تبیان، دستیار زندگی
این روزها قرار است ابرهای تیره و تار از بالای سر هواداران پرسپولیس رخت برببندد و روزهای خوش برای آنها هم فرا برسد. یک سال سخت و تلخ برای قرمزهای پایتخت، سرانجام گویا به پایان رسیده و مصطفی دنیزلی قرار است منجی آنها لقب بگیرد
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دنیزلی منجی پرسپولیس می‌شود؟


این روزها قرار است ابرهای تیره و تار از بالای سر هواداران پرسپولیس رخت برببندد و روزهای خوش برای آنها هم فرا برسد. یک سال سخت و تلخ برای قرمزهای پایتخت، سرانجام گویا به پایان رسیده و مصطفی دنیزلی قرار است منجی آنها لقب بگیرد.
مصطفی دنیزلی: جام قهرمانی را به خانه می‌آوریم

علی دایی در نیم فصل دوم سال قبل دعوایش را با حیبب کاشانی سرپرست وقت باشگاه پرسپولیس علنی کرد و سرانجام این کشمکش خروج دایی را رقم زد و بعد از آن حمید استیلی به واسطه رفاقت دیرینه اش با کاشانی به آرزوی دیرینه اش رسید و به پرسپولیس آمد اما حضور او روی نیمکت پرسپولیس تنها پانزده هفته دوام آورد و آخر کار با شکست مفتضحانه پرسپولیس در داربی هفتاد و سوم استیلی از پرسپولیس رفت.

اما حالا مصطفی دنیزلی آمده؛ کسی که هواداران پرسپولیس به او دل بسته اند تا شاید بتواند تیم محبوبشان را از این فلاکت نجات دهد. اما چه شده که دنیزلی انقدر برای هوداران پرسپولیس محبوب است؟ این سوالی است که شاید بتوانید در ادامه جوابش را پیدا کنید.

* پایان سکوت مسوولان پرسپولیس

برخلاف روزهای ابتدایی حضور در فوتبال، محمد رویانیان این روزها دیگر در دسترس نیست. او که علاقه اش به دوربینهای تلویزیونی در زمان مسوولیتش در راهنمایی و رانندگی و حتی ستاد سوخت کشور جزو بدیهیات بود، تقریبا 100 روز پس از حضورش در فوتبال دیگر کمتر در دسترس است. او حتی برای دور ماندن از دست خبرنگاران پرتعداد ورزشی ترجیح داده شماره تلفن همراهش را هم عوض کند، با این حال اخبار دست بردار از او و باشگاهش نیستند. تا قبل از اینکه دیشب در آخرین ساعات، سایت باشگاه پرسپولیس از برگزاری نشست مطبوعاتی مصطفی دنیزلی خبر داد، هنوز نمی شد با قطعیت از انتخاب سرمربی معروف ترکی حرف زد اما وقتی پس از چند روز سکوت، این خبر به نقل از جانشین سردار رویانیان روی خروجی سایت باشگاه قرار گرفت، هواداران پرسپولیس مطمئن شدند که دیگر می توانند پس از یک سال غم و غصه نتایج تیم محبوبشان را پرامید دنبال کنند.

دنیزلی که در کنار فاتح تریم و شنول گونش سه ضلع مربیان اصلی فوتبال ترکیه را تشکیل می دهند، پس از چهار سال دوری از فوتبال ایران دوباره به ایران بازگشته تا به گفته خودش کار نکرده اش را انجام بدهد. او حالا نیمکت تیمی را در اختیار دارد که هر چند برای قهرمانی در لیگ برتر و جام حذفی امسال شانسی ندارد اما می تواند از اکنون برای فصل بعد مدعی اصلی باشد.

مصطفی دنیزلی که در فوتبال ایران به"افندی"معروف است،با پرسپولیس به جامی نرسید و حتی در نیمه نهایی جام حذفی هم برابر سپاهان در تهران با چهار گل شکست خورد اما محبوبیت این مربی به خاطر بازیهای زیبایی بود که پرسپولیس در سال 86 به مربیگری دنیزلی انجام می داد و در یکی از این بازیهای زیبا بود که پرسپولیس توانست استقلال را از پیش رو بردارد

* دنیزلی خودش خبر انتخابش را اعلام کرد!

در چند روز داغی که شایعات اطراف باشگاه پرسپولیس زیاد مطرح بود، مسوولان پرسپولیس ترجیح داده بودند که خبر توافق قطعی شان با دنیزلی را اعلام نکنند. آنها حتی تا دیشب هم لام تا کام حرفی از توافق با دنیزلی نزده بودند اما حضور دنیزلی در برنامه پنج شنبه شب ویژه لیگ فوتبال ترکیه همه چیز را به هم ریخت تا این بار بر خلاف عرف مرسوم یک مربی از حضورش در یک باشگاه خبر بدهد. در بخش اصلی این برنامه که بیشتر به خداحافظی دنیزلی از این شبکه مربوط می‌شد، مجری برنامه، اعلام کرد این مربی  ترکیه‌ای به مدت یک سال ونیم (18 ماه) ترکیه را به مقصد ایران ترک خواهد کرد تا در جمع پرسپولیسی ها به فعالیتش ادامه دهد.مجری برنامه در جریان این برنامه خطاب به دنیزلی گفت: متاسفانه شما از فردا (جمعه) دیگر در جمع حضور نخواهید داشت چرا که برای هدایت پرسپولیس به تهران می روید. در چند سال اخیر فوتبال ترکیه از تجارب بالای شما نهایت استفاده را برد و به همین دلیل از این جدایی احساس تاسف می کنیم. دنیزلی کسی است که هر تیم وارد آتش می شود او را برای نجات صدا می زند و به دنیزلی می گوید بیا و ما را نجات بده.

مجری برنامه در ادامه تاکید کرد: اطمینان دارم ایران می تواند از تجارب بالای شما بهره های زیادی را ببرد و این نقل و انتقال به سود فوتبال ایران و پرسپولیس است.مارکس مرک، داور بازنشسته آلمانی نیز یکی از حاضران در استودیو بود که درباره این نقل و انتقال رو به دنیزلی کرد و گفت: در مدتی که ما در این استودیو در کنار هم فوتبال ترکیه را آنالیز می کردیم مانند یک خانواده بودیم و از دست دادن دنیزلی دردناک است. در این استودیو گروه خوبی را تشکیل داده بودیم.مرک در ادامه به چهره مربی ترکیه ای نگاه کرد و افزود: شما انسان بی نظیری هستید و همه در حوزه فوتبالی و در خارج از فوتبال شخصیت شما را دوست دارند.

دنیزلی شاهد تساوِی شاگردانش

شما الگوی خوبی برای ما بودی که حالا نصیب ایرانی ها شده ای. خوش به حال ایرانی ها که حالا از وجود شما استفاده خواهند کرد.داور شناخته شده فوتبال آلمان تاکید کرد: پیش از این من فوتبال ایران را جدی نمی گرفتم، اما بعد از انتقال شما به پرسپولیس از این به بعد لیگ فوتبال ایران را پیگیری خواهم کرد چون دنیزلی در پرسپولیس است.

در ادامه این برنامه زنده تلویزیونی مصطفی دنیزلی خبر انتقالش به پرسپولیس را تائید کرد و گفت: از لطفی که بنده دارید نهایت تشکر را دارم، ‌اما با وجود جدایی هنوز هم دلم با شما است. فوتبال یک علم و تغییر مکان در آن نیز نیاز است. من به این گروه در این شبکه تلویزیونی عادت کرده بودم.وی عنوان کرد: به مدت یک سال و نیم از جمع شما جدا می شوم و به پرسپولیس می روم. قبلا هم در ایران بودم، اما آن زمان تنها رفته بودم تهران و این بار با همسرم به ایران می روم.سرمربی ترکیه ای گفت: من خاطرات خوبی در این کشور داشته ام و ایران را دوست دارم، اما تنها نگرانی ام از بازگشت دوباره ام به تهران این است که آیا همسرم از زندگی در تهران رضایت خواهد داشت یا نه؟ امیدوارم همسرم نیز از زندگی در ایران راضی باشد.

در بخش اصلی این برنامه که بیشتر به خداحافظی دنیزلی از این شبکه مربوط می‌شد، مجری برنامه، اعلام کرد این مربی ترکیه‌ای به مدت یک سال ونیم (18 ماه) ترکیه را به مقصد ایران ترک خواهد کرد تا در جمع پرسپولیسی ها به فعالیتش ادامه دهد.مجری برنامه در جریان این برنامه خطاب به دنیزلی گفت: متاسفانه شما از فردا (جمعه) دیگر در جمع حضور نخواهید داشت چرا که برای هدایت پرسپولیس به تهران می روید

* دنیزلی چرا محبوب شد؟

مصطفی دنیزلی که در فوتبال ایران به "افندی" معروف است، با پرسپولیس به جامی نرسید و حتی در نیمه نهایی جام حذفی هم برابر سپاهان در تهران با چهار گل شکست خورد اما محبوبیت این مربی به خاطر بازیهای زیبایی بود که پرسپولیس در سال 86 به مربیگری دنیزلی انجام می داد و در یکی از این بازیهای زیبا بود که پرسپولیس توانست استقلال را از پیش رو بردارد. هنوز بعد از گذشت چهار سال از نخستین حضور دنیزلی در پرسپولیس، هوداران پرتعداد سرخها با یاد آن بازیهای زیبا زندگی می کنند و بارها شده که آنها خاطره بازگشت آن پرسپولیس را در ذهنشان مرور می کنند. حالا بعد از روزهای سخت و تلخ برای آنها به ویژه در یک سال اخیر دنیزلی برگشته و البته این تنها خبر خوب برای آنها نیست. موافقت مهدی مهدوی کیا برای حضور در پرسپولیس، جذب مهاجم ایرلندی و فعالیتهایی که این روزها در پرسپولیس انجام می گیرد، این جرات را به آنها داده که از حالا برای هوداران رقیب کری خوانی را شروع کنند. باید منتظر ماند و دید آیا پرسپولیس با دنیزلی نجات پیدا می کند یا نه.

فاتح حسینی

بخش ورزشی تبیان