وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
طبقه بندی، تقسیم نمودها در دسته های مختلف است، به طوری که نمودهای هر دسته با هم متشابه و از نمودهای دسته ی دیگر متفاوت باشند. برای مثال آن چه در عالم موجود است در دو دسته ی ماده و انرژی تقسیم می کنیم، یا موجودات عالم را در دو طبقه ی جاندار و بی جان ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طبقه بندی اطلاعات

طبقه بندی اطلاعات

 

طبقه بندی، تقسیم نمودها در دسته های مختلف است، به طوری که نمودهای هر دسته با هم متشابه و از نمودهای دسته ی دیگر متفاوت باشند.
برای مثال آن چه در عالم موجود است در دو دسته ی ماده و انرژی تقسیم می کنیم، یا موجودات عالم را در دو طبقه ی جاندار و بی جان قرار می دهیم. طبقه بندی در شناخت علمی بسیار مؤثر است به طوری که بدون استفاده از طبقه بندی پیشرفت علم ناممکن است.
 

طبقه بندی نمودها به شکل های مختلف صورت می گیرد. از انواع این طبقه بندی ها، طبقه بندی اسمی، طبقه بندی ترتیبی، طبقه بندی فاصله ای و طبقه بندی کسری است.

 

طبقه بندی اطلاعات
 

1- طبقه بندی اسمی – این طبقه بندی بر اساس نام افراد، اشیا و موضوع ها است. مثلاً دانش آموزان کشور را به دانش آموزان دبستان، مدرسه ی راهنمایی و دبیرستان تقسیم می کنیم یا اجسام را از نظر رنگ به سفید، سیاه، سبز، زرد و ... طبقه بندی می کنیم.

 

2- طبقه بندی ترتیبی – این طبقه بندی بر اساس یکی از ویژگی های عمومی است و اجزا به ترتیب دارا بودن آن ویژگی دسته بندی می شوند. مثلاً کشورهای جهان از نظر توسعه یافتگی به شکل زیر طبقه بندی می شوند:

1- پیشرفته، 2- توسعه یافته، 3- در حال توسعه، 4- عقب مانده

 

3- طبقه بندی فاصله – این طبقه بندی اساس یکی از ویژگی های کمی است. مثلاً افراد از نظر سن، طبقه بندی می شوند و در گروه های زیر قرار می گیرند.

1- از صفر تا 10 سال

2- از 10 تا 20 سال

3- از 20 تا 30 سال

4- از 30 تا 40 سال

5- از 40 تا 50 سال

6- از 50 تا 60 سال

7- از 60 تا 70 سال

8- از 70 تا 80 سال

 

4- طبقه بندی کسری – در این طبقه بندی اجزا بر حسب کسری که در یک کل سهیم هستند دسته بندی می شوند. مثلاً هزینه ی هر یک از وزارت خانه ها بر حسب کسری از کل بودجه ی کشور مشخص می شود. برای نمونه آموزش و پرورش 7 درصد، امور دفاعی 5 درصد، بهداشت و درمان 4 درصد، پژوهش و تحقیقات 2 درصد و ...

 

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان

تنظیم: اعظم اژدری

 

مطالب مرتبط:

چگونه اطلاعات بدست آوریم؟

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین