وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مسجد بعنوان عالی ترین پایگاه آموزش اخلاق و معنویت و نیز اصلی ترین مرکز کسب بصیرت، بینش و آگاهی و کانون احیاء فرهنگ ناب اسلامی و دینی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

محکم ترین دژ فرهنگی

امام ره

مسجد به عنوان اصلی ترین پایگاه نشر و تبلیغ معارف دین، جایگاه رفیعی در اسلام دارد.

مطالب مرتبط با این مقاله رااینجا مطالعه فرمایید.

 

 تقویت اجتماعات و حضور در مساجد

 

« إِنَّما یَعْمُرُ مَساجِدَ اللَّهِ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ وَ أَقامَ الصَّلاةَ وَ آتَى الزَّكاةَ وَ لَمْ یَخْشَ إِلاَّ اللَّهَ فَعَسى‏ أُولئِكَ أَنْ یَكُونُوا مِنَ الْمُهْتَدینَ »(4) مساجد خدا را تنها كسى آباد مى‏كند كه ایمان به خدا و روز قیامت آورده، و نماز را برپا دارد، و زكات را بپردازد، و جز از خدا نترسد امید است چنین گروهى از هدایت‏یافتگان باشند.

 

مسجد به عنوان اصلی ترین پایگاه نشر و تبلیغ معارف دین، جایگاه رفیعی در اسلام دارد. مسجد تجلی گاه اتصال بندگان به خداوند متعال است و بهترین راه حس کردن معبود و رسیدن به آرامش است.

 مسجد بعنوان عالی ترین پایگاه آموزش اخلاق و معنویت و نیز اصلی ترین مرکز کسب بصیرت، بینش و آگاهی و کانون احیاء فرهنگ ناب اسلامی و دینی است.

 

حضور در مساجد نشان دهنده زنده بودن معنویت دربین مردم است.حضور جوانان در مساجد می تواند آنان را در مقابل هجمه های فرهنگی دشمن بیمه كند.

 اگر به محوریت مسجد در زندگی اجتماعی و فردی بی توجهی صورت گیرد از اصل دین و مذهب دور می مانیم. امروز دشمن با دقت وتاملی که روی این پایگاه مهم نشر معارف دین داشته و نقش اساسی آنها را به خوبی احساس کرده است

 سعی می كند با برنامه ریزی روی عقائد و باورهای دینی جوانان با شبهه افکنی وفرقه سازیهای متفاوت این جایگاه را تضعیف كند و حضور جوانان را در این مراکز کم رنگ نماید و اینجاست که نقش مساجد در خنثی سازی توطئه های دشمنان نمود پیدا می کند.

 

 لذا می توان با تعریف جاذبه های مثبت و موثر و تقویت ارتباط دوسویه و با اجرای برنامه های متنوع در مساجد در پویایی جامعه موثر بود نكته مهمی كه باید به آن توجه شود اینست كه امروز نگاه مردم به مسجد تغییر كرده است و می توان در مسجد فعالیت های دیگری غیر از «نماز»(5)

 

مانند فعالیت های آموزشی، تربیتی وحتی فعالیت های ورزشی، هنری انجام داد واین نگاه، مسجد را از انحصاری بودن درآورده است و شاید این مهم خود یکی از عوامل پویایی جامعه و میل و رغبت جوانان به حضور در مساجد گشته است.

 

 شاید در حال حاضر که جهان اسلام بویژه ایران اسلامی در تیررس تهاجم فرهنگی بیگانگان قرار دارد، بتوان از مسجد به عنوان بهترین و مستحکم ترین دژ در مقابل این تهاجم نام برد و از طریق کانون های مختلف آن در مقابل جنگ نرم ایستادگی و مقاومت کرد.

 

قدرت مسجد در بسیج توده ها در راه خدا و نیز انتقال عرفان واخلاق به دلها امری است كه قابل انكار نیست. بی تردید اگر مساجد نبود نه انقلاب به پیروزی می رسید ونه جنگ به نفع ایران اسلامی ادامه وخاتمه می یافت.

نكته دیگری كه باید  توجه كرد این است كه مسجد در اسلام مركز ومحور است نه فرهنگسرا ها وسینماها وورزشگاه ها.

 

موضوع مهم دیگری كه باید بررسی شود علت گریز جوانان از مسجد است كه علل فراوانی دارد و ما در این مختصر به دنبال آن نیستیم كه این علل را بررسی كنیم اما قطعاً برخورد نادرست وغلیظ متولیان مخصوصاً خادمین بعضی مساجد كه پیر مرد شده اند و اصلاً حوصله جوانان پر شر وشور را ندارند یكی از عوامل است.

 

در این زمینه خاطره ای دارم كه هیچ گاه فراموش نمی كنم وقتی در ماه مبارك رمضانی در یكی از مساجد شهر برای تبلیغ رفته بودم و دوست داشتم برای جوانان آن محله كاری كنم و آن ها را با مسجد ونماز آشنا كنم و وقتی بیرون از مسجد با آن ها صحبت می كردم خیلی اشتیاق نشان می دادند و اما هیچ خبری ازحضور آن ها در مسجد نبود تا این كه یك روز اتفاقی مشاجره جوانان را با خادم مسجد مشاهده كردم كه خادم مسجد به آن ها می گفت شما پدرانتان مسجد نمی آیند خودتان می خواهید بیایید مسجد!!!! ومعلوم شد كه بد خلقی این خادم باعث فرار آن ها از مسجد بود.

 

 اگر مساجد محور هستند، این روحانی است كه باید محور مسجد قرار گیرد تا بتواند جامعه را در مسیر درست هدایت كند. متأسفانه براساس گزارش های چند سال پیش، حدود 70 هزار مسجد در سراسر كشور وجود دارد كه حدود 30 درصد از آنها فاقد امام جماعت دائم است و در برخی از آنها یك نوبت یا دو نوبت نماز برگزار می شود.(6)

 

واین خطری است كه متوجه روحانیت است كه باید از فعالیت در مساجد به بهانه های مختلف شانه خالی نكند و مسؤلیت خطیر خود را در هدایت مردم و با محوریت مسجد فراموش نكند. در اندیشه امام خمینی مسجد جایگاه ویژه ای دارد تا جایی كه حفظ اسلام وابسته به حفظ مساجد است.

 

« شما هر چه مى‏توانید جوانان را به مسجد دعوت كنید. جریان دین اسلام را به آن‌ها تلقین نمایید.»(7)«این اجتماعات مساجد را زیاد كنید، مردم را دعوت كنید به مساجد، بفهمانید به آن‌ها كه نكته گریه چیست.

 

گریه فقط براى این نیست كه ما عزادار هستیم. مردم براى پدرشان هم و فرزندشان هم دو، سه روز گریه مى‏كنند و تمام شد، چرا این تمام نشد؟ براى اینكه مكتب تمامى ندارد، و این مكتب ماست، این سند مكتب ماست؛ ما مى‏خواهیم مكتبمان را با این حفظش كنیم.»(8)

 

این‌ها ضربه‏اى كه از روحانیت خوردند از هیچ كس نخوردند. براى اینكه مى‏گویند ضربه‏اى را كه دیگران هم زدند به ما، این‌ها وادارشان كردند. مسجدها مردم را وادار كرد.

 

 پس باید مسجدها را ما شروع كنیم بشكنیم. اینكه مى‏آیند مسجدها را مى‏خواهند خلوت كنند، و بیچاره جوان‌ها و متدینین ما هم اشتباهاً به خطا مى‏روند، این است كه مسجدها كم كم امسال یك قدرى ماه رمضانش كمتر باشد، سال دیگر یك خرده كمتر. بعد از ده سال، پانزده سال دیگر هیچى بشود.

 

 آن‌ها عجله ندارند؛ به تدریج هر چه شد. شما باید هوشیار باشید كه مسجدهایتان و محراب‌هایتان و منبرهایتان را حفظ كنید و بیشتر از سابق. شمایى كه این معجزه را از مسجد دیدید، حالا باید بروید دنبال این مركز معجزه، نه رها كنید او را.

 

شمایى كه از اسلام یك همچو معجزه‏اى دیدید كه همه قدرت‌ها را به هم شكست، نه فقط ابرقدرت‌ها را، قدرت‌های دیگر را هم به هم شكست، ملت ما كه از اسلام این معجزه را دارد نباید در اسلام سستى كند.»(9)«من امروز باید بگویم كه تكلیف است براى مسلمان‌ها. حفظ مساجد امروز جزء امورى است كه اسلام به او بسته است.

 

 ماه مبارك رمضان و بعد از ماه مبارك رمضان هم، مسجدها را آباد كنید. من در مكه كه مشرف بودم یك روز مى‏خواستم یك كتابى بخرم كه براى آن کتاب‌فروش هم فایده داشت، ایستاده بودم، اذان گفتند، یک‌دفعه رها كرد و گفت كه: «سنّة حنفیّة» دیگر با من حرف نزد، رفت سراغ نماز. در مدینه بازار را كه من دیدم بسته بود.

 

یعنى باز بود لكن هیچ كس نبود. مى‏رفتند سراغ نماز. چرا شما نمى‏روید سراغ نماز؟ چرا ظهر كه مى‏شود بازار را رها نمى‏كنید و بروید سراغ نماز؟ اگر بروید سراغ نماز، احیاء كنید این سنت سیاسى اسلام را، همان طورى كه در روز جمعه حالا به حمد اللَّه مى‏روید، روز غیر جمعه هم بروید مساجد را پر كنید.

 

 اگر این مسجد و مركز ستاد اسلام قوى باشد ترس از فانتومها نداشته باشید. ترس از امریكا و شوروى و این‌ها نداشته باشید. آن روز باید ترس داشته باشید كه شما پشت بكنید به اسلام. پشت كنید به مساجد.»(10)«مسجدها [را] باید محكم آقایان بگیرند، نگهش دارند.

 

دلسرد نشوید از حرف‌هایی كه این عمال خارجى در بین مردم منتشر مى‏كنند. باید در عین حالى كه حضور دارید در صحنه سیاست، و هر واقعه‏اى كه واقع مى‏شود شما توجه باید داشته باشید كه این واقعه آیا به نفع ملت است یا نه، لكن حوزه‏هاى فقاهت را به همان قوّت خودش حفظ كنید.

 

این فقه است كه اسلام را حفظ كرده و تا آخر حفظ مى‏کندان شاء اللَّه.»(11)«مساجد بهترین سنگرها و جمعه و جماعات مناسب‌ترین میدان تشكل و بیان مصالح مسلمین مى‏باشند.

 

امروز دولت‌ها و سرسپردگان ابرقدرت‌ها اگر چه به جنگ جدى با مسلمانان برخاسته‏اند و همچون دولت هند مسلمانان بی‌گناه و بى‏پناه و آزاده را قتل عام مى‏كنند ولى هر گز جرأت و قدرت تعطیل مساجد و معابد مسلمین را براى همیشه ندارند و نور عشق و معرفت میلیون‌ها مسلمان را نمى‏توانند خاموش كنند.

 

 در عین حال اگر آنان مساجد و محافل مذهبى و سیاسى علماى اسلام را به تعطیلى بكشانند و حتى علماى اسلام را در ملأ عام به دار كشند، خود دلیل مظلومیت اسلام و موجب توجه بیشتر مسلمانان به روحانیت و پیروى از آنان مى‏شود.

 

مگر نه این است كه خداوند از علما پیمان گرفته است كه در برابر ستم ستمكاران و ظلم جنایت‏پیش‌گان ساكت و آرام نمانند؟ مگر نه این است كه علما حجت پیامبران و معصومین بر زمین هستند؟ پس باید علما و روشنفكران و محققان به داد اسلام برسند و اسلام را از غربتى كه دامن گیرش شده است نجات دهند و بیش از این ذلت و حقارت را تحمل نكنند و بت سیادت تحمیلى جهانخواران را بشكنند.»(12)

 


پی نوشتها :

4. التوبة : 18
5. توجه داشته باشیم كه شاخص فعالیت های آموزشی –تربیتی -ورزشی باید در جهت آشنایی جوانان با نماز باشد نه اینكه برنامه هایی در عرض نماز باشند واگر فرهنگ نماز را در بین جوانان گسترش بدهیم وآن ها را با نماز آشنا كنیم به جرأت می توان گفت كه آن ها را در مقابل هجمه های مختلف شیطانی بیمه كرده ایم. واین به خاطر لذتی است كه در نماز وجود دارد وجوانان بهتر این لذت را درك می كنند.
6. خبرگزاری آفتاب ، به نقل از قائم مقام ستاد اقامه نماز ، تاریخ 18/3/ ۱۳۹۰
7. صحیفه امام، ج‏۱، ۳۱۰
8. صحیفه امام، ج‏۸ ۵۳۶
9. صحیفه امام ج‏۱۳ ۲۰
10. صحیفه امام، ج‏۱۳، ص: ۲۱
11.صحیفه امام، ج‏۱۳، ص: ۱۴
12. صحیفه امام، ج‏۲۰، ص: ۳۳۹

 

تهیه و تنظیم:  محمد حسین امین

منبع:  پایگاه شناخت رهبری

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین