سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همیشه از بالا نگاه کردن به سیاره مادریمان شکوه و جلوه ای خاص داشته است. فقط کافی است زمانی را تصور کنید که سوار بر هواپیما شده اید و از شیشه های آن به پایین نگاه می کنید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برترین تصاویر هوایی از زمین


همیشه از بالا نگاه کردن به سیاره مادریمان  شکوه و جلوه ای خاص داشته است. فقط کافی است زمانی را تصور کنید که سوار بر هواپیما شده اید و از شیشه های آن به پایین نگاه می کنید. پیچ و تاب رودخانه های مختلف، نحوه پراکندگی پوشش های گیاهی، کوه ها و تپه های گوناگون و ... همگی مناظر بکری را از آن بالا به تصویر می کشند. به جز هواپیماها، ماهواره های و مدارگردهایی که به دور زمین می گردند عکس های جالبی را به زمین مخابره می کنند.

آژانس فضایی اروپا 10سال پیش ماهواره ای به وزن هشت تن را با نام Envisat به فضا فرستاد تا تصاویر زیبایی از سیاره زمین را از دید این ماهواره دریافت کند. از آن زمان تا به امروز این ماهواره بیش از 50 هزار بار به دور زمین چرخیده است و دوبرابر مدت زمانی که برای آن در نظر گرفته شده بود به ماموریت خود ادامه داده است.

این ماهواره به بیش از هفت نوع تجهیزات خارجی مجهز است که می توانند با استفاده از رادار از میان ابرها زمین را مشاهده کرده و رنگ اقیانوس ها و پوشش زمین را مشاهده کنند، لایه اوزون و آلاینده های اتمسفر را کنترل کرده و تشعشعات حرارتی فروسرخ را محاسبه کنند.

به مناسبت دهمین سالگرد فعالیت این ماهواره چند نمونه از برترین تصاویری که توسط این ماهواره از سیاره زمین به ثبت رسیده اند منتشر شده اند که در ادامه دیده می شوند:

برترین تصاویر هوایی از زمین

گردآبهای "ون کارمن"

این تصویر با رنگهای غیر طبیعی در 6 ژوئن 2010 به ثبت رسیده و تشکیل ابرهایی را در جنوب جزایر قناری به تصویر کشیده است.

برترین تصاویر هوایی از زمین

مسیر شمال غرب

تصویری از تنگه "مک کلر" در مجمع الجزایر قطبی کانادایی که در 31 آگوست 2007 به ثبت رسیده است

برترین تصاویر هوایی از زمین

جزایر گالاپاگوس

تصویری از مجمع الجزایر گالاپاگوس در هزار کیلومتری غرب اکوادور در اقیانوس آرام، پنج آتشفشان به نامهای "ولف"، داروین، "آلسدو"، "سیرا نگرا" و "سروآزول" از شمال به جنوب این جزایر دیده می شوند.

برترین تصاویر هوایی از زمین

کوهستان هیمالیا

قله های پربرف کوهستان هیمالیا در این تصویر به خوبی مشخص است، بافتهای گیاهی در این عکس که در فوریه 2009 به ثبت رسیده به رنگ قرمز دیده می شود

برترین تصاویر هوایی از زمین

ایرلند

این تصویر که بیشتر به آثار نقاش مشهور فرانسوی "مونته" شباهت دارد، انبوهی از پلانکتونها را در الگویی مارپیچی در شمال اقیانوس اطلس در نزدیکی ایرلند نمایش می دهد

برترین تصاویر هوایی از زمین

دیواره بزرگ مرجانی

دیواره بزرگ مرجانی در شرق سواحل کوئینزلند، محققان دریافتند این ماهواره می تواند سفیری مرجانها را تا عمق 10 متری ردیابی کند، این تصویر در 18 می 2008 و با وضوح تصویری 300 متری به ثبت رسیده است.

برترین تصاویر هوایی از زمین

تنگه "جبل طارق"

این تصویر ماهواره ای امواج بین المللی را در تنگه "جبل طارق" در میان سواحل اسپانیا و سواحل شمالی موروکو نمایش می دهد، این امواج با استفاده از تجهیزات ویژه ماهواره که SAR نام دارد ( رادار دیافراگم ترکیبی) با دقتی بالا دیده می شوند

برترین تصاویر هوایی از زمین

رودخانه "سند"

این تصویر از غرب هند و جنوب پاکستان به ثبت رسیده و عبور رودخانه "سند" را پیش از رسیدن به دریای عرب در میان پاکستان نمایش می دهد

برترین تصاویر هوایی از زمین

شکوفه های پلانکتونی

این تصویر که در دوم دسامبر 2011 به ثبت رسیده شکوفه های درهم پیچیده پلانکتونی را نمایش می دهد که در جنوب اقیانوس اطلس در 600 کیلومتری از شرق جزایر فالکلند به وجود آمده اند، گونه های مختلف پلانکتون رنگهای مختلفی را ایجاد می کنند، همانطور که در این تصویر پلانکتونها به رنگ آبی و سبز دیده می شوند

البته واضح است که ماهواره ها تنها برای تصویربرداری به فضا ارسال نمی شوند. لغت ماهواره طبق تعریف، به سفینه‌ای گفته می‌شود که درمداری به دور یک سیاره (معمولاً زمین)) درحال گردش باشد. در عصری که ما در آن زندگی می‌کنیم، ماهواره و تکنولوژی وابسته به آن آنچنان در تاروپود جوامع بشری نفوذ کرده و به پیش می‌تازد که نقش تعیین کننده آن در سیر تحولات تمدن بشری، قابل توجه ‌است. بخشی از تحقیقات و پژوهشهای علمی -تخصصی که در آزمایشگاه های مستقر در فضا انجام می‌شود، هرگز نمی‌توانست روی کره زمین جنبه عملی به خود گیرد. این تحقیقات که بسیار متعدد و متنوع است، در تخصص های پزشکی، داروسازی، مهندسی مواد، مهندسی ژنتیک و ده ها مورد دیگر، تا به حال دستاوردهای بسیار ارزنده‌ای را به جوامع بشری عرضه کرده ‌است. ماهواره‌ها که در فضا درحال گردشند، می‌توانند اطلاعات باارزشی در اختیار انسان قرار دهند که منجر به تحولات شگرفی در زمینه‌های گوناگون شود. ماهواره‌های کشف منابع زمینی هواشناسی، مخابراتی، پژوهشی ونظامی ازاین نوعند.

 

 

 

فرآوری: م.ح.اربابی فر

بخش دانش و زندگی تبیان


برگرفته از مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین