وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
به راستی چرا نهادهایی که با نام امام رضا ثبت شده اند در یك عقب نشینی آشكار بناهای پست مدرن می سازند؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 با حرم امام رضا(ع) چه می کنند؟


به راستی چرا نهادهایی که با نام امام رضا ثبت شده اند در یك عقب نشینی آشكار بناهای پست مدرن می سازند؟

مشهد-امام رضا

هسته اولیه شهر مشهد به قدر زمان شهادت علی ابن موسی الرضا (ع) قدمت دارد و از آن زمان تا كنون مأمن مومنین و عرفا و اولیاء خداوند بوده است و به تبع آن از شریف ترین مكان های روی زمین است.

نكته آنجاست كه معماری و شهرسازی نیز تابعی از همین گزاره هایی است كه الزامات هویت شهری مشهدالرضا را شكل می دهند.

یادش بخیر سالها پیش كه برای اجرای طرح توسعه حرم زمینهای اطراف آن خریداری شده بود؛ بر تابلوهای كوچكی كه در خیابانها نصب شده بود نوشته بود: "لطفا با حضور قلب عبور كنید؛ اراضی طرح توسعه حرم"

اما به راحتی و با انجام یک پروژه توسعه با عنوان زیرگذر حرم، مرز درون و برون از میان برداشته می شود و اهمیت حضور قلب رنگ می بازد.

سالهاست از آن روزگار گذشته و حالا چند صباحی است كه به همت دوچندان بورژواها و سودای طمع آنان كه سود مالی و اعتبارات بانكی خود را در گرو برج سازی در حریم حرم آن امام می بینند؛ سیما و منظر سنتی و اسلامی این شهر آلوده شده است. چهره مشهد، دیگر تغییر كرده ست.

به راستی خیابان امام رضا (ع) چه نشانی از این نام دارد؟

جز آنكه جولانگاه معماری پست مدرن شده است و بر سبیل زراندوزان می تازد؟ وقیح تر آنكه این خبط وخطا از نهادهایی سر می زند كه با نام ائمه ثبت شده اند و آن را بر سردرهای خود نصب نموده اند؛ اما در یك عقب نشینی آشكار سر بر چاه ویل پست مدرنیسم فرو كرده اند

در این باب سخن بسیار است. اما چیزی كه بیش از همه آنان را كه دل در گرو آستان قدس حضرتش دارند، رنجور می كند؛ نوعی از معماری و شهرسازی است كه نه تنها منطبق باهویت مذهبی و معنوی این شهر نیست بلكه در تعارض با شهرسازی اسلامی نیز هست. مشهد الرضا آنچنان كه از نامش نیز هویداست؛ از شهادت هفتمین فرزند حضرت زهرا چشمه می گیرد و اوست كه باید فصل الخطاب و كانون توجهات شهرسازی و معماری آنجا باشد.

اما حتی خیابانهای منتهی به حرم نیز كه محور اصلی و راه رسیدن به حرمند (با دقت بخوانید، راه رسیدن به حرم!) هیچ نشانی از راه ندارند. راه باید مبین مقصد باشد و در عالم تمثیل، بر منتهای خود دلالت كند.

مشهد-امام رضامشهد-امام رضا

به راستی خیابان امام رضا (ع) چه نشانی از این نام دارد؟

جز آنكه جولانگاه معماری پست مدرن شده است و بر سبیل زراندوزان می تازد؟ وقیح تر آنكه این خبط وخطا از نهادهایی سر می زند كه با نام ائمه ثبت شده اند و آن را بر سردرهای خود نصب نموده اند؛ اما در یك عقب نشینی آشكار سر بر چاه ویل پست مدرنیسم فرو كرده اند.

مشهد-امام رضا

ساختمان هتل ثامن الحجج مشتی است نمونه خروار و گواهی بر این مدعا:

امام رضا

این هتل هیچكدام از قوانین شهری و از جمله عقب نشینی در ارتفاع به منظور رعایت كوریدور بصری و تحت الشعاع قرار ندادن منظر حرم را رعایت نكرده است.

خیابان امام رضا مملو از هتل هایی است كه تماما به شیوه قارچ گونه از شوره زار مدرنیسم سر برآورده اند.

مسجد امام رضا نیز كه سال گذشته به همت شهرداری تهران ساخته شد؛ از مجموعه هایی است كه با قواعد پست مدرنیسم و معماری فولدینگ ساخته شد.

مشهد-امام رضامشهد-امام رضا

به راستی چرا؟

بخش اجتماعی تبیان


منبع :مشرق نیوز

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین