وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رویانیان مدیر عامل پرسپولیس شدیداً به دنبال یک مربی خارجی برای نیمکت تیمش است. صحبت هایی از دنیزلی و جمال حاجی شده است، ولی هنوز مشخص نیست چه کسی سکان هدایت سرخ ها را بر عهده خواهد گرفت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تاریخچه مربیان خارجی در پرسپولیس


رویانیان مدیر عامل پرسپولیس شدیداً به دنبال یک مربی خارجی برای نیمکت تیمش است. صحبت هایی از دنیزلی و جمال حاجی شده است، ولی هنوز مشخص نیست چه کسی سکان هدایت سرخ ها را بر عهده خواهد گرفت.

رویانیان مدیر عامل پرسپولیس شدیداً به دنبال یک مربی خارجی برای نیمکت تیمش است. صحبت هایی از دنیزلی و جمال حاجی شده است، ولی هنوز مشخص نیست چه کسی سکان هدایت سرخ ها را بر عهده خواهد گرفت.

مربیان پرسپولیس

 باشگاه پرسپولیس در طول حیات خود با 12 مربی خارجی با ملیت‌های مختلف كار كرده اما تعداد موفقیت‌هایی كه این مربیان برای سرخ‌ها رقم زدند به هیچ عنوان با كمیت حضور آنها روی نیمكت این تیم همخوانی ندارد. آلن راجرز و استانكو پوكله پوویچ هر یك با كسب دو قهرمانی برای پرسپولیس موفق ترین مربیان خارجی تاریخ این باشگاه محسوب می‌شوند و جالب اینكه 10 مربی دیگر روی هم رفته حتی یك جام هم به پرسپولیس هدیه نداده‌اند.

1. آلن راجرز: راجرز انگلیسی اولین سرمربی خارجی تاریخ سرخپوشان است که در مهر ماه 1350 و زمانی که 48 سال داشت، سرمربی پرسپولیس شد. این مربی در طول دوران حضور خود در پرسپولیس یک تیم تهاجمی ساخت که حریفان ریز و درشت را با تعداد گل‌های زیاد از پای در می‌آورد. در سال 53 به مدت 5 ماه و به دلیل قهر با رئیس باشگاه برکنار شد و در بازگشت مجدد نیز فقط تا دی ماه 53 هدایت پرسپولیس را برعهده داشت. پرسپولیس به رهبری راجرز در 72 بازی 44 برد، 18 تساوی و 10 باخت به‌دست آورد. دو جام قهرمانی لیگ در سال‌های 1350 و 1352 نیز مهم‌ترین افتخارات این مربی در پرسپولیس است، ضمن اینکه پیروزی6بر صفر مقابل استقلال نیز در زمان این مربی به‌دست آمد.

2. ایوان کونوف: این مربی روسی در اواخر اسفند 1354 با حقوق ماهانه 10 هزار تومان به پرسپولیس آمد و در آن زمان 52 ساله بود. پرسپولیس در دوره این مربی تبدیل به یک تیم دفاعی شد و در 29 بازی لیگ به رهبری کونوف، 10 برد و15 تساوی به‌دست آورد. با این حال پرسپولیس تا هفته آخر لیگ مدعی قهرمانی بود. کونوف در آذرماه 55 اخراج شد و در مصاحبه خود با نشریات ورزشی دخالت برخی بازیکنان از جمله علی پروین در کار مربیان را از عوامل ناکامی خود اعلام کرد.

3. لادیسلاو بگوویچ: پس از 18 سال، پرسپولیس برای سومین بار مربی خارجی استخدام کرد. امیر عابدینی مدیر جدید باشگاه این مربی اسلونیایی را به پرسپولیس آورد و بگوویچ از روز 15 فروردین 1373 کار خود را آغاز کرد. اختلاف او با بازیکنان باتجربه و مسن تیم باعث تنش‌های زیادی شد و بگوویچ پس از 4 بازی که با 3 برد و یک تساوی همراه بود، در اوایل تیر ماه ناگهان راهی کشورش شد و نیمکت تیم را تحویل داد.

یورن گده

4. یورگن گده: پس از ناکامی حمید درخشان در کسب قهرمانی لیگ آزادگان، یورگن گده آلمانی از 27 بهمن 1373 هدایت پرسپولیس را برعهده گرفت. بازیکن سابق تیم‌های فورتنا کلن و مربی تیم کشاورز و ملی امید، در پرسپولیس ناکام بود و پس از 11 بازی در لیگ آزادگان، در روز 16شهریور 1374 حکم اخراج خود را از عابدینی دریافت کرد. در این 11 بازی پرسپولیس 4 برد، 5 تساوی و 2 باخت به‌دست آورد. شکست سه بر یك در داربی سیاه‌ترین نقطه كارنامه مربیگری گده در پرسپولیس بود.

5. استانکو پوکله پوویچ : اولین مربی کروات حاضر در فوتبال ایران از روز 17 شهریور 1374 هدایت پرسپولیس را بر عهده گرفت. استانکو که یک سال قبل با تیم ملی ناکام مانده بود، طی دو فصل حضور در پرسپولیس دو مقام قهرمانی لیگ آزادگان را به‌دست آورد. 34 برد، 16 تساوی و 8باخت حاصل عملکرد او بود. پرسپولیس با استانکو در آسیا هم به مقام سومی دست یافت.

6. ایویکا مت کوویچ: دستیار سابق تومیسلاو ایویچ معروف،از روز 2 دی 1376 رسما سرمربی پرسپولیس شد. این مربی 44 ساله دوران پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشت و به‌رغم نتایج خوب در جام باشگاه‌های منطقه غرب آسیا، در مرحله نهایی موفقیتی به‌دست نیاورد و پرسپولیس را با شکست سنگین از الهلال عربستان چهارم کرد. مت کوویچ تا هفته سوم لیگ آزادگان در فصل 77 سرمربی پرسپولیس بود اما بازگشت علی پروین باعث اخراج بی‌سر و صدای او از پرسپولیس شد.

7.وینكو بگوویچ: هفتمین سرمربی خارجی پرسپولیس هم سرنوشتی بهتر از هموطنان خود در این تیم نداشت. با حضور اکبر غمخوار در پرسپولیس و کنار گذاشته شدن پروین، وینكو بگوویچ 55 ساله از 26 تیر 1382 با قراردادی 200 هزار دلاری سرمربی پرسپولیس شد. در دوره این مربی پرسپولیس یکی از پرحاشیه‌ترین سالهای تاریخ خود را سپری کرد و به‌رغم شروع توفانی در لیگ برتر، از هفته چهارم به بعد سقوط كرد و در نهایت با حذف از جام حذفی در خرداد ماه 83 دوره حضور بگوویچ نیز به پایان رسید.

8. رانیر سوبل: با بازگشت مجدد پروین به پرسپولیس به عنوان مدیر فنی، این بار یک مربی آلمانی هدایت سرخپوشان را بر عهده گرفت. راینر سوبل با قرارداد 300 هزار دلاری، از 23 تیر 83 کار خود را در پرسپولیس آغاز کرد و در همان هفته‌های اول با پروین دچار اختلاف نظرهای شدیدی شد. او در ادامه نتایج نسبتا مناسبی گرفت و پرسپولیس تا چند هفته به پایان لیگ، مدعی قهرمانی بود. سوبل پس از آخرین بازی لیگ استعفا داد، در حالی که رقابت‌های جام حذفی هنوز باقی مانده بود. او در یک برنامه تلویزیونی تمام کاسه کوزه‌ها را بر سر حمید استیلی شکست و وی را عامل همه اختلافات معرفی کرد. پرسپولیس با سوبل در 31 بازی 17 برد، 7تساوی و 7 باخت به‌دست آورد.

"آری هان" دوباره جنجال آفرید!

9. آری هان: با تغییر مدیریت باشگاه و حضور محمد حسن انصاری فر به‌عنوان مدیرعامل، کادرفنی پرسپولیس که نتایج خوبی هم نگرفته بود، دچار تغییر و تحول شد. آری هان هلندی با قرارداد سنگین حدود یک میلیاردی برای 5/ 1 فصل از بهمن ماه 84 هدایت پرسپولیس را برعهده گرفت. پرسپولیس با این مربی جان تازه‌ای گرفت و تا فینال جام حذفی پیش رفت اما بازی فینال به دلیل نزدیک بودن جام جهانی به فصل بعد موکول شد. تمرینات فصل جدید با این مربی آغاز شد اما مدیریت باشگاه پرسپولیس پس از اردوی اتریش، در 19 مرداد 85 حکم اخراج آری هان را صادر کرد. مربی هلندی به دلیل بی‌نظمی‌های مکرر از تیم اخراج شد. آری هان از 178 روز حضور در پرسپولیس، 96 روز را در مرخصی به سر برد!

10. مصطفی دنیزلی: سرشناس‌ترین مربی خارجی تاریخ پرسپولیس، بدشانس‌ترین آنها هم بود. دنیزلی در 26 مرداد 85 با پرسپولیس قرارداد 800 هزار دلاری بست و کار خود را آغاز کرد. ابتدا در فینال جام حذفی در ضربات پنالتی مغلوب سپاهان شد. سپس با انبوهی از بازیکنان مصدوم مواجه شد اما با این وجود پرسپولیس بهترین فوتبال سال‌های اخیر خود را در دوره این مربی ترک ارائه می‌داد و یک نمایش سراسر تهاجمی را روی صحنه می‌برد. دنیزلی در لیگ برتر توفیقی نداشت و شکست عجیب از سپاهان در نیمه نهایی جام حذفی پایان دوران این مربی بدشانس در پرسپولیس بود. 16 برد، 14 تساوی و 6 باخت حاصل عملکرد دنیزلی در پرسپولیس بود.

11. ادواردو وینگادا: وینگادا از 21 بهمن ماه 87 هدایت پرسپولیس را بر عهده گرفت و با پرسپولیس در سه جام ناکام محض بود. ابتدا در لیگ برتر رقابت را باخت و سپس در جام حذفی با شکست از پاس، حذف شد. در لیگ قهرمانان آسیا نیز به‌رغم شکست سنگین از الغرافه به مرحله یک هشتم نهایی رسید، اما با یک ضربه پنالتی به بنیادکار ازبکستان باخت و حذف شد.

12. زلاتکو کرانچار: این مربی کروات چند روز قبل از آغاز لیگ نهم هدایت پرسپولیس را برعهده گرفت. پس از اولین باخت مقابل پیکان به مدت 24ساعت اخراج شد، اما دوباره به تیم بازگشت. او پس از هفته هفدهم به صورت توافقی از پرسپولیس جدا و جایش را به علی دایی داد. كرانچار در حالی از تیم کنار رفت که پرسپولیس به یک ثبات نسبی رسیده بود و نتایج خوبی هم در لیگ برتر به‌دست می‌آورد.

با این آمار باید دید که آیا اینبار مربی خارجی می تواند در پرسپولیس موفق باشد. علی پروین موافق حضور مربی خارجی نیست و این خود می تواند شرایط متفاوتی را رقم بزند. باید دید که چه پیش می آید.

بخش ورزشی تبیان

منبع :عصر ایران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین