تبیان، دستیار زندگی
آیا تصمیم گرفته‌اید سیگار را ترک کنید اما نگران اضافه وزن بعد آن هستید. خیالتان راحت باشد، می‌توان با رعایت نکاتی ساده از صدمات احتمالی پیشگیری کرد
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ترک سیگار بدون یک گرم اضافه وزن


آیا تصمیم گرفته‌اید سیگار را ترک کنید اما نگران اضافه وزن بعد آن هستید. خیالتان راحت باشد، می‌توان با رعایت نکاتی ساده از صدمات احتمالی پیشگیری کرد.

ترک سیگار

بدون شک خودتان هم می‌دانید که ترک سیگار برای حفظ سلامتیتان ضروری است. البته این را هم می‌دانید که ترک سیگار می‌تواند وزنتان را اضافه کند.

هیچ‌کس منکر این مسئله نیست: بعد از ترک سیگار اگر مراقب نباشید چند کیلو اضافه وزن اجتناب ناپذیر است.

دلایل متعددی نیز برای این اضافه وزن وجود دارد: سیگار جلوی اشتها را می‌گیرد و از طرف دیگر نیکوتین باعث سوزاندن چربی‌ها می‌شود. کسی که سیگار را ترک می‌کند نسبت به بو و مزه حساسیت زیادی پیدا می‌کند و همین امر باعث زیاد شدن اشتها می‌شود.

در این مقاله قصد داریم توصیه‌هایی ارائه دهیم که با خیال راحت پاکت سیگارتان را روانه‌ی زباله دانی کنید و نگران وزن خود نیز نباشید.

حواستان به بشقاب غذایتان باشد

حالا که سیگار را ترک کرده‌اید باید بیش از پیش حواستان به بشقابتان باشد. در مصرف محصولات و غذاهای چرب و شیرین زیاده‌روی نکنید. میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید. در صورت لزوم با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا غذاهای مناسب و متعادلی برایتان تجویز کند.

آشپزخانه را پاک‌سازی کنید

در روزها و هفته‌های بعد از ترک سیگار، معمولاً کشش زیادی به مصرف مواد غذایی شیرین ایجاد می‌شود. گنجه‌ها و کابینت‌هایتان را از بیسکویت‌ها، شکلات‌ها و مواد غذایی شیرین  دیگر خالی کنید. در عوض مواد غذایی ضد اشتهای طبیعی مثل میوه های خشک (آلو خشک و غیره) را دم دستتان قرار دهید.

بعد از ترک سیگار، صبحانه اهمیت خاصی پیدا می‌کند. صرف صبحانه باعث می‌شود که بین روز احساس گرسنگی نکنید و به سراغ خوردن و دریافت کالری‌های بیشتر نروید

این اضافه وزن پایدار نیست

در سه ماهه‌ی اول ترک سیگار معمولاً اضافه وزن ایجاد می‌شود. اما توجه داشته باشید این وضعیت پایدار نیست. ترک سیگار معمولاً در بین زنان به 3 کیلو اضافه وزن منجر می‌شود اما بعد از یک سال از ترک سیگار افراد به وزن اول خود برمی گردند.

ورزش کنید

کالری‌های دریافتی را با انجام ورزش بسوزانید. برای لذت بیشتر، با دوستانتان ورزش کنید. دویدن با دوستان یکی از با نشاط ‌ترین ورزش‌هاست. در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کنید. در هر حال ورزش کردن به همراه ترک سیگار باعث تقویت و حفظ سلامت ریه‌هایتان می‌شود. ریه‌هایتان را پر از هوای تازه کنید و از زندگی سالم لذت ببرید.

پیاده روی

پیاده‌روی کنید

اگر نمی‌توانید در باشگاه ورزشی ثبت نام کنید، پیاده‌روی و انجام فعالیت‌های فیزیکی بهترین گزینه است.

برای مدتی ماشین شخصیتان را از پارکینگ خارج نکنید و همه جا با ماشین نروید. چند ایستگاه مانده به منزل از اتوبوس یا تاکسی پیاده شوید و تا منزل پیاده بروید.

در روزهای اول، آب نباتی گوشه‌ی لپتان باشد

در روزها و هفته‌های اول آب نبات بدون قند گوشه‌ی لپتان بگذارید و یا آدامس بجوید. البته بعد از چند هفته این قبیل هله‌هوله‌ها را کنار بگذارید چون ممکن است عادت‌های نامناسب جدیدی پیدا کنید. این کار باعث می‌شود که زیاد هوس خوردن نداشته باشید. البته می‌توانید به جای این قبیل مواد غذایی، میوه یا انواع میوه‌های خشک میل کنید.

آب بنوشید

سعی کنید بیش از عادت هر روزتان آب بنوشید یعنی حداقل روزی 2 لیتر. ترجیحاً بهتر است که بین وعده های غذایی آب بنوشید.

در روزها و هفته‌های بعد از ترک سیگار، معمولاً کشش زیادی به مصرف مواد

غذایی شیرین ایجاد می‌شود. گنجه‌ها و کابینت‌هایتان را از بیسکویت‌ها، شکلات‌ها

و مواد غذایی شیرین دیگر خالی کنید. در عوض مواد غذایی ضد اشتهای طبیعی

مثل میوه های خشک (آلو خشک و غیره) را دم دستتان قرار دهید

صبحانه‌ی کامل میل کنید

بعد از ترک سیگار، صبحانه اهمیت خاصی پیدا می‌کند. صرف صبحانه باعث می‌شود که بین روز احساس گرسنگی نکنید و به سراغ خوردن و دریافت کالری‌های بیشتر نروید.

جایگزین‌های نیکوتین دار را امتحان کنید

نتایج پژوهش‌های مختلف نشان می‌دهد که استفاده از آدامس می‌تواند از اضافه وزن ناشی از ترک سیگار پیشگیری کند. در واقع این نتایج نشان داده است افرادی که بیشتر آدامس جویده‌اند در مقایسه با افرادی که کمتر یا اصلاً آدامس نجویده‌اند کمتر وزن اضافه پیدا کرده‌اند. این افراد بعد از 12 هفته 1.3 کیلوگرم چاق‌تر شده‌اند در حالی که گروه دوم 3.4 کیلوگرم اضافه وزن پیدا کرده‌اند.

فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

نکات تغذیه ای در ترک سیگار

بهترین رژیم برای ترک اعتیاد

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.