تبیان، دستیار زندگی
مادری باردار است. سیگار می كشد و با هر پُك سیگار، منواكسید كربن را به جای اكسیژن وارد جریان خون جنین می كند و شرایط را برای عقب افتادگی فكری و جسمی وی مهیا می سازد. این تصویر با اندكی تأمل چه چیزی را بازگو می كند ؟ جز این تف...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نوجوانان در برابر سیگار (قسمت اول)


مادری باردار است. سیگار می كشد و با هر پُك سیگار، منواكسید كربن را به جای اكسیژن وارد جریان خون جنین می كند و شرایط را برای عقب افتادگی فكری و جسمی وی مهیا می سازد. این تصویر با اندكی تأمل چه چیزی را بازگو می كند ؟ جز این تفکر كه به دنبال تبلیغات كاذب و دروغین در خصوص قدرت سیگار در تسكین دردهای ناشی از كار و مسئولیت زیاد و احساس آرامش پس از مصرف سیگار است كه مشوق این گروه در استعمال دخانیات است.

گرچه برنامه های آموزشی مربوط به توقف سیگار هنوز هم به عنوان برنامه هایی موفقیت آمیز برای ترك سیگار به حساب می آیند ولی این گونه برنامه ها با گذشت زمان نسبتاً طولانی اهمیت خود را از دست داده و مصرف سیگار در افراد با شدت بیشتر عود خواهد كرد . این شكست طولانی مدت، اهمیت پیشگیری اولیه را در جلوگیری از شروع مصرف سیگار در نوجوانان بیشتر نمایان می سازد.

تاجران مرگ آماده اند

پس از تعطیل شدن یك واحد آموزشی، به كرات دیده می شود كه دانش آموزان به سوی دكه ی جنب مدرسه هجوم می آورند و در میان این جمعیت، همیشه تعدادی هستند كه خریدار بسته های پرزرق و برق سیگار می باشند. وقتی این گروه به دوستان بیكار و ولگرد خود می پیوندند، سیگار همچون كاپ افتخار در میان آنها دور می زند و هر یك با اشتهای زائدالوصفی در امتداد خیابان پرسه می زند و سیگار می كشد اما دلیل چیست؟

مطالعات نشان می دهد كه خودنمایی و تظاهر عامل عمده و جذب كننده ای برای توجیه اعمال این گونه مصرف كنندگان است.

«پیمان .پ» دانش آموز سال سوم دبیرستان در این باره می گوید:«با كشیدن سیگار احساس می كنم بزرگتر شده ام و از كسانی كه نمی كشند، یك سر و گردن بالاتر هستم، هم كلاسی هایی دارم كه آنها هم سیگار می كشند فكر می كنم آنها هم مثل من فكر می كنند.» در این زمان سیگاری روشن می كند و با تفاخر كامی به آن می زند.

«یوسف» دانش آموز سال دوم دبیرستان دلیل قاطعش را برای كشیدن سیگار، اطرافیان هم سن و سالش بیان می كند . او می گوید: " وقتی می بینم كه حدود ?? درصد از دوستانم سیگار می كشن، به راحتی به خود اجازه می دم كه با آنان همراه شوم، راستش اگه اینجوری نباشم آنها حس می كنن بچه ننه ام بعدش هم بین رفاقتمون فاصله می افته، شما بگو سیگار نكشیدن به قطع دوستی می ارزه؟ "

«روزبه .ش» كه خود را بیكار و جویای كار معرفی می كند می گوید:« علیرغم این كه اگر والدینم بفهمند سیگار می كشم از خانه بیرونم می كنند، اما به این كار مبادرت می ورزم، حتماً می خواهید دلیلش را بپرسید . این كاری است كه هم مادرم و هم پدرم انجام می دهند. مادرم روزی دو بسته سیگار می كشد، اول از آنها خواستم كه كشیدن سیگار را ترك كنند اما به حرفهایم اعتنایی نكردند، پدرم در پاسخ این خواسته ام، دود غلیظ سیگارش را به روی صورتم بیرون می داد و به كوچكترین درخواستم خندید. این موضوع در خانواده ما امری است عادی و معمولی، حالا من به نشانه مبارزه با آنها سیگار می كشم، روزی یك بسته. خودم می دانم كارم اشتباه است اما دیگر به آن معتاد شده ام، اگر یك ساعت دیر شود از سردرد می میرم.»

در مطالعه ای كه برای بررسی اثر وحشت و ترس زیاد برای جلوگیری از مصرف سیگار به عمل آمده، مشخص شد كه این روش فقط ممكن است بتواند عمل سیگار كشیدن را به تأخیر بیندازد، لیكن تأثیری در ابتلای افراد به دخانیات در طویل المدت ندارد.

همشهری

لینک ها

چرا بعضی ها بیشتر سیگار می کشند؟

سیگار نكشید!

سیگار كشیدن را ترك كنید

رابطه سیگار و بیماری ها

شما را به جان مادرتان، به این 22 دلیل سیگار نکشید!

لذات ترک سیگار ( قسمت اول  ) ، ( قسمت دوم )

کتاب های « دائرة المعارف » ، « متفرقه » در فروشگاه اینترنتی تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.