وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
605;حمد باقر (ع) شكافنده علم و دانش و قهرمان ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حضرت امام محمد باقر (ع) شكافنده علم و دانش و قهرمان تيراندازي

روزي هشام بن عبدالملك به جهت تحقير و توهين به امام باقر(ع ) و امام صادق (ع )فرمانداد تا ايشان را از مدينه به دمشق بفرستد و پس از ورود آن بزرگواران  به دمشق تا سه روز از پذيرايي آنان خودداريکنند و در روز چهارم هنگامي كه هشام بر تخت نشسته و درباريان  به تيراندازي و هدف گيري مشغولهستند ، آن دو بزرگوار را خدمت او آوردند تابه نوعي موجبات ناراحتي  ايشان را فراهم  نمايد .

روز موعود فرا مي رسد . در مجلس ،هشام امام  باقر (ع)  را با نام صدا ميند و مي گويد:با بزرگان قبيله ات تيراندازي كن . امام مي فرمايند: من پير شده ام  و تيراندازي از من گذشته است  مرا معذور دار. هشام اصرار مي ورزد و امام را سوگند مي دهد كه بايد اين كار را بكني و به پيرمردي از ابن اميه  مي گويد كمانت را به او بده .

امام باقر (ع)  كمان را مي گيرد و تيري به زه گذاشته و هدف گيري مي كند. نفس در سينه ها حبس مي شود ، هشام و يارانش آماده اند كه با مشاهده عدم موفقيتامامشادمان شده ودوستان اهل بيت نيزنگران از نتيجه ي مسابقه .

تير از چله رها شده و دقيقاً در وسط هدف قرار مي گيرد. امام  سپس دومين تير را در كمان گذاشته و چنان تير را رها مي كنندكه بر پيكان تير اول فرود مي آيد و آن را مي شكافد ،‌تير سوم بر دوم و چهارم  بر سوم ... و نهم بر هشتم و فرياد حاضران بلند مي شود. هشام بي قرار گشته و فرياد مي زند آفرين ابا جعفر ! تو  در عرب و عجم سرآمد تيراندازاني چطور مي پنداري زمان تيراندازي تو گذشته است . قريش تا چون تويي را در ميان خود دارد بر عرب و عجم فخر خواهد كرد. آنگاه هشامدرادامه مي گويد :  از آنگاه كه خويش را شناختم تا كنون تير اندازي بدين زبر دستي نديدهامو گمان  نمي كنم كسي در روي زمين چون تو بر اين امر توانا باشد . آيا فرزندت جعفر ( امام جعفر صادق ع) نيز مي تواند اينچنين خوب تير اندازي كند ؟‌

امام باقر (ع) فرمودند : ما كمال و تمام را به ارث مي بريم همان كمال و تمامي كه خدا بر پيامبرش فرود آورد . هشام سعي مي كرد خود ، را خيلي آرام و خوشحال از پيروزي امام (ع) جلوه دهد اما سخنان بر حق امام موجب گشت تا چهره اش سرخ شده و سر به زير افكند و از امام صادق (ع) نقل است كه فرمودند :در همان هنگام تصميم بر قتل پدرم گرفت ...

اللهم صل علي محمد بن علي باقر العلوم و امام الهدي و قائد اهل التقوي و المنتخب من عبادك

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین