سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در این آزمایش می خواهیم با طرز ساخت یک زنگ اخبار ساده در مدرسه آشنا شویم؛ معلم می تواند از این آزمایش برای بیان کارکرد زنگ در، گوشی تلفن و ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ساخت زنگ اخبار

39734

 

آهن رباهای مغناطیسی در هر شکل و اندازه ای می توانند در دستگاه هایی مانند شماره گیرها و زنگ اخبارها، دربازکن ها و رله ها (تقویت امواج) استفاده شوند.

 

مواد و دستگاه های لازم برای هر گروه از دانش آموزان:

 

39734

سیم مسی 150 cm با روکش پلاستیکی و انتهای لخت

39734

اره آهن بری

39734

آهن نعلی شکل

39734

منبع تغذیه کم ولتاژ

 

نکات مهم:

قبل از این که آزمایش شروع شود، تیغه های آهن بری بایستی مغناطیس زدایی شوند؛ زیرا می توانند مجموعه ای از قطب های مغناطیسی در طول خودشان به نمایش بگذارند.

 

ایمنی:

اگرچه اره آهن بری به طور رایج برای این فعالیت استفاده می شود، اما برخی مدارس ممکن است اسفاده از نوارهای استیل سفت بدون دندانه را توصیه کنند.

 

دستور آزمایش:

 

39734
 

a.  دور یکی از بازوهای هسته آهنی، 20 دور سیم مسی روکش دار بپیچید و به منبع تغذیه کم ولتاژ وصل کنید.

b.  یک نوار استیل (فولادی) یا اره آهن بری را به یکی از قطب های یدکی منبع تغذیه محکم  ببندید، دقت کنید که با دیگر قطب های منبع تغذیه، اتصال کوتاه نکند.

c.  هسته آهنی را در زیر اره یا نوار فولادی قرار دهید اما کاملا با همدیگر تماس نداشته باشند. وقتی منبع تغذیه روشن شد، ارتعاش قابل تشخیصی را در اره احساس خواهید کرد.

d.  اره را طوری تنظیم کنید که بالاترین دامنه ارتعاش را داشته باشد.

 

نکات تدریس:

 

1)  طول اره می تواند طوری تنظیم شود که تشدید ایجاد شود و دامنه قابل توجهی داشته باشد. پس طول یک عامل مهم در ارتعاش است و به اره وابستگی دارد (یعنی به جنس ماده ارتعاش کننده).

 

2)  می توان طوری تنظیم کرد که اره به یک زنگ، ضربه بزند یا یک قوطی کنسرو کنار آن گذاشت تا آهنگ تولید کند!

 

39734
 

3) علاوه بر نگه داشتن اره در زیر قطب فرعی منبع تغذیه، می توانید از قطعه چوب برای نگه داشتن آن استفاده کنید، مثل شکل زیر:

39734
 

4) با استفاده از آهن رباهای سرامیکی (نام تجاری آهن ربایی که قطب های آن در وجوه تخت آن قرار دارند) می توان اصل قطبش را مشاهده کرد.

برای این کار، اره به طور پیوسته به آهن ربای الکتریکی جذب می شود. این جاذبه با فرکانس منبع شبکه (برق متناوب) قوی تر و ضعیف تر می شود. زیر و بمی صدا چه قدر تغییر می کند؟

 

آهن ربای سرامیکی
39734

 

5) موارد زیادی وجود دارند که می توان کاربردهای عملی آهن رباهای الکتریکی را مشاهده کرد؛ مثل زنگ اخبار، دربازکن، گوشی های تلفن، سیم پیچ های کنترلی و ... . با استفاده از وسایلی که در این آزمایش دیدید، می توان از دانش آموزان خواست تا به عنوان پروژه های اختیاری، وسیله های بالا را تهیه کنند.

 

39734
 


مرکز یادگیری سایت تبیان

تهیه و تنظیم: خدیجه آلچالانلو

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین