سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پس از رسوائى بزرگ و دیگرى در ورزش دوچرخه سوارى، بار دیگر ورزش آمریکا این بار در دوومیدانى با جنجال تازه‌اى در دوپینگ روبرو ‌شد. در دنبال نتیجه مثبت از آزمایش دوپینگ ”فلوید لندیس” دوچرخه سوارآمریكا و برنده مسابقات دوچرخه سو...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

باز هم رسوایی ورزش آمریکا


پس از رسوائى بزرگ و دیگرى در ورزش دوچرخه سوارى، بار دیگر ورزش آمریکا این بار در دوومیدانى با جنجال تازه‌اى در دوپینگ روبرو ‌شد.

در دنبال نتیجه مثبت از آزمایش دوپینگ ”فلوید لندیس” دوچرخه سوارآمریكا و برنده مسابقات دوچرخه سوارى دور فرانسه كه در روزهاى پیش جهان ورزش را به خودمشغول ساخته است، بار دیگر ”دوپینگ“ و استفاده نامشروع از مواد آن در بین ورزشكاران نامدار و پراعتبار آمریکایی در سطح جهانى، هم جا برسر زبانهاست.

”جاستین گاتلین“ ستاره تیم ملى دوومیدانى مردان آمریكا دارنده مدالهاى قهرمانى المپیك و جهان دردو سرعت و ركوردار جهان در دو 100 متر، خود اعتراف كرد كه به اتهام مصرف دوباره مواد نیروزا براى همیشه از حق شركت در مسابقات محروم خواهد بود.

به گفته گاتلین آژانس ملى مبارزه با مصرف دوپینگ این كشور طى تماسى اطلاع داده است كه آزمایش دوپینگ او در ماه آوریل پیش، نتیجه اى مثبت را نشان و مصرف ماده تستوسترون و یا تركیبى از آن به اثبات رسیده است.

دارنده دو مدال طلاى بازیهاى المپیك طى نامه‌اى به این نكته اشاره كرد كه قادر به توضیح این مطلب نیست، زیرا هرگز اقدامى را نه خود و نه كس دیگرى بخاطر تهیه این ماده به كاربرده است.

جاستین گاتلین، در ماه مه گذشته به هنگام مسابقات دوومیدانى شهر دوحه در قطر با كسب زمان 9 ثانیه و 77 صدم ثانیه، ركوردى مساوى با ركورد جهانى این ماده و متعلق به آسافا پاول از جامائیكا را از خود برجاى گذاشت. آزمایش دوپینگ از او به هنگام مسابقات دوومیدانى شهر والنوت در كالیفرنیا، و حضور در ماده 4 در 100متر امدادى به عمل آمده است.

چنانچه اتهام گاتلین در دنبال بررسى و ادامه آزمایشات مورد تایید قرار گیرد، آینده و ادامه فعالیت او در این ورزش براى همیشه با سئول روبرو خواهد بود. گاتلین در سال 2001 نیز به هنگام مسابقات قهرمانى جوانان كشور در آمریكا، بعلت استفاده از داروى ”آمفتامین“ به مدت دو سال از حق شركت در مسابقات محروم شد. فدراسیون جهانى دوومیدانى اما در آن زمان علت آزمایش مثبت او را ناشی از تركیبات باقیمانده مواد داروئى دربدن او از دوران خردسالى دانست.

اما یك سال بعد او مورد بخشش قرارگرفت ، مشروط برآنكه در صورت استفاده دوباره از مواد محرک برای همیشه ازحق شركت در مسابقات دوومیدانى محرومیت شود.

جاستین گاتلین در بازیهاى المپیك آتن در سال 2004، در دو 100 متر سرعت و همرا ه با تیم ملى آمریكا در ماده 4 در 100 متر امدادى به مدال طلادست یافت و در ماده 200 متر نیز مدال برنز را دریافت داشت. در مسابقات قهرمانى جهان در سال 2005 در استكهلم نیز مدالهاى طلاى دوهاى 100 و 200 متر به او تعلق گرفت.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین