وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سعودی ها ظاهرا سیگنال های مثبتی در این زمینه به غرب فرستاده اند اما غربی ها هنوز نگران این هستند كه عربستان از ابتدا تا انتها با این سیاست غرب همراهی نكند و یا پیچیده تر شدن اوضاع كنترل بازار نفت را از دست غرب خارج كرده و با افزایش قیمت نفت ضربات جبران نا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نفت عربستان برای تحریم ایران


سعودی ها ظاهرا سیگنال های مثبتی در این زمینه به غرب فرستاده اند اما غربی ها هنوز نگران این هستند كه عربستان از ابتدا تا انتها با این سیاست غرب همراهی نكند و یا پیچیده تر شدن اوضاع كنترل بازار نفت را از دست غرب خارج كرده و با افزایش قیمت نفت ضربات جبران ناپذیری بر پیكره اقتصاد بحران زده جهانی وارد شود.

یك روزنامه آمریكایی با انتشار گزارشی از رایزنی های فشرده چند كشور غربی از جمله آمریكا ، بریتانیا و فرانسه با مقامات عربستان برای مشارکت ریاض در تحریم نفتی احتمالی علیه ایران ،خبر داد.

نفت عربستان

به گزارش عصرایران روزنامه لس آنجلس تایمز با اشاره به تماس های چند هفته اخیر مقامات این كشورها با ریاض در زمینه تحریم نفتی ایران نوشت: هدف از این رایزنی ها تضمین حفظ ثبات بازار نفت و بالا نرفتن قیمت آن در صورت اعمال تحریم نفتی علیه ایران است.

بر اساس این گزارش از نظر غرب نقش عربستان دراعمال هر گونه تحریم نفتی علیه ایران بسیار مهم بوده و همكاری این كشور می تواند تبعات منفی ناشی از تحریم نفتی ایران را به حداقل كاهش دهد.

این در حالی است كه روز گذشته آژانس بین المللی انرژی كه مقر آن در لندن است با انتشار گزارشی با ابراز نگرانی از تاثیر تحریم نفتی ایران بر قیمت جهانی این ماده نوشت: تحریم بین المللی یا محدودیت های گسترده تر علیه تعاملات بانک مرکزی ایران باعث افزایش جهشی بهای نفت خام در بازارهای جهانی می شود .

بر اساس گزارش این سازمان بین المللی ،‌ تحریم های احتمالی اتحادیه اروپا علیه نفت ایران باعث می شود پالایشگاه های اروپا، نفت گران تری را از عربستان سعودی ، عراق و روسیه خریداری کنند و همزمان مشتریان آسیایی نفت ارزان تر ایران را به دست بیاورند.

این آژانس در عین حال افزوده است كه تحریم نفتی ایران به میزان زیادی از درآمدهای ایران خواهد كاست و یك سوم از ظرفیت تولید نفت این كشور در 5 سال آینده  كاهش خواهد یافت .

ایران هم اكنون روزانه قریب به 3 و نیم میلیون بشكه نفت خام تولید می كند كه رقمی قریب به 2 میلیون بشكه از آن را صادر می كند.

لس آنجلس تایمز از قول یك دیپلمات ارشد نفتی می نویسد كه عربستان سعودی هم اكنون تنها امید غرب برای اعمال تحریم نفتی علیه ایران همزمان با كنترل بازار و جلوگیری از رشد جهشی قیمت نفت است .

ایران هم اكنون روزانه قریب به 3 و نیم میلیون بشكه نفت خام تولید می كند كه رقمی قریب به 2 میلیون بشكه از آن را صادر می كند

لس آنجلس تایمز در ادامه می نویسد كه سعودی ها ظاهرا سیگنال های مثبتی در این زمینه به غرب فرستاده اند اما غربی ها هنوز نگران این هستند كه عربستان از ابتدا تا انتها با این سیاست غرب همراهی نكند و یا پیچیده تر شدن اوضاع كنترل بازار نفت را از دست غرب خارج كرده و با افزایش قیمت نفت ضربات جبران ناپذیری بر پیكره اقتصاد بحران زده جهانی وارد شود.

"‌گای كاورسو " تحلیلگر مسایل نفت در یك اندیشكده آمریكایی به لس آنجلس تایمز می گوید كه عربستان كاملا این توان و ظرفیت را دارد كه كمبود عرضه نفت ایران از بازار جهانی را جبران كند اما بخشی از دلایل افزایش قیمت نفت به دلیل " فاكتور روانی " است كه تحریم نفتی ایران ممكن است بر بازار نفت ایجاد كند.

بخش سیاست تبیان

منبع:عصر ایران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین