تبیان، دستیار زندگی
همه ما دوست داریم باور كنیم كه نزدیكان‌مان آدم‌هایی متعادل، شاد و دارای ذهنی سالم هستند؛ اما بارها پیش آمده كه متوجه شدیم واقعیت غیر از این است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هرگز با این افراد دوست نشوید


همه ما دوست داریم باور كنیم كه نزدیكان‌مان آدم‌هایی متعادل، شاد و دارای ذهنی سالم هستند؛ اما بارها پیش آمده كه متوجه شدیم واقعیت غیر از این است.


همه ما دوست داریم باور كنیم كه نزدیكان‌مان آدم‌هایی متعادل، شاد و دارای ذهنی سالم هستند؛ اما بارها پیش آمده كه متوجه شدیم واقعیت غیر از این است. تصور كنید یكی از بهترین روزهای زندگی‌تان را آغاز كرده‌اید و خدا را برای همه زیبایی‌ها و نعمت‌هایش شكر می‌كنید كه ناگهان رویارویی با یكی از آشنایان بلافاصله شما را از عرش به زیر می‌آورد.حتی اگر انسانی خوشبین و مثبت باشید، در كنار چنین اشخاصی، منفی خواهید شد. از بدترین این نوع شخصیت‌ها، می‌توان به موارد ذیل اشاره كرد:

خودشیفته‌ها

این افراد شدیدا حس خودبزرگ‌بینی دارند و چنین می‌پندارند كه دنیا گرد آنها می‌چرخد. این افراد مانند كنترل‌گرها موذی و حیله‌گر نیستند و تا حدی آشكار، خواسته‌های خود را بیان می‌كنند. گاهی به نظر می‌رسد باید به آنها گفت: "فقط خودت مهم نیستی كه!"

این افراد فقط خواسته‌های خود را در نظر می‌گیرند و نیازهای شما به باد فراموشی گرفته می‌شود. در این رابطه، شما احساس یأس و سرخوردگی پیدا می‌كنید. آنها چنان انرژی شما را صرف خواسته‌ها و امیال خود می‌كنند كه دیگر چیزی برای خودتان باقی نمی‌ماند.

منفی‌گراها

منفی بافی

این دسته قادر به درك خوبی‌ها و شادی‌ها نیستند. اگر به آنها بگویید كه امروز روز بسیار قشنگی است، حتما از اتفاق ناگوار قریب‌الوقوعی خبر می‌دهند؛ اگر از موفقیت امتحان میان‌ترم خود خبر دهید، در مقابل از سختی امتحانات نهایی به شما هشدار می‌دهند.

آنها شادی را نابود می‌كنند. دید مثبت شما به زندگی، جای خود را به بدبینی و منفی‌بافی می‌دهد. قبل از آن‌كه متوجه شوید، منفی‌گرایی در ذهن و روح شما جایگزین شده و همه شادی‌ها، پشت شیشه‌های خاكستری پنهان می‌شود.

افرادی كه همیشه در مورد دیگران قضاوت می‌كنند

مواردی كه شما زیبا و دل‌فریب می‌بینید، به نظر این افراد عجیب و غیرجذاب است. اگر شما نظر جدیدی را جالب بدانید، این افراد آن را به كل اشتباه می‌شمارند. اگر شما سلیقه دوستی را ستایش كنید، آنها، آن را بد یا مایه نگرانی قلمداد می‌كنند. افرادِ "همیشه قاضی"، تقریبا مانند منفی‌گراها هستند. اگر قسمت اعظم وقت خود را با این‌گونه افراد بگذرانید، طولی نمی‌كشد كه شما هم یكی از آنها خواهید شد.

خود‌رأی‌ها

تخصص این عده، كنترل دیگران به نفع خودشان است و ممكن است چنان مهارتی هم داشته باشند كه شما اصلا متوجه كنترل آنها نشوید تا زمانی كه دیگر دیر شده است. این افراد، نقطه‌ضعف‌های شما را پیدا می‌كنند و از این طریق به خواسته‌های خود می‌رسند.

این افراد، باورها و اعتماد به نفس شما را هدف قرار می‌دهند. این افراد راهی برای اجبار شما به انجام كاری پیدا می‌كنند كه لزوما انجام نمی‌دهید و به این ترتیب شما احساس هویت، اولویت‌های شخصی و توانایی درك واقعیت مسأله را ازدست می‌دهید و به ناگاه دنیا حول محور خواسته‌ها و اولویت‌های آنها قرار می‌گیرد.

همیشه‌ناامیدها

ناامیدی

اگر طرح جدید و بكری داشته باشید، "همیشه‌ناامیدها" به شما اطمینان می‌دهند كه با شكست روبه‌رو خواهید شد. زمانی هم كه موفق می‌شوید، شما را دلتنگ و افسرده می‌كنند. اگر رؤیایی در سر داشته باشید، هشدار می‌دهند كه دست‌یابی به آرزویتان غیرممكن است.

این افراد "آن‌چه هست" را باور دارند و نسبت به "آن‌چه خواهد شد" مشكوك و ناامید هستند. معاشرت با این افراد موجب می‌شود خودباوری و اعتماد به نفس خود را به راحتی از دست بدهید. در حالی كه پیشرفت و تغییر، فقط نتیجه نوآوری و بدعت‌گذاری است، رؤیای ناممكن‌ها و تلاش برای دستیابی به دوردست‌ها.

آنهایی كه نمی‌توانند صمیمی شوند

در كنار این افراد، هیچ‌گاه حس صمیمیت و راحتی نخواهید كرد؛ داستانی خنده‌دار تعریف می‌كنید، اما آنها فقط لبخندی مؤدبانه تحویل می‌دهند. در پی بی‌توجهی آنها، شما غمگین و افسرده می‌شوید. یكی از مهیج‌ترین اتفاقاتی را كه برایتان پیش آمده، تعریف می‌كنید، اما آنها فقط سرسری، سر خود را تكان می‌دهند.

روابط این دسته افراد مبتنی بر معیارهای سطحی و بی‌معنی است. زمانی كه شما واقعا به یك دوست نیاز دارید، آنها نیستند. زمانی كه نیازمند انتقادی سازنده هستید، از همانی كه هستید، تعریف می‌كنند و اگر حمایت بخواهید، شما را محكوم به شكست می‌دانند.

حرمت‌شكن‌ها

این افراد در بدترین زمان و به بدترین شكل ممكن حرفی می‌زنند یا كاری انجام می‌دهند؛ در یك كلمه حرمت نگاه نمی‌دارند. شاید این فرد كسی باشد كه به او اعتماد كرده بودید؛ اما او از این اعتماد سوءاستفاده كرده و رازتان را برملا می‌كند. شاید یكی از نزدیكان‌تان باشد كه در كارهایی كه به او ارتباط ندارد، دخالت می‌كند؛ یا شاید هم‌كاری باشد كه رفتاری تحقیرآمیز پیشه كرده است.

آنهایی كه همیشه متوقع هستند

هیچ‌وقت نمی‌توان این افراد را راضی و خوشحال نگاه داشت. آنها قدر شما را نمی‌دانند و خواسته‌هایشان غیرواقعی و نامعمول است؛ همیشه دنبالِ "مقصر جلوه دادنِ شما" هستند و هرگز مسئولیت چیزی را، خود قبول نمی‌كنند.


باشگاه كاربران تبیان ـ ارسالی از: miri_1364