سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امسال در ششمین دوره از پروژه های دانش آموزی، با سیلی از طرح ها و ایده های بسیار جالب شما دوستان در منوی پیشنهاد موضوع مواجه شدیم. در این صفحه ایده های برگزیده ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : سارا قیصری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ایده های برگزیده شیمی ششمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (4)

امسال در ششمین دوره از پروژه های دانش آموزی، با سیلی از طرح ها و ایده های بسیار جالب شما دوستان در منوی "پیشنهاد موضوع " مواجه شدیم.

 در این صفحه ایده های برگزیده با زمینه کاری شیمی را کنار هم آورده ایم تا علاقه مندان بتوانند از آن ها جهت انجام پروژه های خود ایده بگیرند. همچنان منتظر ایده های خلاقانه و نو شما هستیم.

 

نام ایده : لایه ی ازن

ایده های برگزیده شیمی ششمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (4)

نام ارائه دهنده: مانا بادامچی، مژگان شربیانی، نگین مستغنی، شکیبا کریمان

زمینه و نوع پروژه : فیزیک/شیمی - تحقیقاتی

درجه سختی: متوسط

ایده های برگزیده شیمی ششمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (4)

این روزها لایه ی ازن و آسیب های وارد به آن خبر داغ محافل حمایت از محیط زیست است و باعث بروز نگرانی و تلاش برای مبارزه با عوامل از بین برنده این لایه شده است. اما اصلا لایه ی ازن چیست و چه باعث از بین رفتن آن می شود؟

     این دوستان پاسخ این سوال را برای ما اینگونه یافته اند که ازن مولکولی است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. مولکول اکسیژن دارای دو اتم اکسیژن است اما تفاوت در تعداد اتم های این دو مولکول باعث بروز تفاوت های اساسی در خصوصیات ازن شده است. این گاز در فاصله 15 تا 40 کیلومتری سطح زمین لایه ای فیلتر مانند را تشکیل داده که از ورود اشعه خطرناک ماورای بنفش به درون جو زمین جلوگیری می کند. موادی همچون کلر، فلوئور و برم می توانند با اکسیژن موجود در ازن ترکیب شده و باعث تخریب یا به عبارت رایج سوراخ شدن ازن شوند. این مواد امروزه در صنعت بسیار به کار می روند و همین باعث افزایش یرعت تخریب ازن شده است. اگر دوستدار محیط زیست هستید و حفظ زمین آبیمان برایتان اهمیت دارد شاید اکنون وقت آن شده که دست به کار نجات آن شوید!


نام ایده : حیات فرا زمینی

ایده های برگزیده شیمی ششمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (4)

نام ارائه دهنده: فرزانه ماهرانی، فرح سادات احمدی، مائده سادات عاملی

زمینه و نوع پروژه : فیزیک/زیست/شیمی - تحقیقاتی

درجه سختی: دشوار

ایده های برگزیده شیمی ششمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (4)
ایده های برگزیده شیمی ششمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (4)  آیا تا به حال واژه "کمربند حیات" به گوشتان خورده؟ نه اشتیاه نکنید این کمربند با آن کمربند فرق دارد!  این کمر بند به محدوده ای از فضا در اطراف یک ستاره گفته می شود که در آن شرایط مناسب جهت تشکیل حیات وجود داشته باشد.اما اینکه این شرایط چه هستند و در کجای عالم می توان آن را یافت و همچنین اینکه اصلا تعریف از حیات چیست، همگی
توسط این گروه از دوستان به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفته اند.
 
ایده های برگزیده شیمی ششمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (4)

   از آنجایی که کربن عنصر اصلی سازنده مولکول های آلی است و این عنصر از محصولات اصلی فرآیند همجوشی هسته ای در هر ستاره است، بنابراین تقریبا در اطراف هر ستاره ماده اولیه برای شکل گیری حیات آلی وجود دارد. اما مسلما به عنوان موجوداتی زنده می دانیم که چرخه زندگی با کربن به تنهایی نمی چرخد! از طرفی درست است که ما موجوداتی زنده هستیم ولی آیا هر گردی گردو است؟! آیا هر موجود زنده ای می بایست همچون ما باشد؟! تعریف اولیه ای که برای موجود زنده می شود عبارتست از ساختاری که دارای متابولیسم و همانند سازی باشد. اما متابولیسم یعنی چه و همانند سازی چگونه تعریف می شود، خود داستانی مفصل است.

 
ایده های برگزیده شیمی ششمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (4)

  مطالعه در باب چگونگی شکل گیری حیات روی کره زمین و نیز احتمال وجود آن در نقاط دیگر عالم هستی، می تواند شما را با شگفتی های بسیاری در زمینه های زیست شناسی، شیمی و فیزیک و حتی فلسفی روبرو کند. فراموش نکنید که این قصه طولانی فقط مربوط به شکل گیری یک حیات بدوی می باشد و تا خلق تمدن های مدرن راه بسیار اما پرماجرا است!

 

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان

تهیه: سارا قیصری

تنظیم: اعظم اژدری

 

مطالب مرتبط:

ایده های برگزیده شیمی ششمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (3)

ایده های برگزیده شیمی ششمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (1)

ایده های برگزیده شیمی ششمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (2)

ایده های برگزیده شیمی پنجمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (3)

ایده های برگزیده شیمی پنجمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (2)

ایده های برگزیده شیمی پنجمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (1)

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین