وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
برنارد شاو"( 1856 )سیمای درخشان درام انگلستان و استاد كمدی نویسی عصر ،منتقد و مصلح اجتماعی درخانواده ای پروتستان در دوبلین متولد شد.پدر "شاو"، كارمند دون پایه دولت و بعد بازرگانی ناموفق بود ،مادرش در موسیقی و آواز ذوق و مهارتی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سالروز تولد " جورج برنارد شاو " ، برنده نوبل ادبیات 1925

26 جولای (4 مرداد ماه) تولد"جورج برنارد شاو"، نمایشنامه نویس ایرلندی و برنده نوبل ادبیات 1925 است.

"برنارد شاو"( 1856 )سیمای درخشان درام انگلستان و استاد كمدی نویسی عصر ،منتقد و مصلح اجتماعی درخانواده ای پروتستان در دوبلین متولد شد.پدر "شاو"، كارمند دون پایه دولت و بعد بازرگانی ناموفق بود ،مادرش در موسیقی و آواز ذوق و مهارتی داشت و فرزند را با موسیقی وآثار بعضی آهنگسازان آشنا كرد و "شاو" خواندن و نوشتن را در خانه فرا گرفت،اما برای پیشرفت فعالیت های ادبی اش در دهه 1870 به لندن مهاجرت كرد."شاو" در در لندن با افكار سوسیالیست ها آشنا شد و راه حل معضلات اجتماعی را در سوسیالیسم علمی و ملی كردن سرمایه و اراضی یافت .او 5 رمان نوشت كه هیچ یك مورد قبول واقع نشد تا اینكه نخستین موفقیتش به عنوان یك منتقد موسیقی در روزنامه "استار" سر رسید .

او، سال 1895 منتقد آثار در نشریه "مرور شنبه" شد و این نخستین گام پیشرفت او به سوی یك نمایشنامه نویس تمام وقت بود.

نخستین نمایشنامه موفق وی، "كاندیدا" بود كه سال 1898 به روی صحنه رفت و پس از آن به نوشتن مجموعه ای از كلاسیك های كمدی روی آورد كه از آن جمله عبارتند از: "مرد و اسلحه" (1898)، "حرفه خانم وارن" (1898)،" انسان و ابر انسان" (1902)،" سزار و كلئوپاترا"(1901)،" سرگرد بار بارا"(1905) .

وی پس از جنگ جهانی اول به نوشتن آثار جدی تر روی آورد.

"شاو" تا زمان مرگش نه تنها در بریتانیا كه در كل جهان چهره ای شاخص بود و طنز آیرونیك (طعنه آمیز) او عبارتی را وارد زبان كرد كه نمایانگر طنز خاص او باشد. عبارت "طنز شاوگون" معروف، طنز خاص "شاو" است.

برخی آثار او عبارتند از: "مرد سرنوشت" (1897) ،"هرگز نخواهی گفت" (1898)،" تردید پزشك" (1906)،" مزرعه سیب" (1929)، "انسان و ابر انسان"، "بدترین تبهكاری های آندروكلس و شیر پیگمالیون" و "دختر سیاه پوست در جستجوی خداوند" نیز عنوان رمان است. "شاو" از جمله نویسندگانی بود كه می توانست هر دو روی سكه را ببیند و می خواست چیزهای تكان دهنده ای بگوید تا مردم را به اندیشیدن وادارد و نمایشنامه های او سرشار از روح جنبش بود. او در زندگی اش همواره در پی اندیشه های نو بود. او هرگز در پی پذیرفتن و قرار گرفتن در قالب های قراردادی نبود . او، سال 1925 به خاطر مجموعه آثارش جایزه نوبل ادبیات را از آن خودش كرد .

لینک :

 سالروز تولد " جورج برنارد شاو " ، برنده نوبل ادبیات 1925  

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین