وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مجلس تصویب کرد: دولت مجاز نیست روزهای کاری را بی جهت تعطیل کند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رد تعطیلات بی دلیل دولت!


مجلس تصویب کرد: دولت مجاز نیست روزهای کاری را بی جهت تعطیل کند .


- همیشه با دو روز تعطیلی انتظار می رود، دولت روزهای پیش یا پس از آن را تعطیل اعلام کند، اما اکنون مجلس اختیار تعطیلی بی جهت را از دولت گرفته است.

تعطیل

به گزارش خبرآنلاین، نمایندگان مجلس دیروز دولت را مجاز کردند تنها در شرایط وقوع حوادث غیرمترقبه یا بروز خطری که جان شهروندان را به خطر می اندازد، روزهای کاری سال را تعطیل کند.

این مصوبه مجلس مربوط در ادامه بررسی طرح بهبود مستعد فضای کسب و کار بود. ماده 27 این طرح با 127 رای موافق 12 رای مخالف 10 رای ممتنع به تصویب رسید.

براساس این ماده اعلام تعطیلی روزهای کاری سال توسط دولت، فقط در شرایط وقوع حوادث غیرمترقبه یا بروز خطری که جان شهروندان را به خطر اندازد مجاز است و درغیراین موارد، دولت مجاز نیست روزهای‌کاری سال را تعطیل اعلام کند. مرجع تعیین شرایط غیرمترقبه سازمان‌های تخصصی نظیر هواشناسی و محیط‌زیست، و مرجع تشخیص شرایطی که جان شهروندان را به خطر می‌اندازد، شورای تأمین استان‌ محل ایجاد اضطرار است.

پیش از این شایعاتی درباره طرح کاهش روزهای تعطیل شنیده می شد که علی لاریجانی با رد اخبار برخی رسانه ها مبنی بر تغییرات در تعطیلات رسمی کشور گفته بود: "هیچ طرحی در این مورد بویژه برای حذف تعطیلی مناسبت های مذهبی و روزهای میلاد یا وفیات ائمه اطهار علیهم السلام در دستور کار مجلس قرار ندارد."

حجت الاسلام احمد احمدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب درسی در گفتگو با مهر درباره طرح مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی برای حذف یا بومی کردن تعطیلات و مناسبتهای مذهبی اظهار داشت: سالهاست که با کاهش دادن تعطیلات 25 روزه سال به 15 یا 16 روز موافق هستم.

اعلام تعطیلی روزهای کاری سال توسط دولت، فقط در شرایط وقوع حوادث غیرمترقبه یا بروز خطری که جان شهروندان را به خطر اندازد مجاز است و درغیراین موارد، دولت مجاز نیست روزهای‌کاری سال را تعطیل اعلام کند

وی با اشاره به اینکه اعتقاد ندارد حذف تعطیلات مذهبی از تقویم تبعات منفی به دنبال دارد گفت: برگزاری مراسم عزاداری هیچ منافاتی با کار کردن در ساعات اداری ندارد. برای مثال پس از تعطیلات تاسوعا و عاشورای امسال و تعطیلی که به صورت غیررسمی اما فراگیر بین تعطیلات صورت گرفت شاید انجام بسیاری کارهای اداری و پزشکی مردم را به تعویق انداخته است.

وی افزود: در سازمان مطالعات و تدوین کتب درسی یک روز تعطیلی کار چاپ کتاب را با تعویق رو به رو می کند، تعطیلات از نظر من به معنای بریدن شاهرگ حیاتی کار در یک کشور است.

حجت الاسلام احمدی با تأکید بر اینکه با بومی کردن تعطیلات مذهبی کشور به هیچ وجه موافق نیست گفت: تعطیل شدن شهادت امام رضا(ع) در مشهد به معنای قطع ارتباط مشهد و تهران در آن روز خاص است، اگر قرار است تعطیلات مذهبی از تقویم حذف شود دیگر بومی کردن این تعطیلات هیچ معنایی ندارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه کشورهای معدودی در سطح جهان به تعداد روزهای تعطیل ما روز تعطیل دارند گفت: حداکثر تعطیلات در دنیا طی سال شش تا هشت روز است.

فرآوری : کهتری

بخش اجتماعی تبیان


منابع:فردا/ خبر آنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین