سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حاج ابراهیم پا به سن گذاشته و تجربه به او می‌گوید كه باید روی همه جزئیات زندگی دقت داشته باشد. باید به حركات و گفتار پسرش، حامد بیشتر دقت كند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جانی تازه برای شخصیت تكراری


حاج ابراهیم پا به سن گذاشته و تجربه به او می‌گوید كه باید روی همه جزئیات زندگی دقت داشته باشد. باید به حركات و گفتار پسرش، حامد بیشتر دقت كند.


فرات

او نگران رفتارهای حامد است و پسر ارشد او می‌داند كی و چگونه باید برگ برنده‌اش را رو كند. برگ برنده‌ای كه پدر را راهی بیمارستان می‌كند و دایی (حاج كاظم) و پسرش را از زندگی و اموال حاج ابراهیم بیرون می‌كند. حاج ابراهیم اما باید پخته‌‌تر از اینها رفتار كند اما پیرمرد بدون توجه به حامد و زیاده‌خواهی‌های او به راهی می‌رود كه حامد پیش پای او گذاشته است.

پیرمرد آنقدر نقشش را خوب بازی می‌كند كه نمی‌توان او را دوست نداشت و به تماشای سریال «فرات» ننشست. سریالی كه اكبر زنجانپور در آن نقش حاج ابراهیم را بازی می‌كند. بازیگری كه بعد از گذشت بیشتر از یك سال خاطره بازی خوب او در سریال مختارنامه و نقش عموی مختار در ذهن‌ها مانده‌ است.

 زنجانپور بازیگر نقش‌های اولیه مختارنامه بود اما حضور او چنان در این سریال موثر بود كه هنوز هم می‌توان نوع بازی و بیان او را به یاد آورد و از آن لذت برد. زنجانپور بازیگر پیشكسوتی است كه درس تئاتر خوانده و قبل از انقلاب در چند فیلم مطرح بازی كرده است. اما در بعد از انقلاب حضورش در سینما كمرنگ شد.

 از بازی‌های خوب او می‌توان به فیلم گزارش یك قتل اشاره كرد. اما تقریبا 2 دهه است كه زنجانپور در تلویزیون می‌درخشد. او در اواخر دهه 70 در سریال ولایت عشق به كارگردانی مهدی فخیم‌زاده در نقشی كاملا متفاوت بازی كرد.

نقشی كه از ابتدای داستان تا انتهای آن حضور داشت و فراز و نشیب زیادی را از سر گذراند. زنجانپور با تبحر فراوان همه این فراز و فرودها را به مخاطب نشان داد و ثابت كرد، استاد بازیگری است و به همین دلیل می‌تواند در زمان بازی هم میمیك چهره‌اش را به خدمت بگیرد و هم از فن بیانش نهایت استفاده را بكند.

زنجانپور بازیگر پیشكسوتی است كه درس تئاتر خوانده و قبل از انقلاب در چند فیلم مطرح بازی كرده است. اما در بعد از انقلاب حضورش در سینما كمرنگ شد.

 این بازیگر از همین تكنیك در سریال مختارنامه هم استفاده كرد. سریال فرات یك سریال امروزی است و ربطی به تاریخ ندارد.حاج ابراهیم اما مردی سرد و گرم چشیده است.

 بازاری است و كارخانه‌دار، اما پشت میله‌های زندان هم بوده. او حالا می‌داند كی باید بخندد، كی خشمگین شود و كی بدبینی خود را به رُخ دیگران بكشد. حاج ابراهیم از دل تاریخ نیامده، از دل خانه‌هایی آمده كه در اطراف ما هستند. او نمونه‌ای از مردمی است كه هر روز با آنها روبه‌رو می‌شویم. بنابراین بازی در نقش او سخت‌تر است. مردم ما به ازای او را می‌بینند و می‌شناسند، بنابراین زنجانپور باید نقش حاج ابراهیم را باورپذیر اجرا كند.

فرات

هم باید بازی كند و هم باید جوری مقابل دوربین حس بگیرد كه تصنعی نباشد و مردم قبول كنند او مثل همان آدم‌هایی است كه آنها هر روز او را می‌بینند و از كنار او می‌گذرند.حاج ابراهیم شاید تاكنون بارها با حضور بازیگران دیگر در سریال‌ها و فیلم‌هایی به جز فرات به تلویزیون آمده است. اما فرات این امتیاز را دارد كه بازیگر آن زنجانپور است.

بازیگری كه تحلیل متفاوتی از نقش دارد و می‌داند كه باید به جسم حاج ابراهیم جان تازه‌ای بدهد تا مردم با او همراه شوند و در او چیز‌های تازه‌ای ببینند كه در حاج‌ ابراهیم‌های دیگر ندیده‌اند.

فرات امتیازی به نام بازیگران خوب دارد كه یكی از این امتیازات خوب به بازیگر نقش حاج ابراهیم می‌رسد، بازیگری كه با بازی خوب خود موتور داستان را روشن كرد.

او با دوست قدیمی و برادر زن خود؛ حاج ‌كاظم به هم زد و ماجراهای فرات را آغاز كرد. حال باید منتظر ماند دید حاج ابراهیم كه به گفته حاج كاظم ستون خانواده است، چگونه از زوال كل خاندان جلوگیری می‌كند.

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع:جام جم / طاهره آشیانی‌

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین