تبیان، دستیار زندگی
تحلیل جالب روزنامه امریكایی واشنگتن تایمز از خروج نیروهای امریكایی از عراق
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عمرسیاسی اوباما دردست رهبرایران


تحلیل جالب روزنامه امریكایی واشنگتن تایمز از خروج نیروهای امریكایی از عراق


جنگ عراق اگرچه پر سر و صدا آغاز شد ولی پایانی بی‌سر و صدا داشت تا افکار عمومی جهان که 9 سال پیش با لحن عصبانی جرج بوش، ناخواسته خود را وسط یک جنگ تمام عیار می‌دیدند، امروز تنها لبخندهای ساختگی باراک اوباما را در استقبال نمادین از آخرین نظامیان امریکا در عراق ببینند که از فداکاری آن‌ها برای مبارزه با تروریسم در عراق سخن می‌گوید.

اوباما

جنگی که امریکا 9 سال پیش در عراق به‌راه انداخت، در حالی هفته گذشته با خروج آخرین گروه از نظامیان امریکایی از مرز کویت پایان یافت که انتقادهای نه چندان پر سر و صدا از تن دادن اوباما به خواست دولت عراق مبنی بر خروج نظامیانش از این کشور در رسانه‌های امریکا منتشر شد. این در حالی بود که نتیجه این جنگ 9 ساله و ویرانگر برای امریکا 770 میلیارد دلار هزینه نظامی به همراه 4500 کشته و برای مردم عراق، بیش از یک میلیون و چهارصد هزار قربانی و کشوری ویران بود.

امریکا که پس از جنگ جهانی دوم در هر کشوری که به صورت نظامی وارد شده بود -از ژاپن و کره گرفته تا کویت و عربستان- به بهانه پایگاه‌های نظامی‌اش نیروهای ارتش خود را در آن کشور باقی گذاشته بود، این بار در عراق مجبور شد، بیش از 500 پایگاه نظامی خود را تعطیل و همه نیروهای نظامی خود را که در بیشترین حالت به 170 هزار نفر هم رسیده بودند، از این کشور خارج کند تا مردم عراق، ثمره استقامت دولت مردمی خود را بر پافشاری بر خروج نیروهای خارجی در این کشور بچشند و این در حالی است که رسانه‌های امریکا خروج نیروهای امریکا در عراق را یک پیروزی استراتژیک برای ایران در منطقه خاورمیانه دیده‌اند، پیروزی استراتژیکی که به نوشته روزنامه واشنگتن تایمز، می‌تواند اوباما را همچون کارتر به رئیس جمهوری چهار ساله تبدیل کند و آروزی ریاست جمهوری برای یک دوره دیگر را بر دل او بگذارد.

رهبر ایران آیت‌الله خامنه‌ای می‌تواند زندگی سیاسی اوباما را در وضعیت بسیار بغرنج و وحشتناکی قرار دهد. آیت الله خامنه‌ای گزینه‌های متعددی در این زمینه دارد. او می‌تواند بر بسیاری از سیاستمداران عراق همچون نوری مالکی نخست وزیر عراق که شیعه بوده و حتی مدتی هم در ایران زندگی کرده‌اند، تاثیرگذار باشد.

دانیل پایپ در یادداشتی با عنوان "انتخاب مجدد اوباما به برخورد با ایران بستگی دارد" که روزنامه واشنگتن تایمز آن را منتشر کرده است، با اشاره به اینکه تهران می‌تواند با تاثیر بر خاورمیانه، پیش از انتخابات ریاست جمهوری امریکا به آرای او آسیب بزند، از تاثیرات جدی خروج امریکا از عراق به دستور اوباما ابراز نگرانی کرده است.

وی، در مطلب خود با اشاره به پایان جنگ عراق و تاثیر این موضوع بر انتخابات ریاست جمهوری امریکا می‌نویسد: " پایان جنگ عراق، جایگاه ایران به عنوان یک قدرت تاثیرگذار بر انتخابات ریاست جمهوری پیش روی ایالات متحده آمریکا را افزایش داده است."

این روزنامه با یادآوری شکست جیمی کارتر در دومین دوره کاندیداتوری‌اش به دلیل ناتوانی در مدیریت بحران تسخیر لانه جاسوسی، ادامه می‌دهد: "البته ایرانی‌ها یک بار دیگر هم در سال 1980 و در جریان تسخیر سفارت آمریکا در تهران، بر انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا تاثیر گذاشتند و انتخاب مجدد را به یک آرزو برای کارتر تبدیل کردند. آیت‌الله روح‌الله خمینی پس از شکست پروژه نجات گروگان‌ها در عملیات "گل رز"، رویاهای کارتر برای ریاست جمهوری مجدد را سوزاند تا ریگان به مسند ریاست جمهوری آمریکا برسد."

این در حالی است که تسخیر لانه جاسوسی به عنوان بحرانی جدی برای دولت کارتر دموکرات تبدیل شد و حل نشدن این

اوباما

بحران برای دولت وی به قیمت شکست او در انتخابات تمام شد. در همین حال، ایران نیز در حالی که شکست کارتر مسجل شده بود ولی پیروز نهایی انتخابات معرفی نشده بود، اقدام به آزادی گروگان‌ها کرد تا به این ترتیب، آزادی آنها به برگ برنده هیچ یک از طرفین رقابت در انتخابات ریاست جمهوری تبدیل نشود.

پایپ در ادامه با اشاره به این اهرم‌های ایران برای تاثیر بر انتخابات ریاست جمهوری امریکا می‌نویسد: "امروز هم ایران از دو قدرت بالقوه برای تاثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برخوردار است، یکی ماجرای عراق و دیگری قدرت نظامی ایران برای تقابل با منافع آمریکا در منطقه."

