تبیان، دستیار زندگی
چه تعداد محصولات کاغذی یا مقوایی می توانید نام ببرید؟ می توان به کاغذهای تحریر، روزنامه، مجله، کتاب های تصویری، کاغذ کادو، بسته بندی محصولات، کارت تبریک، پول، دستمال کاغذی، کاغذ بهداشتی و کاغذ دیواری اشاره کرد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تولید کاغذ
کاغذ

چه تعداد محصولات کاغذی یا مقوایی می توانید نام ببرید؟  می توان به کاغذهای تحریر، روزنامه، مجله، کتاب های تصویری، کاغذ کادو، بسته بندی محصولات، کارت تبریک، پول، دستمال کاغذی، کاغذ بهداشتی و کاغذ دیواری اشاره کرد. کاغذ که ستونی در زندگی روزمره ما است، از گیاهان به دست می آید.

از گیاه تا کاغذ

امروزه بیشتر انواع کاغذ، با سلولزی که از چوب به دست می آید، تهیه می شوند. این سلولز معمولاً از درختان نرم چوب، نظیر انواع کاج و صنوبر، تهیه می شود. تقریبا نیمی از خمیر کاغذی که برای تهیه کاغذ به کار می رود، از خرده های چوب به دست می آید؛ همان ضایعات چوب هایی که از آلوارهای ساختمان سازی و مصارف دیگر تولید می شود.

برای تهیه ی کاغذ، پوسته درختان جدا می شود و در یک دستگاه بزرگ، چوب، به الیاف کوچک سلولزی تغییر شکل پیدا می کند. سپس الیاف با مواد شیمیایی و آب مخلوط می شود تا خمیر کاغذ به دست آید. خمیر مرطوب روی تسمه های نقاله که به صورت شبکه های سیمی است، قرار می گیرد؛ هم چنان که این تسمه حرکت می کند، آب درون خمیر کاغذ، از میان این شبکه ها، عبور می کند و لایه ای مرطوب از الیاف کاغذ را در سطح، باقی می گذارد.

سپس نقاله، خمیر مرطوب کاغذ را، از میان غلتک هایی عبور خواهد داد. غلتک ها با فشار، آب اضافه را از میان خمیر خارج و الیاف را فشرده می کنند، به نحوی که به یکدیگر بچسبند. برای خشک کردن کامل کاغذ، نقاله از میان غلتک های داغ عبور می کند. همچنان که کاغذ خشک شده بیرون می آید، روی یک قرقره بسیار بزرگ، به صورت یک صفحه ی طولانی پیوسته، پیچیده می شود.

انواع مختلف کاغذ

گاهی اوقات از الیاف پنبه، کتان، کنف و کاه نیز، برای تهیه ی کاغذ استفاده می شود. مواد مختلفی را می توان به خمیر چوب اضافه کرد تا انواع مختلفی از کاغذ تهیه شود. شیمیدان ها می توانند به کاغذ، رنگ یا پوشش ویژه ای اضافه کنند؛ مثلاً یک سطح براق. اضافه کردن نوعی خاک رس، به نام خاک چینی، به کاغذ، باعث مقاومت هر چه بیشتر آن می شود. یک ماده ی شیمیایی به نام آهار، که در واقع همان رزین یا صمغ است، می توان برای پوشش دادن به کاغذ، استفاده کرد به نحوی که به کاغذ خشک کن یا نم گیر تبدیل شود. می توان با اضافه کردن رنگ دانه به خمیر، کاغذ رنگی تهیه کرد.

کاغذ در تاریخ

هزاران سال است که مردم بعضی از انواع کاغذ را مورد استفاده قرار داده اند. واژه ی انگلیسی پی پر، به معنی کاغذ، از ریشه ی کلمه ی پاپیروس در مصر باستان، گرفته شده است. در آن زمان پاپیروس، به نوعی نی می گفتند که با آن گونه ای کاغذ اولیه، برای نوشتن، می ساختند. اولین کاغذ امروزی را چینی ها 100 سال پیش از میلاد، اختراع کردند.

بازیافت کاغذ

سالانه میلیون ها درخت، برای تولید کاغذ، قطع می شوند، در حالی که بازیافت کاغذ ساده است. وقتی کاغذ باطله در آب خیسانده شود، به الیاف اولیه خود تبدیل می شود. جوهر موجود در کاغذ، قابل پاک کردن است و خمیر به دست آمده، برای تهیه محصولات کاغذی  جدید به کار می رود. از بیشتر کاغذهای بازیافت شده، برای تهیه مقوا، کاغذ روزنامه، پوشک بچه، و حتی جعبه های غلات، استفاده می شود، اما می توان برای تهیه کاغذی با کیفیت بالاتر نیز، از آن استفاده کرد.

بخش کودک و نوجوان تبیان


منبع:دنیای گیاهان

مطالب مرتبط:

مهاجرت پرندگان

این شیارهای شگفت‌انگیز

کلوت چیست؟

دلفین های فیزیکدان

قلب من چه کار می کند؟

اسپیدبال چیست؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.