تبیان، دستیار زندگی
حتما شما هم با این موضوع موافق هستید که پیشرفت سریع تکنولوژی در دهه های اخیر، همه را متعجب کرده و دنیای جدیدی را به روی همه گشوده است. شاید فناوری هایی مانند نمایشگرهای مسطح که در زمان خود یک انقلاب به شمار می رفتند، دیگر پیش پا افتاده به نظر برسند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تکنولوژی های آینده نمایش


حتما شما هم با این موضوع موافق هستید که پیشرفت سریع تکنولوژی در دهه های اخیر، همه را متعجب کرده و دنیای جدیدی را به روی همه گشوده است. شاید فناوری هایی مانند نمایشگرهای مسطح که در زمان خود یک انقلاب به شمار می رفتند، دیگر پیش پا افتاده به نظر برسند. هر روز در این دنیا شاهد ظهور تکنولوژی هایی هستیم که شاید روزی به ذهن خوش بینانه ترین و خیال پردازترین فرد هم خطور نمی کرد.

تکنولوژی های آینده نمایش

گروه های مختلفی از مهندسان در سراسر جهان در حال آزمایش و کار بر روی وسایلی هستند که شاید کمی تخیلی به نظر برسند. موبایل های انعطاف پذیر، هولوگرام های قابل لمس، رابط های فیزیکی سه بعدی و نمایشگرهای چند لمسی. شاید هیچ کس تصور نمی کرد که روزی در دنیای واقعی با این تکنولوژی ها رو به رو شود ،در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا از دیدن این فناوری های اعجاب انگیز جهان پیش رو لذت ببرید.

تکنولوژی های آینده نمایش

** مایکروسافت آینده ای را برای نمایشگرها پیش بینی کرده که دید ما را نسبت به جهان تغییر می دهد. ابداع مایکروسافت هلوگرام های باز شونده ای هستند که هر سطح صاف و مسطحی را به یک نمایشگر چند لمسی تبدیل می کنند. این شرکت گفته است بین 5 تا 10 سال آینده به این فناوری خواهد رسید. البته ممکن است همه چیز طبق خواسته مایکروسافت پیش نرود، اما با نگاهی دقیق به سرعت پیشرفت امروزی، زیاد هم این موضوع دور از ذهن به نظر نمی رسد.

تکنولوژی های آینده نمایش

**به نظر می رسد که مسیر اصلی مایکروسافت به سوی آینده از پروژه Wedge می گذرد و این شرکت سرمایه گذاری فراوانی روی آن کرده است. فناوری Wedge توانایی پاسخگویی همزمان به حرکات و لمس چندگانه را دارد و می تواند به طور همزمان به لمس زیر و روی نمایشگر، واکنش نشان داده و با ردیابی کاربران متعدد، صحیح ترین واکنش را برای هر کدام از آنها ارائه کند. جالب تر اینکه این واکنش در قالب تصویر سه بعدی در جهت مناسب برای دید هر کدام از کاربران خواهد بود.

تکنولوژی های آینده نمایش

** در اینجا صحبت از یک نمایشگر 82 اینچی  است که با پیکسل هایی حساس، قابلیت چند لمسی را دارد. مطمئنا کمکی بزرگ برای کارشناسان هواشناسی شبکه های تلویزیونی خواهد بود تا با کیفیت بهتری به اجرای برنامه بپردازند. امیدواریم زودتر شاهد عرضه این تکنولوژی به افراد عادی باشیم. تصور کنید که بازی های کامپیوتری چند نفره روی این صفحه چه لذتی خواهد داشت!

تکنولوژی های آینده نمایش

** استفاده از پوست بدن به عنوان یک نمایشگر شاید شما را نیز به وجد بیاورد. مایکروسافت با همکاری گروهی از دانشجویان دانشگاه کارنگی ملون در حال بررسی پروژه ای به نام SkinPut است. شما با پوشیدن یک بازو بند که حسگرهایی در آن تعبیه شده، میتوانید از پوست خود به عنوان نمایشگر و موس استفاده کنید. زمانی که شما تصویر روی پوست خود را لمس می کنید، بازوبند با درک ارتعاشات بدن شما، جای دقیق لمس عکس را شناسایی میکند.

تکنولوژی های آینده نمایش

**اگر فناوری قبل برای شما زیاد جالب به نظر نمی رسد، پس بهتر است با OmniTouch آشنا شوید. یک تیم تحقیقاتی از مایکروسافت و دانشگاه کارنگی ملون با قرار دادن یک شانه بند روی کتف شما، هر سطح صافی را به یک نمایشگر تبدیل می کنند. این شانه بند از یک پیکو پروژکتور و یک اسکنر سه بعدی تشکیل شده است و تصاویر را روی سطح مورد نظر شما پخش می کند. حال به راحتی می توانید از آن سطح به عنوان یک نمایشگر لمسی استفاده کنید.

تکنولوژی های آینده نمایش

**شاید تصور آینده ای بدون هولوگرام ها کمی بعید به نظر برسد. تیمی از لابراتوار گرافیک بخش ICT دانشگاه کالیفرنیای شمالی نمایشگرهای هولوگرافیکی همانند فیلم های جنگ ستارگان ساخته اند که می تواند تصاویر سه بعدی اشیا را برای شما به تصویر بکشد. این دستگاه شامل یک آینه است که به سرعت به دور خود می چرخد و همچنین با داشتن یک پروژکتور با سرعت 4800  فریم در ثانیه و فرکانس 200 هرتز می تواند شما را قادر سازد که حتی خودتان را به صورت سه بعدی ببینید.

تکنولوژی های آینده نمایش

** نمایشگرهای فوق انعطاف پذیر AMOLED سامسونگ برای سالها می توانند همه را به وجد آورند. اما هنوز مشخص نیست که آیا سال 2012 می تواند انقلابی در زمینه نمایشگرها باشد یا خیر. باید منتظر بمانیم تا ببینیم می توانیم نمایشگرهای انعطاف پذیر را در دستان مان لمس کنیم؟

تکنولوژی های آینده نمایش

** فکر کنید که می توانستید نمایشگر خود را در دستانتان مچاله کنید! بله کمی عجیب است. ما در مورد یک نمایشگر صحبت می کنیم که روی یک سطح صاف و انعطاف پذیر مانند پارچه و یا کاغذ قرار دارد و می توانید بدون نگرانی از خراب شدنش، آن را مچاله کنید. استفاده از تکنولوژی جوهر الکترونیک یا e”ھ-ink، همان چیزی است که هم اکنون در نمایشگر کتابخوان هایی  (ebook reader) مانند کیندل استفاده می شود.

یکی ازنمایشگر آینده روی یک سطح صاف و انعطاف پذیر مانند پارچه و یا کاغذ قرار می گیرد و می توانید بدون نگرانی از خراب شدنش، آن را مچاله کنید

تکنولوژی های آینده نمایش

** استفاده از نمایشگرهای Eon به گونه ای است که می توانید با لمس نمایشگر، تصاویر سه بعدی آن را با قابلیت چندلمسی دستکاری کنید. این نمایشگر با استفاده از دو دوربین و یک سطح نیمه شفاف به شما این امکان را میدهد که تصویر شی مورد نظر خود را روی سطح شفافی انداخته و بتوانید با حرکات همزمان روی آن تغییر به وجود آورید.

تکنولوژی های آینده نمایش

** پروژه هولوگرافی های قابل لمس آزمایشگاه Shinoda ما را یک قدم دیگر به سوی لمس اشیای مجازی نزدیک تر میکند. این تکنولوژی شامل یک ال سی دی مقعر و دستگاه لامسه اولترا سوند است که به شما احساس لمس اشیای روی نمایشگر (مانند توپ و یا قطره باران) را می دهد.

تکنولوژی های آینده نمایش

** به نظر می رسد در این میان اتومبیل ها فراموش شده اند! اما نه، جای نگرانی نیست. زیرا شرکت تویوتا با همکاری موسسه کپنهاگ در حال انجام پروژه ای به نام «پنجره هایی رو به جهان» هستند. این فناوری، پنچره درب عقب خودروی شما را به یک نمایشگر هوشمند تبدیل میکند که به راحتی میتوانید از روی آن، فاصله خود را تا محیط اطراف تخمین بزنید، همچنین این نمایشگر می تواند نام اشیای بیرون ماشین را به شما بگوید. قابلیت دیگر این نمایشگر کمی عجیب به نظر می رسد. می توانید برای بهتر دیدن محیط بیرون از ماشین، روی این نمایشگر زوم کرده تا آنها را از فاصله ای نزدیک تر ببینید.

تکنولوژی های آینده نمایش

** حالا که صحبت از ماشین ها شد بد نیست نگاهی به پروژه جدید شرکت پایونیر بیندازیم. این فناوری با نام «چشم انداز شناور» شما را قادر می سازد که به راحتی با تصاویر سه بعدی در تعامل باشید. شما با حرکت دادن دست خودتان در فضای جلوی اشیاء می توانید آن ها را روی سطح مورد نظر خود بیاورید و به راحتی از آنها استفاده کنید. برای مثال شما مشغول رانندگی هستید و میخواهید رستوران های منطقه ی مورد نظر خود را پیدا کنید، بهترین کار این است که با استفاده از این فناوری، نماد رستوران را روی نقشه مورد نظر انداخته تا تمام رستوران های آن منطقه روی نقشه مشخص شوند.

تکنولوژی های آینده نمایش

** اگر شما دوست دارید بدون استفاده از شانه بند و یا بازوبند هر سطحی را به یک نمایشگر تبدیل کنید، پس بهتر است با پروژه آلکسیس زوروگ آشنا شوید. در اینجا با استفاده از مجموعه ای مرکب از پروژکتور، کامپیوتر و اسپیکرها می توانیم از سطح دلخواه خود به عنوان نمایشگر استفاده کنیم. مثلا اینکه چگونه از یک جعبه پیتزا به عنوان لپ تاپ استفاده کنید و یا اینکه چگونه یک موز به تلفن هوشمند تبدیل شده است.

تکنولوژی های آینده نمایش

** نظرتان در مورد این فناوری چیست؟ فکر میکنید این بازی ماجراجویی سال 1990 است؟  خیر! این پروژه که توسط موسسه INRIA و   4D View Solution ساخته شده، به نام «دروازه مجازی سازی» مشهور است. کاربران با پوشیدن یک کلاه ویژه (headset) می توانند با محیطی که توسط چندین دوربین و کامپیوترهای مختلف، شبیه سازی شده ارتباط برقرار کنند. همچنین شما می توانید یک تصویر سه بعدی آینه ای از خودتان داشته باشید.

شاید به زودی شاهد ورود همه این تکنولوژی ها به زندگی روزمره نباشیم. اما به نظر می رسد باید خودمان را برای آینده ای عجیب آماده کنیم. شاید مجبور باشیم در آینده ای نزدیک با فناوری های پر هیبتی دست و پنجه نرم کنیم.

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع: narenji