واشنگتن تایمز امریکا را شکست خورده اصلی جنگ عراق معرفی کرده و در پاسخ به این سوال که "چه کسی در جنگ عراق را باخت؟" می‌نویسد: "با درنظر گرفتن اقدامات جرج دبلیو بوش و همچنین باراک اوباما در خروج اجباری نظامیان آمریکایی از عراق که همین چند روز پیش و بر طبق توافق با دولت عراق به طور کامل انجام شد و سپرده شدن مسئولیت امنیت این کشور به نیروهای عراقی، باید گفت که اوباما در وضعیت بدی قرار گرفته است."

امروز هم ایران از دو قدرت بالقوه برای تاثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برخوردار است، یکی ماجرای عراق و دیگری قدرت نظامی ایران برای تقابل با منافع آمریکا در منطقه."

این روزنامه امریکایی در ادامه با اشاره به نقش ایران در به قدرت رسیدن دولتی مردمی در عراق ادامه داد: "به عبارت دیگر، با توجه به تاثیرگذاری ایران در عراق، باید گفت که رهبر ایران آیت‌الله خامنه‌ای می‌تواند زندگی سیاسی اوباما را در وضعیت بسیار بغرنج و وحشتناکی قرار دهد. آیت الله خامنه‌ای گزینه‌های متعددی در این زمینه دارد. او می‌تواند بر بسیاری از سیاستمداران عراق همچون نوری مالکی نخست وزیر عراق که شیعه بوده و حتی مدتی هم در ایران زندگی کرده‌اند، تاثیرگذار باشد. از سوی دیگر، ایرانی‌ها می‌توانند با پشتیبانی گروه‌های شبه‌نظامی، بر تحولات منطقه تسلط کافی داشته باشد."

نویسنده به اهرم‌های دیگر این ایران در تقابل منطقه‌ای با امریکا اشاره کرده وادامه می‌دهد: "ایرانی‌ها همچنین می‌توانند با بستن تنگه هرمز که 17 درصد از نفت جهان از طریق آن عبور می‌کند، زمینه را برای بحرانی شدن وضعیت اقتصاد جهان فراهم کنند."

پایپ با اشاره به این اهرم‌ها که اکنون در دست ایران موجود است می‌نویسد: "اگر ایرانی‌ها در سال 1980 با گروگانها توانستند بر انتخابات آمریکا تاثیر بگذارند، اکنون نوبت بازی با مهره عراق است؛ مهره‌ای که به‌راحتی و با توجه به وعده‌های اوباما برای پایان دادن به جنگ عراق با وضعیتی مناسب که به نفع آمریکا باشد، می‌تواند زمینه‌ساز سقوط اوباما و شکست او در انتخابات را فراهم کند."

وی با اشاره به شکست دموکرات‌ها در انتخابات می‌نویسد: "آن‌ها در سال 1980 موجب شکست دموکرات‌ها شدند و امروز هم می‌توانند آن را دوباره تکرار کنند و شاید هم اوباما مهره مورد علاقه آنها باشد. و در این میان، نکته کلیدی آن است که خروج سربازان آمریکایی از عراق، به ایران گزینه‌های بیشتری را برای انتخاب داده است."

اگر ایرانی‌ها در سال 1980 با گروگانها توانستند بر انتخابات آمریکا تاثیر بگذارند، اکنون نوبت بازی با مهره عراق است؛ مهره‌ای که به‌راحتی و با توجه به وعده‌های اوباما برای پایان دادن به جنگ عراق با وضعیتی مناسب که به نفع آمریکا باشد، می‌تواند زمینه‌ساز سقوط اوباما و شکست او در انتخابات را فراهم کند.

واشنگتن تایمز به شرایط نامناسب اوباما در افکار عمومی امریکا اشاره کرده و می‌گوید: "از آنجایی كه محبوبیت باراك اوباما در سال‌های اخیر به طور میانگین 4.4 كاهش داشته و كمتر از یك سال هم تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریكا باقی مانده، او برای جبران این مساله در تلاش است تا فضای روانی را برای آنچه حمله نظامی به ایران عنوان كرده، داغ نگه دارد كه این مساله با واكنش‌هایی از طیف‌های مختلف در میان سیاستمداران آمریكایی روبرو شده و از طرف مقابل، افرادی مانند محمود احمدی نژاد و فیدل كاسترو واكنشی نسبت به آن نداشته اند.

كاهش سلامت اجتماعی، بیكاری و مالیات سنگین سبب شده تا تمركز اوباما برای انجام فعالیت‌هایش دچار اختلال شود و همچنین زمینه را برای ربودن رای های او توسط رقیبان فراهم كند. ماجراهای اخیر بر سر عدم كارایی و تاثیرگذاری تحریم ها و همچنین پهپاد جاسوسی آمریكا می‌تواند این ماجرا را پیچیده تر هم بكند."

این روزنامه در پایان نیز با اشاره به نتایج احتمالی انتخابات امریکا می‌نویسد: "شاید اوباما به زودی افسوس بخورد که چرا سربازان امریکایی را از عراق بیرون آورد و چرا خروج از عراق را به پس از انتخابات موکول نکرد که اگر این کار را می‌کرد، شاید می‌توانست قیافه حق به جانب بگیرد که من بهترین کار را انجام داده‌ام."

برگ برنده عراق و خروج امریکا از این کشور از نظر استراتژیک آن‎قدر برای ایران مهم بوده است که برخی مقامات عالی نظام این پیروزی را مهمتر از پیروزی ایران در جنگ تحمیلی هشت ساله دانسته‌اند. اهمیتی که به تدریج نتایج آن مشخص خواهد شد.

بخش سیاست تبیان


منبع: رجانیوز