سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حامد کرزی، در کنفرانس خبری در بن، گفت این نخستین بار است که به عزاداران حسینی در روز عاشورا در افغانستان حمله تروریستی می شود. در حالی که حتی طالبان هم دخالت در این حملات را رد کرده است و برخی از رهبران سیاسی افغان همه را به خویشتنداری دعوت کرده اند؛ فردی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انفجار عاشورای افغانستان،چرا؟


 حامد کرزی، در کنفرانس خبری در بن، گفت این نخستین بار است که به عزاداران حسینی در روز عاشورا در افغانستان حمله تروریستی می شود. در حالی که حتی طالبان هم دخالت در این حملات را رد کرده است و برخی از رهبران سیاسی افغان همه را به خویشتنداری دعوت کرده اند؛ فردی مسئولیت این حملات را از سوی گروه خود به عهده گرفت.


عاشورا -افغانستان-انفجار

 در حملات تروریستی دیروز به مجالس و حسینه‌های عزاداری شیعیان در شهرهای مختلف افغانستان تاکنون بیش از 200 نفر کشته و زخمی شدند.

مقامات دولتی افغانستان اعلام کردند در اولین عملیات انتحاری که در حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) در مرکز شهر کابل رخ داد، تا کنون 14 نفر از شیعیان به شهادت رسیده و 105 نفر زخمی شدند.

"غلام سخی کارگر اوغلی" سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل اظهار داشت: تاکنون 30 نفر از مراجعه کنندگان به بیمارستان‌های شهر کابل تحت درمان سرپایی قرار گرفته و مرخص شده‌اند اما 70 تن بر اثر شدت جراحات وارده تحت مراقبت های ویژه قرار دارند.

در همین حال، سخنگوی پلیس کابل با اشاره به حمله تروریستی در حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) در مرکز شهر کابل گفت: در این حمله انتحاری که در داخل این زیارتگاه اتفاق افتاد تعدادی از عزادارن کشته و زخمی شدند.

این انفجار درحالی صورت می‌گیرد که صدها نفر در حال برگزاری مراسم  روز دهم محرم (روز عاشورا) در این مسجد بوده‌اند.

این نخستین باری است که در روز سوگواری امام حسین(ع) در کابل انفجار رخ می‌دهد.

طالبان که بیشتر مسئولیت حملات انتحاری و بمبگذاریها را به عهده می گیرند، با صدور اعلامیه ای حمله بر مراسم عاشورا در کابل و مزارشریف را محکوم کرده اند

پس از این حمله ، انفجاری شدید در شهر مزار شریف افغانستان روی داد که در جریان آن 8 عزادار حسینی شهید و زخمی شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در مزار شریف، در این حادثه که در نزدیکی مسجد امیر المومنین روی داد، چهار نفر شهید و 4 تن دیگر نیز زخمی شدند.  

عاشورا -افغانستان-انفجار

پس از وقوع 2 حادثه انتحاری در شهرهای کابل و مزارشریف، دقایقی پیش در حادثه انفجار در منطقه چهار سوی قندهار، چهار غیر نظامی و  2 سرباز پلیس افغان زخمی شدند.

بسم الله محمدی، وزیر داخله، انفجار انتحاری کابل را کار گروه طالبان دانسته و گفته است: "طالبان، همانطوری که در سالیان متمادی مردم ما جنایت، بی رحمی و اعمال نابخشودنی شان را می فهمیدند، یک بار دیگر نشان دادند که بی رحم، قسی القلب و قاتل مردم ما هستند و حتی در روز مذهبی، روزی که مردم از نوه پیامبر اسلام تجلیل می کنند و آن هم در مسجد، از این عمل انتحاری خود دریغ نکردند."

طالبان که بیشتر مسئولیت حملات انتحاری و بمبگذاریها را به عهده می گیرند، با صدور اعلامیه ای حمله بر مراسم عاشورا در کابل و مزارشریف را محکوم کرده اند.

یک سخنگوی این گروه گفته که این کار خارجیها است و به گفته او، آنها قصد دارند با انجام چنین کارهایی اختلافات مذهبی را در افغانستان دامن بزنند و شکست شان را پنهان کنند. ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی گروه طالبان معرفی می کند، در پیامی وقوع انفجارات امروز در افغانستان را محکوم کرده است و برخی از رهبران سیاسی شیعیان افغان نیز همه را به خویشتنداری دعوت کرده اند؛ فردی از سوی گوه خود، مسئولیت این انفجارها را بر عهده گرفت.

براثر حمله تروریستی در کابل و انفجار در استان بلخ افغانستان که بین عزاداران حسینی روی داد بیش از  200 نفر کشته و زخمی شدند

 به گفته گزارشگر الجزیره از افغانستان، فردی که خود را نماینده لشکر جنگوی پاکستان معرفی کرده است، مسئولیت این حملات را از سوی گروه خود بر عهده گرفت. این گروه دهه هاست که به تجمعات شیعیان پاکستان حمله می کند و معمولا هم از سوی دولت پاکستان اقدامی علیه آنان صورت نمی گیرد.

عاشورا -افغانستان-انفجار

 لشکر جنگوی از سوی حکومت پاکستان ظاهرا منحل اعلام شده است اما تا حال حاضر فعالیت های تروریستی این لشکر با حمایت مالی سازمان القاعده ادامه دارد.

بنا بر این گزارش، آنچه ظن دخالت لشکر جنگوی در انفجارهای پاکستان را تقویت می کند، سه امر است: یکی ارتباط زیاد عقیدتی و نظامی- امنیتی این گروه با ارتش و مراکز امنیتی پاکستان است، و یکی هم همزمانی این انفجارها با اجلاس بن و حضور غیر فعال و سرد پاکستان در آن. نشانه سوم، مخالفت عقیدتی لشکر جنگوی با عزاداری شیعیان است. لشکر جنگوی در پاکستان هم با حملات تروریستی به ابراز نظر درباره تجمعات آئینی شیعیان می پردازد.

 

فرآوری :یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع:تابناک،فارس،بی بی سی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین