اسفنج ظرفشویی‌تان بوی بد ماهی گرفت، آن را دور نیندازید. اسکاچ را در یک ظرف آب و آبلیمو یا سرکه خیس کنید، سپس آن را به مدت یک دقیقه در مایکروویو بگذارید. برای برداشتن اسکاچ از داخل مایکروویو، حتما دستکش مخصوص آشپزی‌تان را به دست کنید. اسکاچ شما به وسیله حرارت مایکروویو کاملا ضدعفونی شده و بوی بد خود را از دست خواهد داد.

2- تمام مواد غذایی شام‌تان را تنها در ده دقیقه بپزید

می‌توانید ماهی قزل‌آلا و سبزیجات و سیب‌زمینی‌تان را در مدت زمان بسیار کمی در این دستگاه برای شام آماده کنید. برای سرخ کردن، پختن و بخارپز کردن غذاهایتان، از مایکروویو استفاده کنید. تنها باید برای هر نوع طبخ غذا مدت زمان دستگاه را تنظیم کنید.

3- تخته گوشت (یا تخته خردکن سبزی) را در مایکروویو ضدعفونی کنید

تخته گوشت را به خوبی بشویید؛ یک لیموی تازه روی آن بمالید؛ سپس به مدت یک دقیقه در مایکروویو بگذارید تا حرارت دستگاه به خوبی آن را ضدعفونی کند.

4- پختن سیب‌زمینی

درست است که مایکروویو نمی‌تواند سیب‌زمینی شما را کبابی و برشته کند؛ اما می‌تواند آن را درمدت چهار دقیقه به خوبی بپزد. می‌توانید باقی غذاهایتان را نیز به طور هم‌زمان در مایکروویو بپزید. با یک چنگال، سیب‌زمینی را سوراخ کرده و به مدت دو دقیقه در دستگاه بگذارید. بعد از دو دقیقه، آنها را بیرون آورده و باز به مدت دو یا سه دقیقه دیگر در مایکروویو بگذارید. برای درست کردن پوره سیب‌زمینی، قبل از این‌که شیر را به سیب‌زمینی اضافه کنید، کمی شیر را حرارت دهید. ـ بعد از سرد شدن شیر و سیب‌زمینی، آنها را با هم مخلوط کنید و بهم بزنید تا پوره سیب‌زمینی شما آماده شود. ـ

5- نرم کردن شکر قهوه‌ای

شکر را در یک ظرف پلاستیکی بگذارید؛ کمی آب به آن اضافه کنید و با حرارت متوسط، ده تا بیست ثانیه در مایکروویو بگذارید.

6- نرم کردن عسل

معمولا زمانی که عسل را برای مدت زمان طولانی در یخچال می‌گذارید، سفت و غیر‌قابل استفاده می‌شود. برای نرم کردن عسل، می‌توانید آن را به مدت سی ثانیه و یا یک دقیقه در مایکروویو گذاشته و بعد میل کنید.

7- حرارت دادن خمیر

می‌توانید خمیر نان و یا خمیر غذایتان را در حدود پانزده دقیقه در مایکروویو بگذارید و به سرعت غذایتان را آماده کنید. خمیر را در یک کاسه بزرگ بگذارید و روی آن را با یک پلاستیک بپوشانید. 250 گرم آب در یک کاسه بریزید و در پشت کاسه خمیر بگذارید. حرارت مایکروویو را تا حد امکان کم کنید (ده درصدِ قدرت مایکروویو). به مدت سه دقیقه خمیر را حرارت دهید؛ بعد بگذارید به مدت سه دقیقه دیگر نیز در مایکروویو بماند. سه دقیقه دیگر هم آن را حرارت دهید؛ بعد دوباره بگذارید شش دقیقه دیگر نیز در دستگاه بماند. اکنون خمیر شما پف کرده و آماده است.

8- گرم کردن محصولات آرایشی

ممکن است بعضی‌ها عادت داشته باشند کرم‌های آرایشی‌شان را در یخچال بگذارند. گرم شدن یک کرم آرایشی، ممکن است پانزده تا بیست دقیقه از وقت شما را بگیرید. اما با استفاده از دستگاه مایکروویو، به راحتی می‌توانید این زمان را به حداقل برسانید (البته قبل از زدن کرم روی صورت، گرمی آن را با دست‌تان امتحان کنید تا صورت‌تان نسوزد)؛ برای امتحان دقیق‌تر، آن را به ساق پایتان بمالید و اگر هنوز سرد بود، باز هم در مایکوویو گذاشته و حرارت دهید. برای این‌که دستگاه‌تان کثیف نشود، می‌توانید کرم را داخل یک ظرف مخصوص مایکروویو بگذارید.

9- برشته کردن سیر

اگر بخواهید سیر را داخل یک ماهی‌تابه بریزید و روی گاز آن را سرخ کنید، این کار در حدود 45 دقیقه وقت شما را می‌گیرد. اما اگر این کار را با دستگاه مایکروویو انجام دهید، حداکثر هشت دقیقه طول می‌کشد. برای این کار سر سیر را ببرید تا حبه‌های سیر مشخص شوند. حبه‌ها را در یک ظرف کوچک و عمیق بگذارید؛ آن را با فلفل ترکیب کنید و دو قاشق غذاخوری روغن زیتون به مخلوط‌تان اضافه کنید. دو قاشق غذاخوری آب ته ظرف بریزید و روی ظرف را با یک پلاستیک بپوشانید. در حدود هفت دقیقه در مایکروویو بگذارید. بعد از این‌که هفت دقیقه تمام شد، چند لحظه‌ای صبر کنید و بعد ظرف را از دستگاه بیرون بیاورید و باز هم برای برداشتن پلاستیک از ظرف، چند لحظه‌ای صبر کنید.

10- کباب کردن غذاها

برای این‌که زمان پخت سبزیجات را کاهش بدهید، می‌توانید هر کدام را به صورت جداگانه در مایکروویو بپزید و بعدا آنها را روی کباب‌پز طبخ کنید. سیب‌زمینی‌ها را به مدت دو دقیقه در دستگاه حرارت دهید. سپس فلفل‌دلمه‌ای‌ها را برای یک دقیقه در مایکروویو بگذارید. بعد از آن، سبزیجات دیگر غذایتان را هم به طور جداگانه در دستگاه بگذارید. غذایتان زودتر آماده شد یا نه؟

11- از مرکبات‌تان آب‌میوه بیشتری بگیرید

آب‌میوه گرفتن از یک لیموشیرین یا لیموترش که تازه از یخچال بیرون آورده شده، سخت است. اما برای این‌که کارتان راحت‌تر شود و بتوانید از آنها آب‌میوه بیشتری بگیرید، آنها را تنها برای بیست ثانیه در مایکروویو بگذارید.

12- برشته کردن آجیل، نان و نارگیل

برای برشته کردن مواد غذایی‌تان نیز می‌توانید از مایکروویو استفاده کنید. برشته کردن آجیل و نان و …با استفاده از مایکروویو زمان زیادی از شما نخواهد گرفت. در صورتی که اگر بخواهید با استفاده از یک ماهی‌تابه این کار را انجام دهید، باید سه برابر زمان بگذارید. آجیل یا نان و … را در یک بشقاب بریزید و آنها را پراکنده کنید؛ به طوری که به هم نچسبند و برای دو یا سه دقیقه در مایکرویو بگذارید. هر یک دقیقه، بشقاب را از دستگاه بیرون بیاورید و بشقاب را تکان دهید. به یاد داشته باشید که بعد از این‌که بشقاب را از دستگاه بیرون آوردید، بگذارید مواد داخل آن برای یک دقیقه‌ای بمانند تا سرد شوند و بعد آنها را میل کنید.

13- پختن سبزیجات

آیا برای پختن سبزیجات به دنبال یک قابلمه آب هستید؟ آیا می‌دانستید که می‌توانید سبزیجات‌تان را در دستگاه مایکروویو بدون آب بپزید؟ اگر می‌توانید سبزیجات‌تان را به صورت یک لایه داخل یک بشقاب پهن کنید، با پلاستیک بشقاب را بپوشانید و با حرارت بالا آنها را بپزید. البته زمان پخت سبزیجات مختلف، متفاوت است؛ اگر سبزیجات شما ترد هستند، مانند اسفناج، قارچ یا نخود فرنگی، بعد از سی ثانیه آنها را از دستگاه بیرون بیاورید. اما برای سبزیجاتی مانند هویج، این زمان چهار دقیقه است.


باشگاه كاربران تبیان ـ ارسالی از: hasantaleb