تبیان، دستیار زندگی
فرهاد مجیدی 13 خرداد ماه 1355 در تهران متولد شد. پدر او کارمند ارتش بود. فرهاد فوتبالش را از جوانان کشاورز شروع کرد. پس از درخشش در این تیم به جوانان بهمن پیوست
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

داستان هایی از زندگی فرهاد مجیدی


فرهاد مجیدی 13 خرداد ماه 1355 در تهران متولد شد. پدر او کارمند ارتش بود. فرهاد فوتبالش را از جوانان کشاورز شروع کرد. پس از درخشش در این تیم به جوانان بهمن پیوست. سپس برای مسابقات استانی به شکل قرضی راهی پارچین شد ولی پس از درخشش در این تیم پس از هشت ماه به بهمن و این بار رده سنی امیدها برگشت. فرهاد این سال زیر نظر فرهاد کاظمی با نفراتی چون علی لطیفی و علی جانملکی هم تیمی بود. در همان سن و سال کم برای بزرگسالان بهمن هم بازی کردو خوش درخشید تا هم به پیراهن تیم ملی برسد و هم مورد توجه استقلال و پرسپولیس قرار بگیرد.

داستان هایی از زندگی فرهاد مجیدی

حاجی بمب ترکاند!

علی فتح ا... زاده که آن سال ها هنوز نه حاجی شده بود و نه دکتر پس از چند سال توانست استقلال را از زیر سایه پرسپولیس خارج کند. در سال های قبل آبی ها در فصل نقل و انتقالات موفقیت چشم گیری نداشتند و در جذب ستاره هایی چون مهدی مهدوی کیا و کریم باقری قافیه را به پرسپولیس باخته بودند. اما با آمدن فتح ا...زاده ورق بازی به سود استقلال برگشت. حاجی از همان سال اول حضورش بمب ترکاندن را شروع کرد.

در جدال بر سر خرید فرهاد مجیدی در نهایت مدیرعامل جوان استقلال بر عابدینی کار کشته چیره شد. به این ترتیب در سال 76 مجیدی 19 ساله استقلالی شد. مبلغ قرارداد او با استقلال فاش نشد. اما برخی از رسانه های 14 سال پیش آن را 20 میلیون تومان اعلام کردند!

داربی اولین بازی فرهاد

اولین بازی مجیدی جوان برای استقلال داربی معوقه از لیگ آزادگان سال 75 بود. این داربی اولین بازی مرحوم حجازی به عنوان سرمربی استقلال هم به شمار می رفت . در آن دیدار شاگردان حمید درخشان سه بر صفر برنده داربی شدند تا اولین مسابقه به خاطره تلخی برای فرهاد و مرحوم ناصر حجازی تبدیل شود مجیدی آن سال ها به عنوان هافبک برای استقلال بازی می کرد.

فرهاد لژبونر می شود

فرهاد در سال 78 را پیدوین اثریش رفت و لژیونر شد. هر چند آمار وعملکرد او در این لیگ اروپایی بد نبود و در 12 بازی شش گل برای تیمش به ثمر رساند اما او تصمیم گرفت پس از یک فصل دوباره به فوتبال ایران و استقلال برگردد!

قرار داد داخلی با پرسپولیس

زمانی که فرهاد از اتریش به فوتبال ایران برگشت علی پروین با او وارد مذاکره شد تا ستاره استقلال را قاپ بزند. حتی شایعه شد که در توانیر با قرمزها قرارداد داخلی هم امضا کرده است. مصاحبه آن زمان فرهاد با یکی از هفته نامه ها که از هواداران استقلال خداحافظی کرده بود و برای رفتن به پرسپولیس رخصت گرفته بود هم این انتقال را باورپذیر می کرد، اما باز هم فتح ا... زاده فرهاد را از دهان شیر بیرون آورد و برای دومین بار استقلالی کرد. مجیدی هم هرگز ماجرای بستن قرارداد داخلی با پرسپولیس را تکذیب نکرد.

دومین رفت و آمد فرهاد

به هر شکل فرهاد مجیدی در استقلال ماندگار شد و در لیگ آزادگان سال 80- 79 یک فصل دیگر برای استقلال بازی کرد، اما در پایان فصل و همزمان با شروع لیگ حرفه ای به الوصل امارات رفت . اما پس از انجام هشت بازی و به ثمر رساندن هفت گل او برای دومین بار به استقلال برگشت و در لیگ برتر برای تیمش بازی کرد.

سومین رفت و آمد فرهاد!

