سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
«پرتقال خونی» هیچ چیزی سرتر از سایر آثار متاخر کارگردانش ندارد. بازی های فیلم به جز بازی عرب نیا همه بد و غلو شده هستند و پلان به پلان فیلم فریاد می زند که برای گیشه طراحی و ساخته شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یکه تازی عشق هندی!

چند خطی درباره «پرتقال خونی» تازه ترین فیلم سیروس الوند


«پرتقال خونی» هیچ چیزی سرتر از سایر آثار متاخر کارگردانش ندارد. بازی های فیلم به جز بازی عرب نیا همه بد و غلو شده هستند و پلان به پلان فیلم فریاد می زند که برای گیشه طراحی و ساخته شده است.


پرتقال خونی

اینکه سیروس الوند بتواند مخاطب را در جایی از اثرش غافلگیر کند اتفاق عجیب  و مبارکی است ! تصورش را بکنید  کارگردانی که از ده دقیقه  اول فیلم هایش می شود کل داستان آنرا تا انتها به درستی حدس زد حالا در " پرتقال خونی" می تواند در بیست دقیقه  مانده به پایان فیلم به مخاطب خود رو دست زده و غافلگیرش کند.

اما حیف ! انگار این اتفاقات مبارک کلا به سینمای الوند نمی آید چرا که در بیست دقیقه  پایانی کل ماجرای غافلگیری و جذابیت آن موقعیت دراماتیک  فدای علاقه  مفرط کارگردان به پایان های هندی و عشق های آبکی و البته عدم اعتمادش به هوش و سلیقه  مخاطب می شود . واقعا چه اتفاقی می افتاد اگر همانجایی که والا هویت واقعی جوانک عاشق پیشه را برای ترمه فاش می کند و مشتش را برای مخاطب باز می کند فیلم تمام می شد؟

  آن وقت فیلم با سروشکلی  آبرومندانه و هوشمندانه  به پایان می رسید. اما حیف که کارگردان اصرار داشته به مخاطب خود بقبولاند که آن عشق مضحک و هندی وار واقعی بوده و یا دست کم از یک جاهایی به بعد دل جوانک جدی جدی برای ترمه لرزیده . شاید اگر این پایان لوس و نچسب و غیر قابل باور نبود آن وقت می شد تمام ادا اطوارهای رمانتیک و حال خراب کن سیاوش را به حساب نقش بازی کردن در جهت کسب منافع گذاشت و به منطق روایتی داستان چسباند و به نحوی آنرا هضم کرد! اما در شرایط فعلی به زحمت بتوان تمام آن لوس بازی های غیر قابل تحمل سیاوش را به حساب علاقه و دلبستگی گذاشت و تحمل کرد.

این که فیلمی برای فروش بالا ساخته شود اصلا بد نیست اما اینکه  سطح سلیقه  مخاطب را آنقدر پایین فرض کنیم که برایش دامی مثل آرایش های غلیظ و خانه های آنچنانی و ماشین های لوکس و عشق های سوزان دختر دبیرستانی وار و دیالوگ های  سخیف عاشقانه پهن کنیم ،حرف دیگری است.

از این موقعیت جذاب هدر شده  فیلم   که بگذریم " پرتقال خونی "  هیچ چیزی  سر تر از سایر  آثار متاخر کارگردانش ندارد. بازی های فیلم همه به جز فریبرز عرب نیا بد و غلو شده هستند . پلان به پلان فیلم فریاد می زند که برای گیشه طراحی و  ساخته شده البته اینکه فیلمی برای فروش بالا ساخته شود  اصلا بد نیست اما اینکه  سطح سلیقه  مخاطب را آنقدر پایین فرض کنیم که برایش دامی مثل آرایش های غلیظ و خانه های آنچنانی و ماشین های لوکس و عشق های سوزان دختر دبیرستانی وار و دیالوگ های  سخیف عاشقانه پهن کنیم ،حرف دیگری است.

 محض نمونه یکی از دیالوگ های ترمه دختر عاشق پیشه  فیلم را که البته بعدا می فهمیم  عشق اش به یک پول سیاه هم نمی ارزیده  به معشوقش نقل می کنم «من برای مردهای زیادی کار کردم اما هیچکدوم با عشق نبوده»  به قول شاعر، تو خود حدیث مفصل بخوان ...

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع:شبکه ایران/الناز دیمان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین