تبیان، دستیار زندگی
انتخاب همسر صرف نظر از کفویت و هماهنگی شخصیتی دو طرف به معیارهای دیگری نیاز دارد که می توان نام آنها را معیارهای عمومی گذاشت. داشتن این ویژگی ها می تواند تا حدود زیادی خوشبختی خانواده را تامین کند
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مرد خوب چه کسی است؟


انتخاب همسر صرف نظر از کفویت و هماهنگی شخصیتی دو طرف به معیارهای دیگری نیاز دارد که می توان نام آنها را معیارهای عمومی گذاشت. داشتن این ویژگی ها می تواند تا حدود زیادی خوشبختی خانواده را تامین کند. در مطلب قبل  از خصوصیات زن خوب از نگاه اهل بیت صحبت کردیم. این بار نوبت آقایان است که با معیار احادیث سنجیده شوند.


مرد خوب چه کسی است؟

- پیامبر (ص) فرمودند: می خواهید راجع به بهترین مردان و با فضیلت ترین شوهران صحبت کنم؟ از جمله مردان نیک، کسی است که پارسا، پاکیزه، سخی و دست و دلباز باشد و از نظر جنسی سالم و به دور از انحراف بوده و نسبت به پدر و مادرش نیکوکار و با خانواده اش نیز خوشرفتار بوده باشد؛ آنگونه که آنان وادار نشوند که در زندگی به دیگری پناه ببرند.

همچنین از امام صادق (ع) نقل است که فرمودند: هر مردی در منزل خود نسبت به عیال و خانواده‌اش به سه خصلت احتیاج دارد: معاشرت خوب، وسعت در زندگی، و غیرت بر حفاظت آنها.

اما به جز این ها صفات دیگری هم هستند که ائمه (ع) روی آنها تاکید بسیاری داشته اند.

تقوا

- امام حسن (ع): خطاب به مردى كه با ایشان در باره ازدواج دختر خود مشورت كرد: او را به مردى باتقوا شوهر ده؛ زیرا اگر دختر تو را دوست داشته باشد گرامیش مى‏دارد و اگر دوستش نداشته باشد به وى ستم نمى‏كند.

- پیامبر خدا (ص): هرگاه كسى به خواستگارى نزد شما آمد و دیندارى و امانتدارى او را پسندیدید، به او زن دهید؛ كه اگر چنین نكنید، در روى زمین تبهكارى و فساد بسیار پدید خواهد آمد.

سخاوتمندی و دست و دلبازی

- امام علی (ع) می فرمایند: بهترین خصلت های زنان، بدترین خصلت های مردان است. غرور، ترسویی، و بخل؛ زیرا زن هر گاه مغرور باشد خودش را در اختیار (نامحرم) نمی گذارد، هرگاه بخیل باشد مال خود و شوهرش را نگه می دارد و هرگاه ترسو باشد از هر چیزی که برایش پیش آید (و مایه بدنامی باشد) وحشت می کند.

- امام رضا (ع): بر شخص مالدار متمکن واجب است که بر عائه اش در مخارج وسعت بدهد.

پیامبر اکرم (ص) هم می فرمایند: کسی که خداوند به او وسعت زندگی داده ولی او به خانواده خویش سخت می‌گیرد با ما بستگی روحانی و معنوی ندارد.

احترام به همسر

- امام صادق علیه السلام از پدرش نقل کرده که فرمودند: هر کس زن‏ گرفت، ‏باید او را گرامى و محترم بشمارد.

مسئولیت پذیری

- رسول خدا (ص) فرمود: مرد سرپرست ‏خانواده ‏است و هر سرپرستى نسبت ‏به زیردستانش مسؤولیت دارد.

- و در حدیثی دیگر می فرمایند: حقّ زن بر شوهر این است که او را گرسنه نگذارد، و بدنش را بپوشاند، و هیچگاه با او بد رفتاری نکند.

فاطمه ایمانی

بخش کلوب ازدواج تبیان


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.