فرهاد پس از یک دوره کوتاه دوباره استقلال را به مقصد امارات و الوصل ترک کرد. او به الوصل امارات برگشت و چهار سال تمام در این تیم توپ زد. در سال 2003 به شکل فرضی به العین رفت و با این تیم قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا را تجربه کرد. پس از آن بار دیگر به شکل قرضی راهی الاهلی امارات شد. النصر و الاهلی تیم های بعدی فرهاد در امارات بودند. سرانجام در سال 86 یعنی لیگ هفتم حرفه ای بار دیگر با مدیریت  فتح ا... زاده و سرمربیگری مرحوم ناصر حجازی پس از حدود شش سال دوری به فوتبال ایران و استقلال برگشت.

دو فصل ناموفق

فرهاد در دو فصل اول حضورش در استقلال درخشش چندانی نداشت و بیشتر به عنوان یک بازیکن تعویضی در ترکیب تیم قرار می گرفت. اما از اواخر لیگ هشتم و به شکل قطعی از ابتدای لیگ نهم حرفه ای دوران طلایی فرهاد شروع شد. در سه فصل اخیر مجیدی بهترین بازیکن استقلال و از بهترین های لیگ برتر ایران لقب گرفت.

فرهاد علیه منصوریان، قربانی و ژنرال

مجیدی پس از بازگشت به استقلال با سه نفر به شدت مشکل و اختلاف داشت. فرهاد و علی منصور یک فصل آن هم در لیگ هفتم حرفه ای هم تیمی بودند. اما مشکل اصلی آنها به فرزاد، برادر کوچک تر فرهاد بر می گشت. پیروز قربانی هم بر سر همین مسایل با فرهاد مشکل داشت. او حتی جدایی خود از استقلال را گردن مجیدی انداخت. در لیگ دهم هم که قرار بود بر گردد. اما این اتفاق نیفتاد، پیروز علیه برخی ها مصاحبه کرد که گفته می شود، منظورش از برخی ها مجیدی بود! رابطه بد او با امیر قلعه نویی هم که برای همه آشکار است. اما دلیل اصلی آن را نه ژنرال و نه مجیدی به طور شفاف بیان نکردند. رفاقت بابایی مشاور سابق فتح ا... زاده و واعظ با مجیدی که رابطه  بسیار بدی با قلعه نویی دارد هم در این میان جالب است. هنوز هواداران استقلال دعواهای ژنرال و بابایی که «بچه» خطاب می شد را فراموش نکرده اند.

فرهاد مجیدی

خداحافظی نیمه کاره

در لیگ دهم حرفه ای که مجیدی در اوج آمادگی خود قرار داشت بر سر مسایل مالی با فتح ا... زاده به مشکل خورد. پس از آن اعلام کرد که از فوتبال خداحافظی کرده و دیگر برای استقلال بازی نمی کند! اما سرانجام پس از جلساتی که با مدیرعامل استقلال برگزار کرد از تصمیم خود برگشت و به فوتبالش ادامه داد! پس از آن هم چند بار دیگر بحث خداحافظی او مطرح شد تا به امروز که استقلال را تنها گذاشت و به امارات رفت.

2 بار کاندیدای بهترین بازیکن سال آسیا شد

فرهاد مجیدی پس از درخشش در لیگ قهرمانان آسیا در سال های 2010 و 2011 دو بار در میان کاندیداهای AFC برای انتخاب بهترین بازیکن سال آسیا قرار گرفت. در سال 2010 او تا سه نفر نهایی هم بالا رفت اما سرانجام یک استرالیایی به این عنوان رسید. در سال 2011 هم او در لیست 10 نفره قرار داشت اما به مراحل بالاتر نرفت.

رابطه خوب با مدیران عامل!

فرهاد در این سال ها چه در دوره واعظ آشتیانی و چه در دوره مدیریت فتح ا... زاده رابطه بسیار خوبی با مدیران عامل داشت. بسیاری بر این باور بودند که مجیدی روی تصمیمات کلان باشگاه تأثیرگذار بود. حتی یک بار حسن روشن در مورد حذف شدن نام علیرضا منصوریان از کمیته فنی افشار کرد فتح ا... زاده گفته چون مجیدی با علی منصور مخالف است نباید در کمیته فنی باشد؟!

شیخ اماراتی زیر پیراهن فرهاد!

در یکی از بازی های الوصل زمانی که مجیدی برای تیمش گلزنی کرد پیراهن خود را بالا زد وعکس یکی از شیخ های امارات را نشان داد! افشای این اتفاق از سوی روزنامه گل باعث شد تا او علیه این روزنامه شکایت کند. هر چند در پایان با توجه تصاویر و مدارک ر وزنامه گل  تبرئه شد. فرهاد در توضیح این ماجرا گفت چون تولد آن شیخ بود، باشگاه به تمام بازیکنان دستور داده بود آن تی شرت را زیر پیراهن خود بپوشند و هر کس گل زد تصویر او را نشان دهد!

کاش زمان ناصر این طور بودی

زمانی که مرحوم ناصر حجازی در بستر بیماری قرار داشت، فرهاد به ملاقات او می رود خانم شفیعی به مجیدی  خاطرات لیگ هفتم را یادآوری می کند و می گوید اگر آن فصل هم این قدر آماده بود استقلال حجازی نتیجه می گرفت و آن مرحوم بر کنار نمی شد.

ماجرای فرهاد مجیدی و علیرضا فغانی هم جالب بود. کاپیتان استقلال چند بار از سوی این داور با کارت قرمز رو به رو شد. در مورد این دو نفر گفته می شد که رابطه خوبی با یکدیگر ندارند و برای همین بازی هایی که این داور سوت می زند، مجیدی زیاد اعتراض می کند و فغانی هم راحت به او کارت زرد و قرمز نشان می دهد! دلیل اصلی و جرقه اختلاف این دو نفر هم مشخص نبود.

هدیه بازوبند به بازیکن جوان!

مجیدی دوبار در جریان بازی بازوبند کاپیتانی را به عنوان هدیه در اختیار اسماعیل شریفات قرار داد. آن هم در شرایطی که نفرات قدیمی تر و با سابقه تر از شریفات در زمین حضور داشتند! پاداش گلزنی به پرسپولیس در داربی جام حذفی برای شریفات کاپیتانی چند دقیقه ای استقلال بود. حالا که فرهاد رفته شاید شریفات هرگز رنگ بازوبند را هم نبیند! اینکه حرکت فرهاد خوب بود یا نه نظرات مختلفی وجود داشت. برخی آن را به حساب اخلاق خوب او گذاشتند و برخی این کار را توهین به بازو بند استقلال و قدیمی های تیم می دانند؟!

فرهاد مجیدی در نظر سنجی سایت فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال با آرای بیشتر به عنوان محبوب ترین بازیکن جهان در سال 2010 شناخته شد

محبوب ترین بازیکن جهان!

فرهاد مجیدی در نظر سنجی سایت فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال با آرای بیشتر به عنوان محبوب ترین بازیکن جهان در سال 2010 شناخته شد! در انتخاب بازیکن محبوب سال 2011 هم در مرحله دوم او بالاترین رای را آورده و رقابت نزدیکی با علی کریمی دارد.

بهترین گلزن ایران در آسیا

فرهاد مجیدی با زدن 13 گل در رقابت های آسیایی توانست بالاتر از فرشاد پیوس و محمود کریمی که هر کدام 11 گل به ثمر رسانده بودند عنوان بهترین گلزن باشگاهی ایران در رقابت های آسیایی را کسب کند. همچنین او تنها فوتبالیست ایران است که قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا را تجربه کرده است. مجیدی در سال 2003 با العین به این مهم رسید.

کارنامه ملی فرهاد

فرهاد برای اولین بار در سال 75 و برای  مسابقات جام ملت های آسیا در سال 1996 توسط محمد مایلی کهن به تیم ملی دعوت شد. فرهاد مجیدی 19 ساله اولین بازی ملی خود را برابر کویت انجام داد. برای آخرین بار هم در سال 2011 و در سن 35 سالگی توسط کارلوس کرش به تیم ملی دعوت شد. سرانجام او با 45 بازی ملی و 10 گل زده به کارش پایان داد. برای اولین بار فرهاد در شهریور 1389 در دوره افشین قطبی از تیم ملی خداحافظی کرد اما با آمدن کرش بار دیگر برگشت. اما در پنج مهر 1390 با ارسال نامه ای به علی کفاشیان برای همیشه فوتبال ملی را کنار گذاشت. حضور در جام جهانی 98 فرانسه از جمله افتخارات ملی فرهاد است.

افتخارات فرهاد

مجیدی در دوران فوتبالی خود شش قهرمانی را با سه تیم تجربه کرد. در سال 77- 76 با استقلال حجازی قهرمان لیگ آزادگان شد. در سال 80- 79 با منصور پور حیدری برای دومین بار قهرمانی در لیگ آزادگان را تجربه کرد. در لیگ هشتم حرفه ای با قعله نویی لیگ برتر را فتح کرد. سال 87- 86 با قلعه نویی قهرمانی در جام حذفی را هم تجربه می کند. با الاهلی در سال 2006 قهرمان امارات شد و سرانجام با العین در سال 2003 لیگ قهرمانان آسیا را فتح کرد.

کارنامه فرهاد در استقلال

فرهاد در دوران حضورش در استقلال 135 بازی برای این تیم انجام داد و موفق شد 61 گل هم به ثمر برساند. مجیدی در کنار نفراتی چون غلامحسین مظلومی، آرش برهانی و غلامرضا عنایتی از بهترین گلزنان تاریخ باشگاه استقلال محسوب می شود.

بخش ورزشی تبیان


منبع: گل