تبیان، دستیار زندگی
آنفلوآنزا شایع ترین بیماری ویروسی فصل سرماست که دستگاه تنفسی را درگیـر می‌کند و به شدت مسری است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

واکسن آنفلوآنزا بزنید


آنفلوآنزا شایع ترین بیماری ویروسی فصل سرماست که دستگاه تنفسی را درگیـر می‌کند و به شدت مسری است.


واکسن آنفلوآنزا

آنفلوآنزا با تب، سرفه، احساس سردی همراه با لرز، کوفتگی و درد در بدن، سردرد و خستگی همراه است. این نشانه‌ها به طور معمول 3 تا 4 روز ادامه دارد و پس از آن ممکن است بیمار برای یک هفته یا بیشتر، سرفه‌های خشک، آبریزش بینی و گلودرد داشته باشد.

افرادی که به آنفلوآنزا مبتلا می‌شوند، فوراً علائم را بروز نمی دهند، بنابراین می‌توانند بیماری را به دیگران منتقل کنند، بدون این‌که بدانند بیمار هستند.

به همین جهت توصیه سازمان بهداشت جهانی آن است که تمامی گروه‌های در معرض خطر پیش از ابتلا به آنفلوآنزا نسبت به واکسیناسیون علیه آن اقدام کنند.

علائم آنفلوآنزا را بشناسید

آنفلوآنزا اغلب به طور ناگهانی و همراه با سردرد و درد عضلانی آغاز می‌شود. تب و لرز، درد مفاصل، بی اشتهایی و کسالت از علائم و عوارض این بیماری است.

ویژگی هر دو بیماری سرماخوردگی و آنفلوآنزا این است که اگر افراد مبتلا به آنها، نکات بهداشتی را رعایت کرده و در منزل استراحت کنند و درمان‌های تجویز شده پزشک را انجام دهند، زودتر بهبود می‌یابند و بیماری در بدن آنها نمی ماند

آنفلوآنزا یک عفونت حاد ویروسی دستگاه تنفسی است که در صورت سالم و فعال بودن سیستم ایمنی فرد مبتلا، عوارض بیماری بعد از چند روز کم شده و بهبودی کامل حاصل می شود.

در افراد مبتلا به بیماریهای مزمن و نقص ایمنی و در موارد همه گیری (اپیدمی)، عوارض آنفلوانزا شدیدتر و مرگ و میر بیشتری به دنبال دارد.

آبریزش از بینی و چشم،‌ اسهال، حالت تهوع و درد در نواحی گلو و شکم از دیگر علائم آنفلوآنزا هستند. موارد خفیف آنفلوانزا بیشتر موارد شبیه سرماخوردگی بروز می کند، ولی این دو بیماری با یکدیگر متفاوت است.

افراد باید با مشاهده این علائم به پزشک متخصص مراجعه کرده و واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنند.

ویروس مولد آنفلوآنزا از طریق ترشحات تنفسی (حلق و بینی) در طی سرفه و عطسه انتقال می یابد و این ویروس علاوه بر انسان، پرندگان و حیوانات دیگر را نیز مبتلا می کند.

رعایت بهداشت فردی و عمومی از موارد جلوگیری از انتشار ویروس آنفلوآنزا هستند.‌

شستشوی مرتب دست و صورت با آب و صابون به ویژه پس از برخورد با فرد بیمار، پوشاندن دهان و صورت هنگام سرفه و عطسه، اجتناب از تماس با دیگران هنگام بیماری، استراحت کردن در منزل و نوشیدن مایعات گرم به میزان کافی می تواند از ابتلا به این بیماری جلوگیری کند.

گروه‌های پرخطر واکسن آنفلوآنزا بزنند

با توجه به شروع فصل سرما، به گروه‌های پرخطر توصیه می شود در برابر بیماری آنفلوآنزا واکسینه شوند.

بیماران قلبی و ریوی، مبتلایان به بیماری سرطان، دیابتی‌ها، خانم های باردار، بچه‌های کوچک و افرادی که دارای نارسایی کلیوی هستند، باید واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنند.

گروه‌های پرخطر در برابر بیماری آنفلوآنزا در معرض ابتلای بیشتری قرار دارند. بهتر است این افراد حتماً واکسن آنفلوانزا را در ابتدای فصل پاییز تزریق کنند.

آنفلوآنزا ناشی از آلودگی انسان به ویروس آن است و بیماری‌ای که ایجاد می‌کند از سرماخوردگی شدیدتر و مدت آن نیز طولانی‌تر است.

ویژگی هر دو بیماری سرماخوردگی و آنفلوآنزا این است که اگر افراد مبتلا به آنها، نکات بهداشتی را رعایت کرده و در منزل استراحت کنند و درمان‌های تجویز شده پزشک را انجام دهند، زودتر بهبود می‌یابند و بیماری در بدن آنها نمی ماند.

افرادی که حساسیت شدید به تخم مرغ دارند، افرادی که قبلا واکنش و حساسیت شدیدی به واکسن آنفلوآنزا داشته‌اند، نوزادان کمتر از شش ماه و افرادی که بیماری شدید یا معمولی همراه با تب دارند، باید از تزریق این واکسن خودداری کنند

چند توصیه مهم درباره واکسن آنفلوآنزا

ـ واکسیناسیون اقدام بسیار مهم و با ارزشی است که به وسیله آن با هزینه کم می‌توان از ابتلا به بیماری‌های عفونی جلوگیری کرد. با اجرای برنامه واکسیناسیون همگانی در جهان، شیوع بسیاری از بیماری‌های خطرناک بین شیرخواران، کودکان و بزرگسالان کاهش پیدا کرده است، به طوری که اکنون شیوع بیماری‌های خطیری چون دیفتری، کزاز، سیاه‌سرفه، سرخک و فلج اطفال با واکسیناسیون همگانی با موفقیت کنترل و در بسیاری از کشورها عملا به حداقل میزان خود رسیده است. بنابراین توصیه پزشک در خصوص واکسیناسیون را جدی بگیرید.

تزریق واکسن

ـ‌ در خصوص تزریق این واکسن باید بگوییم که واکسن آنفلوآنزا حتماً باید در عضله بازو تزریق شود.

ـ واکسن آنفلوآنزا باید در دمای سرد نگهداری شود و گرما و حرارت ممکن است منجر به کاهش میزان اثر‌گذاری آن شود؛ بنابراین از نگهداری آن در منزل داخل کمد و کابینت خودداری کنید.

ـ ویروس آنفلوآنزا انواع مختلفی دارد که دائما تغییر شکل می‌دهند و انواع‌ یا سوش‌های جدیدی را تولید می‌کنند. بنابراین واکسن‌های جدید، هر ساله با استفاده از مطالعات و تحقیقات مراکز علمی که کدام سوش‌های ویروس برای آن سال فعال‌ترین خواهند بود، ساخته می‌شوند. همچنین از استفاده از واکسن‌های سال‌های قبل باید خودداری شود، زیرا واکسن آنفلوآنزا تاریخ‌دار است و بعد از گذشت تاریخش دیگر قابل مصرف نیست.

ـ مهم‌ترین گروه‌های در معرض خطر، کودکان شش ماهه تا جوانان 18 ساله، افراد سالخورده و بالای 60 سال، مبتلایان به بیماری‌های مزمن قلبی، ریوی، دیابتی و کلیوی، بیماران دارای نقص سیستم ایمنی، مادران باردار و کارکنان بخش‌های بهداشتی و درمانی هستند، اما در مجموع همه کسانی که خواهان کاهش احتمال ابتلا به این بیماری هستند، می توانند واکسن آنفلوآنزا بزنند.

ـ آنفلوآنزا در سیر درمانی نیاز به تجویز آنتی‌بیوتیک ندارد. بر خلاف تصور عموم آنتی‌بیوتیک‌ها در تخفیف علائم و کوتاه کردن دوره این بیماری‌ها هیچ موثر نیستند. فقط اگر آنفلوآنزا سبب ایجاد عفونت میکروبی ثانویه شود، آنتی‌بیوتیک ضد همان میکروب‌ها از سوی پزشک تجویز می‌شود.

ـ افرادی که حساسیت شدید به تخم مرغ دارند، افرادی که قبلا واکنش و حساسیت شدیدی به واکسن آنفلوآنزا داشته‌اند، نوزادان کمتر از شش ماه و افرادی که بیماری شدید یا معمولی همراه با تب دارند، باید از تزریق این واکسن خودداری کنند.

فرآوری : نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع :

جام جم - دکتر افشین محمد علیزاده، متخصص بیماری‌های عفونی

مهر - دکتر محمدمهدی گویا

مهر - دکتر محمود نبوی

مطالب مرتبط :

تجویز سلیقه‌ای واکسن آنفلوانزا

واکسن آنفلوانزا موثر است؟

آنفلوآنزا و واكسیناسیون ( قسمت اول) و (قسمت دوم)

چگونه آنفلوآنزا نگیرید؟

تفاوت آنفلوآنزا و سرماخوردگی

از آنفلوآنزا چه می دانیم؟

چه مدت آنفلوآنزا مسری است؟

ماسک، از‌ آنفلوانزا جلوگیری می‌‌کند؟

مقابله با آنفلوآنزا در مدارس

الان واکسن آنفلوانزا بزنید

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.