سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
توضیح: این مثل اشاره به یکی از گفته های پیامبراکرم (صلی الله علیه واله وسلم) دارد، که فرمودند: «المومن لا یلسع من حجرٍ مرّتین» یعنی مومن از یک سوراخ، دوبار گزیده نمی شود. این جمله پیامبر، در زبان عربی ضرب المثل شده است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امثال و حکم

امثال و حکم

«آزموده را، آزمودن خطاست »

 

توضیح:

این مثل اشاره به یکی از گفته های پیامبراکرم (صلی الله علیه واله وسلم) دارد، که فرمودند: «المومن لا یلسع من حجرٍ مرّتین»  یعنی مومن از یک سوراخ، دوبار گزیده نمی شود. این جمله پیامبر، در زبان عربی ضرب المثل شده است.

کاربرد:

وقتی کسی بخواهد کاری را بکند که قبلاً آن کار را کرده و شکست خورده است یا دیگران آن کار را کرده اند و نتیجه نگرفته اند، می گویند: «آزموده را، آزمودن خطاست.»

 

«از آن نترس که های و هوی دارد، از آن بترس که سر به  تو دارد»

 

توضیح:

انسان ها از نظر روانی، دارای ویژگی های متفاوتی هستند؛ عده ای پر جنب و جوش هستند و تمام احساسات خود را بروز می دهند و عده ای دیگر ساکت و آرام و احساسات و  عواطف خود را از یادشان نمی دهند.

کاربرد:

بیشتر از  کسانی بترس که ساکت و آرام هستند؛ چون آن ها افکار و عواطف خودشان را پنهان می کنند و ممکن است هزار نقشه و فکر در سر داشته باشند. بعکس، به سرو صدا و شلوغ کاری آدم هایی که فقط حرف می زنند و اهل مبارزه و عمل نیستند فکر نکن.

 

«علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد»

کاربرد:

از بسیاری حوادث می توان پیش گیری کرد؛ با فکر، برنامه ریزی یا ایجاد شرایط امن و مطمئن. این مثل هنگامی استفاده می شود که بخواهیم تأکید کنیم در هر کاری باید پیش بینی های لازم را انجام دهیم تا با کمترین مشکلی رو به رو شویم.

بخش کودک و نوجوان تبیان


منبع:فوت کوزه گری

 

مطالب مرتبط:

محرم یعنی عشق

بگو و بخند

بهترین راه حل ها

عمه مهربان بچه ها

پند درخت پیر

دانه های سرخ سلامتی

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین