سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شاید در ظاهر به نظر برسد که کسب مهارت در عذر خواهی یک مقوله دشوار است و بیشتر ما یا مهارت لازم در این زمینه را نداشته و توانایی اقرار به خطاهایمان را نداریم یا اینکه اعتماد به نفس لازم برای عذر خواهی را در خودمان پرورش نداده ایم و....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مریم عطاریان
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مهارت پذیرفتن عذر خواهی دیگران


شاید در ظاهر به نظر برسد که کسب مهارت در عذر خواهی یک مقوله دشوار است و بیشتر ما یا مهارت لازم در این زمینه را نداشته و توانایی اقرار به خطاهایمان را نداریم یا اینکه اعتماد به نفس لازم برای عذر خواهی را در خودمان پرورش نداده ایم و....

عذرخواهی

شاید در ظاهر به نظر برسد که کسب مهارت در عذر خواهی یک مقوله دشوار است و بیشتر ما یا مهارت لازم در این زمینه را نداشته و توانایی اقرار به خطاهایمان را نداریم یا اینکه اعتماد به نفس لازم برای عذر خواهی را در خودمان پرورش نداده ایم و همواره سعی داریم که در برابر خطاها و اشتباهاتی که مرتکب می شویم بهانه تراشی کنیم. اما از طرف دیگر همان طور که عذر خواهی کردن نیازمند مهارت و اعتماد به نفس لازم است پذیرش عذر خواهی اطرافیان نیز توانایی و جرات خاصی می خواهد.

مسلما هیچ راهی بهتر از پوزش و عذر خواهی در جریان یک کدورت و مشکل ارتباطی نمی تواند موثر و نتیجه بخش باشد.

شما به شدت عصبانی هستید و حق هم کاملا با شماست. حال همسرتان، اعضای خانواده تان یا دوستی که سبب عصبانیت شما شده است به اشتباهش اقرار می کند . کنار گذاشتن عصبانیت و پذیرش عذرخواهی دیگران نیازمند نوعی بلوغ، همدلی و اعتماد است. انجام تمام این کارهای دشوار به شرطی میسر است که حفظ ارتباطات شما و دیگران از ارزش و اعتبار لازم برخوردار باشد.

از طرف دیگر لازم است که شما به خطاپذیر بودن انسانها معتقد باشید و بدانید که این اشتباه از هر کس دیگر حتی از خود شما نیز ممکن است سر بزند. بنابراین اگر در برابر اشتباه دیگران کمی از موضع خود کوتاه آمده و سخت نگیرید می توانید عذر خواهی طرف مقابل را بهتر بپذیرید.

 

ضمنا برای اینکه بهتر بتوانید با خطای اطرافیان خود کنار بیایید باید :

 

** اطمینان حاصل کنید که واقعا قصد مصالحه دارید. دوست یا همکاری که برای دومین بار به شما دروغ می گوید یا پشت سر شما بدگویی کرده است ممکن است همان فردی باشد که شما دیگر نخواهید آنها را در زندگی تان راه دهید.

پس لازم است اطمینان کسب کنید که شخص مورد نظر قصد تکرار اشتباهش را ندارد و شما نیز به اندازه کافی خواهان تداوم ارتباط با او در اینده هستید.

به شخص خطاکار بگویید که او را بخشیده اید و مطمئن هستید که در آینده هرگز این خطا اتفاق نخواهد افتاد. در هر حال تمام موضوع را از ذهن تان خارج کنید و بر روی جنبه های مثبت ارتباطتان متمرکز شوید

** نوع عذر خواهی را تعیین کنید. اطمینان کسب کنید که طرف مقابل به اشتباه خود پی برده و قصد اصلاح رفتار خود را دارد و از عملکرد خود پشیمان است. برای مثال عذر خواهی کردن فرزندتان به خاطر دیر حاضر شدن سر سفره  شام، در حالی که گناه اصلی وقت گذرانی بیش از حد با دوستان و همسالان و دیر به خانه آمدن وی(فرزند نوجوانتان) است نشان می دهد که شخص درک درستی از انچه به اشتباه انجام داده ندارد و ممکن است در آینده کارهای خطای دیگری نیز انجام دهد. لذا توصیه می شود به خصوص در برابر فرزندان خانواده  اگر عذر خواهی مناسب با خطاست آن را بپذیرید.

 

** متوجه این موضوع باشید که عذر خواهی صمیمانه و قلبی یک هدیه برای شماست پس آن را رد نکنید. درست است که طرف مقابل تان کار اشتباهی انجام داده است اما به آن اقرار می کند .

عذرخواهی

به خاطر داشته باشید احساس شرمساری و گناه کار بودن که همراه هر عذر خواهی ایجاد می شود برای  بسیاری از افراد چیز کم و ساده ای نیست. عذر خواهی واقعی با نوعی فروتنی همراه است پس برای آنکه بتوانید اعتماد کسی را مجددا جلب کرد ، پذیرای عذر خواهی وی باشید.

 

** قبل از هر چیز شخص خطاکار را از درون و اعماق دل ببخشید . اینکه بگویید"باشد اشکالی ندارد" و سپس آنچه را دیگران به غلط انجام داده اند سالیان سال در درون خود قرار دهید کاملا اشتباه و ویران کننده است. در عوض به دقت به عذر خواهی طرف مقابل دقت کنید و اطمینان کسب کنید که در آینده این خطا مجددا اتفاق نمی افتد. سپس او را ببخشید.

 

** به شخص خطاکار بگویید که او را بخشیده اید و مطمئن هستید که در آینده هرگز این خطا اتفاق نخواهد افتاد. در هر حال تمام موضوع را از ذهن تان خارج کنید و بر روی جنبه های مثبت ارتباطتان متمرکز شوید. ممکن است همین شخص این اشتباه را مجددا مرتکب شود و شما هم نخواهید دیگر از او گذشت کنید اما تا آن زمان نسبت به او دل چرکین نباشید.

 

 

مریم عطاریان

بخش خانواده ایرانی تبیان


مطالب مرتبط :

آموختن رموز خوش بینی

گمرک اندیشه تان را مراقبت کنید

تصاویر زیبایی از پشتکار

آرام بخش ترین حس دنیا

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین