سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
چین در ضربات پنالتی 4-2 برنده شد و کاپ قهرمانی جام ملتهای زنان آسیا را بالا برد. چین در حالی برنده فینال شد که در پایان وقت معمولی مقابل استرالیا میزبان بازیها به نتیجه مساوی رسیده بود. استرالیایی ها که در اولین فینال تورنم...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چینی ها دختران برتر فوتبال آسیا شدند


چین در ضربات پنالتی 4-2 برنده شد و کاپ قهرمانی جام ملتهای زنان آسیا را بالا برد. چین در حالی برنده فینال شد که در پایان وقت معمولی مقابل استرالیا میزبان بازیها به نتیجه مساوی رسیده بود.

استرالیایی ها که در اولین فینال تورنمنت تاریخ فوتبال شان بازی می کردند در ضربات پنالتی عجول و عصبی کار کردند و کولت مک کالوم و جوانا پیترز توپ را از نقطه پنالتی به اوت زدند تا هان دوآن ضربه آخر را درون دروازه جا بدهد و جام روی دستان قرمز های چین دست به دست شود.

با این حساب چین بعد از دو سال دوباره به سکوی اول فوتبال آسیا برگشت. آنها در حالی قهرمانی را به نام خود درآوردند که 2 به صفر عقب افتاده بودند. اما گل های هان دوآن (68) و ما ژیاکسو (73) که بهترین بازیکن تورنمنت هم شد بازی را به وقت اضافه کشاند. گلهای اول را کایتلین مونوز (28) و پیترز (33) زدند تا شاگردان سرمانی در ابتدا به برتری رویایی 2 - صفر برسند.

پیش از این استرالیا در 26 بازی که با چین انجام داده بود 16 بار بازنده بود و 7 بار به تساوی رسیده بود. در دو بازی آخر این دوتیم که در همین ماه گذشته انجام شد نیز استرالیا شکست خورده بود اما امروز دختران استرالیا با امید تازه ای به میدان آمدند.

چین در دقایق اول بهتر بود اما شوت سرکش مونوز که از 30 متری دور از دستان کش آمده ونگژیا به تور دروازه رسید جریان بازی را عوض کرد.

پنج دقیقه بعد شگفتی استرالیا کامل شد و ضربه پیترز که زیر فشار لیو یالی بود تماشاگران استرالیایی را دوباره به هوا فرستاد.

آنها در دقیقه 55 نزدیک بود حریف را 3 تایی هم بکنند اما ضربه سارا ولش از بالای تیر افقی به بیرون رفت.

4 دقیقه بعد شوت ژیاکسو نشان داد که او چرا چهره این جام شده چراکه فقط دستان قدرتمندی مثل پنجه های ملیسا باربری می توانست چنین توپی را مهار کند.

چین با یک پاس به عقب و شوت دوآن که به گوشه چپ دروازه استرالیا نشست بازی را بدست گرفت و پنج دقیقه بعد پس از حرکت زیگزاگ ژیاکسو و شوتی که زد به تساوی رسید. علیرغم تسلط چین در 10 دقیقه پایانی بازی به وقت اضافی کشیده شد اما در این دقایق هم دروازه ها بسته ماند.

2 دقیقه قبل از پایان 120 دقیقه چین با تعویض دروازه بان خود نشان داد که همه نگاه ها به ضربات پنالتی است.

در این ضربات مک کولوم و پیترز توپ ها را خراب کردند وتنها سالی شپارد و آلیسا فرگوسن توانستند پنالتی های خود را گل کنند.

ژیاکسو، لی جی، بی یان و دوآن هم گلزنان چین در پنالتی ها شدند تا در کنار جام اخلاق، کاپ قهرمانی هم به نام زنان چین درآید.

چین 4 – استرالیا 2 ( ضربات پنالتی) :

گلزنان چین: ژیاکسو، لی جی، بی یان و دوآن

گلزنان استرالیا: سالی شپارد و آلیسا فرگوسن

گلزنان در جریان بازی :

چین 2 ( هان دان 68 ، ما ژیاکسو 73).... استرالیا 2 ( کایتلین مونوز 28 ، جوانا پیترز 33 )

همچنین در دیدار رده بندی موفق شد تیم ژاپن را با نتیجه 3 بر 2 از پیش رو برداشت و به مقام سوم این دوره از رقابتها رسید تا شانس حضور در جام جهانی را به دست بیاورد .

اما ژاپن که در هردو بازی حساس آخر شکست خورده برای ورود به جام جهانی سال آینده زنان یک شانس دیگر دارد که آن رویارویی با تیم سوم منطقه کونکاکاف در بازی پلی آف است.

اطلاعاتی در مورد تیم چین

چین سال های سال است که قدرت اول فوتبال زنان آسیا به حساب می آید.اگرچه مدتی است که چین در حد انتظار ظاهر نمی شود اما در این دوره هم آنها به همراه کره شمالی و ژاپن مدعیان جدی قهرمانی به حساب می آیند.

قبل از اینکه کره شمالی در سال 2001 نوار قهرمانی های چین را در نیمه نهائی پاره کند آنها 7 بار متوالی (1986،1989 ،1991 ،1993 ، 1995 ، 1997 ،1999) قله آسیا را در تسخیر خود داشتند.چین در سال 1999 تا فینال جام جهانی نیز بالا آمد اما در آخرین لحظه جام، در ضربات پنالتی عنوان قهرمانی جهان را آمریکا داد.

کارشناسان فوتبال دلیل افت چین را علیرغم تمام توانائی های فردی و استعداد های ذاتی فقر کار گروهی و انتظارات بالای طرفداران می دانند. شکست چینی ها در مرحله حذفی المپیک آتن 2004 شلیکی بود به پیکر پیر تیمی که باید جوانتر می شد.

در این میان اما سان ون فوتبالیست زن جهان در کنار تیم باقی ماند. حفظ سان به یکی از برنامه های ما لیانگ ژین مربی چین تبدیل شد . اینک او 33 سال دارد و با تجربه و قدرت رهبری خود کمک زیادی به تیم می کند. سان به عنوان مربی- بازیکن عصای دست مربی تیم ملی چین هم شده است.

اگرچه چینی ها با امتیاز میزبانی بدون دغدغه می توانند در جام جهانی شرکت کنند اما لیانگ ژین با جدیت تمام می خواهد نشان دهد که تیمش همچنان قدرت درخشش را دارد. آنها می خواهند ثابت کنند همان گل سرخ های آهنین سابق هستند.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین