سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حتماً برای شما هم پیش آمده که کلمات و واژهایی را بشنوید که در معنی خوب و خوشایند باشند ولی از آنجایی که ممکن است برای ما خاطرات ناخوشایندی همراه داشته باشند از این رو با شنیدن این کلمات و واژه‌ها به تشابه معنی مد نظر گوینده آن نرسیم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گذرت به تأمین اجتماعی افتاده؟


حتماً برای شما هم پیش آمده که کلمات و واژهایی را بشنوید که در معنی خوب و خوشایند باشند ولی از آنجایی که ممکن است برای ما خاطرات ناخوشایندی همراه داشته باشند از این رو با شنیدن این کلمات و واژه‌ها  به تشابه معنی مد نظر گوینده آن نرسیم.

تامین اجتماعی-بیمه

اشاره شد به تشابه معنی لذا بهتر است جهت روشن‌تر شدن موضوع بحث ضمن ارائه مثال ، تعریفی از تشابه معنی را عنوان نمایم. فرض کنید گوینده خاطره‌ای را تعریف می‌کند و در قسمتی از خاطره به وفای یک سگ اشاره می‌کند و شما در حالی کلمه‌ی سگ را می‌شنوید که خاطرات بدی برای شما تداعی می‌شود. مثلاً شاید یک‌بار مورد حمله سگ وحشی‌ای قرار گرفته‌اید که تن شما را زخمی کرده است. گوینده همان طور که با هیجان از وفای سگ تعریف می‌کند و خاطره‌اش را برای شما بازگو می‌کند، شما نیز بی اختیار از شنیدن کلمه‌ و واژه سگ ،وحشت و ترس را در وجود خود دوباره احساس می‌کنید و خاطره‌ی بدتان برایتان زنده می‌شود. در اینجا متوجه می‌شویم که تشابه معنی‌ای که گوینده انتظار داشت از گفتن کلمه و واژه سگ برای شما تداعی شود، حاصل که نمی‌شود هیچ، خاطره خوش وی تضادی در معنی برای شنونده (که شما می‌باشید) که خاطره‌ای نا خوشایند از سگ دارید در یادتان زنده می‌کند.

به نظر اگر بخواهیم با توجه به جامعه‌ی امروزی خود به دو نوع از این تضادهای معانی اشاره کنیم متأسفانه جا دارد یکی رفاه را و دیگری تأمین اجتماعی را بر شماریم و به نقد بگیریم.

مسلماً با شنیدن کلمات و اصطلاحاتی همچون «رفاه و تأمین اجتماعی» باید تصورات خوب و خوشایندی در ذهن مخاطبان تداعی شود. حال آنکه با توجه به وضع موجود سازمانی همچون سازمان تأمین اجتماعی آیا افراد جامعه می‌توانند برداشتی خوشایند از رفاه و تأمین اجتماعی داشته باشند و خاطرات انسان‌هایی که در این جامعه گذرشان به این سازمان افتاده است آیا خاطراتی خوشایند و مطلوبی است و یا آنکه... !

صف‌های طولانی پیران و بازنشستگانی است که به انگیزه‌ی دریافت حقوق ماهانه‌ی بازنشستگی خود باید مدتی از وقت خود را علی رغم ناتوانی جسمی ،بیرون از بانک رفاه تشکیل می‌دهند .و این عزیزان که سالیان سال برای تأمین نیازهای اجتماع زحمت کشیده‌اند و اهداف جامعه را به پیش برده‌اند مجبور می‌شوند  در صف بانک به انتظار دریافت حقوق سرا پا مدتی را به انتظار بگذرانند

یقیناً یکی از مواردی که افراد جامعه با هدف و انگیزه برای آن شبانه روز و بی درنگ تلاش می‌نمایند مسئله‌ی رفاه است و در نگاهی جامع‌تر افراد صادقانه تلاش می‌نمایند و از گران‌ترین دارایی خود که همانا عمر و لحظه لحظه‌ی وقت خود است در می‌گذرند تا به تأمین اجتماعی در خور خود و خانواده‌شان دست یابند. انتظاری که اجتماع از فرد دارد تلاش صادقانه‌ی وی و وی نیز در ازای این تلاش صادقانه و بی وقفه دوست دارد زیر چتر حمایتی تأمین اجتماعی سالیان سال زندگی نماید.

در این مقاله کوتاه اگر بخواهیم به یکی از تصاویر و خاطرات نا خوشایندی که متأسفانه در اوایل هر ماه شاهد آن هستیم اشاره کنیم، صف‌های طولانی پیران و بازنشستگانی است که به انگیزه‌ی دریافت حقوق ماهانه‌ی بازنشستگی خود باید مدتی از وقت خود را علی رغم ناتوانی جسمی ،بیرون از بانک رفاه تشکیل می‌دهند .و این عزیزان که سالیان سال برای تأمین نیازهای اجتماع زحمت کشیده‌اند و اهداف جامعه را به پیش برده‌اند مجبور می‌شوند  در صف بانک به انتظار دریافت حقوق سرا پا مدتی را به انتظار بگذرانند.

شاید این موضوع آنچنان که مطرح شد برای برخی چندان حائز اهمیت نباشد و برخی دیگر این مسئله به ذهنشان خطور کند که آنقدر مشکلات و تصاویر و خاطرات ناخوشایند دیگری در زمینه‌ی موضوع بحث هست که از این دست موضوعات آنچنان قابل توجه نیست.

تامین اجتماعی

ولی آیا به راستی این‌چنین است؟

از یک منظر اگر بخواهیم پاسخگو باشیم، جوانی را تصور کنید که نظاره گر همین صف‌هایی است که بازنشستگان برای دریافت حقوق تشکیل داده‌اند ، اولین سؤالی که به ذهنش می‌رسد این است که این صف، صف چه است؟ به نظر در توجه جوان جستجوگر که این صف، صف انتظار برای دریافت حقوق بازنشستگی این عزیزان است در ذهن او بازنشستگی، آغاز دردسرها و ایستادن در صف‌های به مراتب طولانی‌تر تعریف خواهد شد. جوانانی که با هزاران امید و تلاش پا به عرصه‌ی کسب و کار گذاشته است و باید سالیان سال تا مرز بازنشستگی صادقانه و بی وقفه کار نمایند و جای جوانان دیروزی را که امروز بازنشسته شده‌اند را در سنگر تأمین نیازهای اجتماع پر نمایند. کارهای پر تنش و فعالیت‌هایی که اجتماع امروز ما با تکیه بر نشاط و توان جوانان باید شاهد مسئولیت گرفتن آنان باشد، ایشان از گرفتن این مسئولیت شانه خالی خواهند کرد و کسب درآمدهایی از راه دلالی و مشاغل و فعالیت‌های کاذب در بین جوانان بیشتر دیده خواهد شد. هدف گذاری‌ها در زندگی جوانان : ره صد شبه را یک شبه گذراندن خواهد شد و یقیناً فرهنگ کسب و کار میهن از این منظر آسیب پذیر خواهد شد.

در این مقاله قصد بر بزرگنمایی مشکلات و نقاط ضعف نیست .بلکه قصد آن است که با بازنگری اتفاق‌هایی که هر چند به ظاهر آنچنان قابل توجه نیستند ولیکن می‌توانند آسیب‌های بزرگی در جهات مختلف در اجتماع به بار آوردند را با اندکی تأمل و تدبر مدیران  بتوان‌ آن وضعیت را تبدیل به خاطرات خوشایندی برای آحاد ملت نمود.

مسلماً با شنیدن کلمات و اصطلاحاتی همچون «رفاه و تأمین اجتماعی» باید تصورات خوب و خوشایندی در ذهن مخاطبان تداعی شود. حال آنکه با توجه به وضع موجود سازمانی همچون سازمان تأمین اجتماعی آیا افراد جامعه می‌توانند برداشتی خوشایند از رفاه و تأمین اجتماعی داشته باشند و خاطرات انسان‌هایی که در این جامعه گذرشان به این سازمان افتاده است آیا خاطراتی خوشایند و مطلوبی است و یا آنکه... !

در این چند خط آخر این مقاله جای دارد به موضوع خود این عزیزانی که سالیان سال از عمر و جوانی خود گذشته‌اند و در پی شرایط گوناگون کار این سال‌ها- با جان و دل تلاش نموده‌اند تا نیازها و اهداف عالیه اجتماع برآورده شود اشاره کنیم: عزیزانی که بعضاً اشخاصی هستند که در مدت خدمت خود دچار آسیب‌های جسمی و حتی روانی شده‌اند و حال با توجه به توان جسمی و روحی  نیاز بیشتری به آرامش دارند. مازاد آنکه گرفتاری‌های امروزی بشر در عصر کنونی بیش از پیش گریبان همه‌ی افراد با هر سن و سال و جنسی را گرفته است.و این عزیزان نیز خارج از دایره این گرفتاری‌ها نیستند.

بهتر است برای این عزیزان جایگاهی والاتر بسازیم.

با امید به آنکه سازمان تأمین اجتماعی‌ای را شاهد باشیم در خور نام و شأن این سازمان بزرگ.

 

علی اصغر معبادی

بخش اجتماعی تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین