وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
وقتی صهیونیستها در شهرهای مختلف سرزمین های اشغالی مشغول خوشگذرانی بودند عیاشان هتل پارک در خیابان دیوید شاه شهر نتانیا، فکرش را هم نمی کردند که علی رغم حضور دهها هزار سرباز صهیونیست برای حفاظت از منطقه مثلث در مرکز فلسطین اشغالی، طعمه بزرگترین عملیات ش
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عاشورایی که اسراییل را لرزاند


وقتی صهیونیستها در شهرهای مختلف سرزمین های اشغالی مشغول خوشگذرانی بودند عیاشان "هتل پارک" در خیابان دیوید شاه شهر "نتانیا"، فکرش را هم نمی کردند که علی رغم حضور دهها هزار سرباز صهیونیست برای حفاظت از منطقه مثلث در مرکز فلسطین اشغالی، طعمه بزرگترین عملیات شهادت طلبانه ای باشند که دقیقا ساعت 19:25 دقیقه همان روز در یکی از رستوران‌های این هتل اتفاق افتاد.


عاشورایی که اسراییل را لرزاند

پسح (به عبری) معروف به فطیر، عید آزادی قوم یهود از قید برده‌داری فرعون‌های مصر است. عید پسح با مراسمی پرشکوه و نیایش‌ها و آوازهای مذهبی هم‌راه است و خوراکی‌های ویژه دارد. این عید، یکی از سه عید بزرگ یهودیان به شمار می‌آید. این عید در نیمه ماه نیسان در تقویم عبری که در نیمکره شمالی در بهار است، آغاز شده و به مدت یک هفته یا هشت روز ادامه دارد. (ویکی پدیا)

27/03/2002 وقتی صهیونیستها در شهرهای مختلف سرزمین های اشغالی مشغول خوشگذرانی و نوشیدن چهار جام شراب بودند (در جریان مراسم عید، چهار جام شراب کوشر نوشیده می‌شود، ولی کودکان آب انگور می‌نوشند "ویکی پدیا") عیاشان "هتل پارک" در خیابان دیوید شاه شهر "نتانیا"، فکرش را هم نمی کردند که علی رغم حضور دهها هزار سرباز صهیونیست برای حفاظت از منطقه مثلث در مرکز فلسطین اشغالی، طعمه بزرگترین عملیات شهادت طلبانه ای باشند که دقیقا ساعت 19:25 دقیقه همان روز در یکی از رستوران‌های این هتل اتفاق افتاد.

مجری این عملیات جوانی بود 25 ساله از اهالی شهر طولکرم به نام "عبدالباسط محمد قاسم عوده" که اتفاقا به گفته برخی منابع وزارت جنگ رژیم صهیونیستی، از مدتها تحت تعقیب نیروهای این رژیم بود و نام وی چند ماه پیش از اجرای این عملیات در لیست ترور‌یست هایی كه روزنامه یدیعوت آحارونوت منتشر كرده بود، ذكر شده بود و به همین دلیل وی از یك سال و نیم قبل از اجرای عملیات ناپدید شده و كسی از محل اختفای وی مطلع نبود.

عبدالباسط توانست طبق برنامه، از تمامی استحكامات و موانع امنیتی كه صهیونیست‌ها در سراسر مناطق اشغالی، چهار راه‌ها و مرزها قرار داده بودند، عبور كرده و خود را به عمق شهرك نتانیا و هتل پارک كه آن روز مملو از شهرك‌نشینان صهیونیست بود، برساند.

شاهدان عینی می‌گفتند كه جوانی را دیده بودند كه در محوطه هتل در حال پرسه زدن بوده است.

تعدادی از صهیونیست‌ها نیز می گفتند كه عبدالباسط تعدادی بمب دستی را در جمع حاضرین در مراسم پرتاب كرد كه در میان جمعیت 250 نفری صهیونیست‌ها انفجاری ایجاد كرد كه طی آن 30 نفر كشته و بیش از 145 نفر نیز زخمی شدند كه حال 40 نفر از‌آنها وخیم و 13 نفر نیز نزدیك به موت بودند.

مجری این عملیات جوانی بود 25 ساله از اهالی شهر طولکرم به نام "عبدالباسط محمد قاسم عوده" که اتفاقا به گفته برخی منابع وزارت جنگ رژیم صهیونیستی، از مدتها تحت تعقیب نیروهای این رژیم بود و نام وی چند ماه پیش از اجرای این عملیات در لیست ترور‌یست هایی كه روزنامه یدیعوت آحارونوت منتشر كرده بود، ذكر شده بود و به همین دلیل وی از یك سال و نیم قبل از اجرای عملیات ناپدید شده و كسی از محل اختفای وی مطلع نبود

این عملیات که ستون‌های شهر ام خالد (شهرك صهیونیستی نتانیا) را به لرزه درآورد، از لحاظ تعداد كشته‌ها و زخمی‌ها ركورد دو عملیات قبلی یعنی عملیات شهادت طلبانه شهید "عزالدین المصری" در رستوران "سبارو" و نیز عملیات استشهادی "سعید حوتری" به نام "دلفیناریوم" که هر دو نیز توسط گردان های عزالدین قسام انجام شده بودند را شکست و و وزارت جنگ اسراییل هم با تایید این مطلب، این عملیات را هولناک توصیف کرد به طوری که پلیس رژیم صهیونیستی در همان موقع در سراسر فلسطین اشغالی به منظور جلوگیری از انجام عملیات شهادت‌طلبانه آماده‌باش كامل اعلام كرده بود.

شاید بعد از حدود هفت سال که صهیونیست ها، بدون کابوس یحیی عیاش (مغز متفکر و بنیانگذار عملیات های شهادت طلبانه گردان های عزالدین قسام) می خوابیدند، این یکی از هولناکترین ضربات بر پیکر وحشت زده جامعه صهیونیستی بود که یک بار دیگر آنها را به اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 میلادی برد. روزگاری که یحیی عیاش و یارانش جای جای سرزمین های اشغالی را به کشتارگاه صهیونیست ها تبدیل می کردند.

زمان سنجی حماس برای این عملیات به گونه ای رقم خورد تا بزرگترین عملیات شهادت طلبانه تاریخ فلسطین، مصادف شود با بزرگترین عملیات شهادت طلبانه تاریخ اسلام در دهمین روز از محرم یعنی "عاشورا".

به هر حال شاید، یهودیان اشغالگر قدس، روزی سالگرد عبور اجدادشان از رود نیل و آزادی از بند فرعون را فراموش کنند ولی بعید است هیچگاه سالگرد بزرگترین عملیات شهادت طلبانه ای که عبدالباسط عوده برایشان رقم زد، به این سادگی ها از یاد ببرند.

متن وصیت‌نامه شهید عبدالباسط عوده

الحمد لله رب العالمین والصلاة والسلام على سیدنا محمد صلى الله علیه وسلم و بعد:

می‌دانم كه جدایی بسیار دشوار است اما این سنت خداوند برای مخلوق خود است؛ هیچ كس در این دنیا باقی نخواهد ماند و اگر [این جدایی] باعث اندكی سختی و مشقت برای شما شد ان‌شاءالله تحمل آن در راه خدا آسان خواهد بود و خداوند ثواب و پاداشی عظیم می‌دهد؛ بدانید كه خداوند تعالی مومنان را به اندازه ایمان آنها امتحان می‌كند.

به مادر عزیزم و پدر صالح و درستكارم و برادران و خواهران عزیزم:

هر وقت خبر شهادت مرا شنیدید، سرتان را بالا بگیرید زیرا فرزند شما دیدار خداوند عزوجل را دوست داشت و خداوند نیز مرگ با عزت و كرامت را نصیب وی كرد.

زمان سنجی حماس برای این عملیات به گونه ای رقم خورد تا بزرگترین عملیات شهادت طلبانه تاریخ فلسطین، مصادف شود با بزرگترین عملیات شهادت طلبانه تاریخ اسلام در دهمین روز از محرم یعنی "عاشورا"

شما را به تقوای الهی و تقرب به خداوند عز وجل در همه شرایط سفارش می‌كنم و به خداوند اطمینان داشته باشید كه هیچ گاه [اجر] شما را ضایع نمی‌كند.

فرزند شهید زنده شما "عبد الباسط عودة"

فرزند گردان‌های شهید عز الدین القسام

تصاویر محل انجام عملیات شهادت طلبانه عبدالباسط عوده که عیاشی صهیونیست ها در "هتل پارک" را به خاک و خون کشید:

عاشورایی که اسراییل را لرزاند

عاشورایی که اسراییل را لرزاند

عاشورایی که اسراییل را لرزاند

عاشورایی که اسراییل را لرزاند

به امید آزادی قدس، کعبه و کربلا

 

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منبع :

وبلاگ مرصاد نوشته مهدی بختیاری

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین