تبیان، دستیار زندگی
در این‌جا به نکاتی می‌پردازیم که رعایت آن‌ها باعث تغییرات اساسی در کیفیت عکس‌هایی می‌شود که با تلفن خود می‌گیرید. فراموش نکنید که بهترین دوربین، دوربینی است که همراه شماست و این دوربین‌های همیشه همراه با کمی توجه، عکس‌های خوبی برایتان می‌گیرند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ده روش برای عکاسی بهتر با دوربین تلفن همراه


تلفن‌های دوربین‌دار در یک زمان کوتاه، مسیری طولانی را طی کرده‌اند و امروز سطح بالایی از امکانات و کیفیت را در اختیار کاربران می‌گذارند. اما هنوز هم عکس‌های خوبی با آن‌ها گرفته نمی‌شود و معمولاً عکس‌هایی که با تلفن‌ها گرفته می‌شود، بی‌کیفیت و ناواضح هستند.


در این‌جا به نکاتی می‌پردازیم که رعایت آن‌ها باعث تغییرات اساسی در کیفیت عکس‌هایی می‌شود که با تلفن خود می‌گیرید. فراموش نکنید که بهترین دوربین، دوربینی است که همراه شماست و این دوربین‌های همیشه همراه با کمی توجه، عکس‌های خوبی برایتان می‌گیرند.

تلفن‌های دوربین‌دار انواع متفاوتی دارند و نرم‌افزارهایی با امکانات متفاوت از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند. مهارت افراد هم در استفاده از آن‌ها متفاوت است. به همین دلیل در این مطلب به جزئیات نمی‌پردازیم و سراغ نکات کلی و مهمی می‌رویم که رعایت آن‌ها در تمامی موارد ضرورت دارد.

عكاسی با دوربین

قوانین اولیه عکاسی را فراموش نکنید

موارد زیر اصول اولیه عکاسی هستند که در زمان استفاده از دوربین موبایل باید آن‌ها را در نظر بگیرید و بهتر است قبل از گرفتن هر عکس، یک بار آن‌ها را در ذهن مرور کنید و دقت کنید که به درستی رعایت شده‌اند.

برای مطالعه این موارد، لطفا در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

از نور محیط به درستی استفاده کنید:

توجه کنید که سوژه شما در بهترین نقطه تابش نور باشد و زاویه را به نحوی تنظیم کنید که خودتان و در مسیر این تابش نباشید و نور به سمت لنز دوربین شما تابیده نشود. بهترین حالت این است که نور از پشت دوربین مستقیما به صورت سوژه بتابد. حتماً با کمی جابه‌جایی به نقطه بهینه‌ای می‌رسید که بهترین زاویه تابش نور را دارید.

لنز دوربین را تمیز نگه دارید:

شاید بسیار ساده به نظر برسد؛ ولی این نکته‌ معمولا درمورد لنز دوربین موبایل نادیده گرفته می‌شود. در مورد دوربین‌های عکاسی معمولاً دقت می‌کنیم که لنز را تمیز نگه داریم و با حساسیت بیشتری با آن‌ها برخورد می‌کنیم؛ اما در دوربین‌های موبایل به خاطر ماهیت آن‌ها و تماس مکرر با دست، اغلب این نکته را نادیده می‌گیریم و البته بدون داشتن یک لنز تمیز رعایت بقیه نکات بی‌فایده خواهد بود.

از زوم دیجیتال خودداری کنید:

میلیون‌ها بار این نکته را شنیده‌اید والبته هرچه از بی‌مصرف بودن این امکان بگوییم، مبالغه نکرده‌ایم. اگر می‌خواهید از فاصله کمتری از یک سوژه عکاسی کنید، راه‌های بهتری وجود دارد که باید از آن‌ها استفاده کنید. مثلاً می‌توانید عکس را کراپ کنید و این همان کاری است که زوم دیجیتال برای شما انجام می‌دهد. اما با این تفاوت که کیفیت عکس شما را خراب می‌کند. بهتر است حتی‌المقدور به سوژه خود نزدیک شوید و از زوم دیجیتال استفاده نکنید.

به نور فلاش دقت کنید:

فلش‌های ال‌ای‌دی، امکانی هستند که شرکت‌ها بیشتر از آن‌چه باید، درمورد آن‌ها تبلیغ می‌کنند و این در حالی است که معمولاً تأثیرات نامطلوبی را بر روی عکس‌های شما می‌گذارند. البته در محیط‌هایی که شما با مشکل کمبود نور مواجه هستید، به وظیفه خود عمل می‌کنند؛ اما در بسیاری از موارد نیز بی‌مورد روشن می‌شوند و عکس شما را خراب می‌کنند. به همین دلیل در اغلب مواقع اگر آن را خاموش کنید، به مراتب عکس بهتری خواهید گرفت. در مواردی هم که نمی‌توانید تشخیص دهید که آیا نور محیط کافی است یا خیر، حتماً یک عکس با فلش و یکی هم با فلش خاموش بگیرید.

نرم‌افزار دوربین خود را ارتقا دهید:

ممکن است در قدم اول دایره عملکرد شما در نرم‌افزار دوربین، برای اعمال تنظیمات لازم بسیار کم باشد؛ ولی می‌توانید از نرم‌افزارهای جانبی به عنوان مثال CameraZOOM FX برای سیستم عامل اندروید و یا +Camera برای iPhone استفاده کنید. نرم‌افزارهای جانبی که تعداد آن‌ها کم هم نیست، دایره عملکرد شما را به شدت توسعه می‌دهند.

کیفیت تصویر را کنترل کنید:

در مدل‌های مختلف، امکان عکاسی با رزولوشن‌های مختلف به شما داده شده است. تنها حسن عکاسی با کیفیت پایین، سرعت بالا در ذخیره‌سازی تصویر و سهولت در ارسال عکس است. پس در شرایطی که قصد ارسال تصویر را ندارید و یا با کمبود حافظه روبه‌رو نیستید، تنظیمات دوربین را بر روی بالاترین سطح رزولوشن قرار دهید.

گزینه Stable Shot را روشن کنید:

یکی از مشکلات اساسی در عکاسی با دوربین موبایل، لرزش دست در هنگام عکاسی است و این‌که با توجه به اندازه صفحه نمایش موبایل، تشخیص این‌که تصویر تار شده است یا خیر، راحت نیست. شما می‌توانید به جای این‌که در زمان عکاسی مانند یک تک‌تیرانداز نفس‌تان را حبس کنید، گزینه Stable Shot را درون تنظیمات دوربین خود فعال کنید تا به کمک شما بیاید. با فعال کردن این امکان، دوربین تا زمانی که دست شما برای یک مدت کوتاه ثابت نشود ( معمولاً یک یا دو ثانیه)، عکس را ثبت نمی‌کند. همچنین شما این امکان را دارید که میزان حساسیت را نیز تنظیم کنید تا به حد مطلوب شما برسد.

تراز سفیدی (With Balance):

عكاسی با دوربین

شاید پیش از این هم در زمان عکاسی با دوربین‌های دیجیتال این تجربه را داشته‌اید که رنگ‌های عکس شما با رنگ‌های واقعی تصویر تفاوت پیدا کرده‌اند و یک لایه رنگی آبی یا نارنجی کل تصویر را پوشانده است. این اتفاق معمولاً در زمانی که نور محیط کافی نیست، می‌افتد. مثلاً در زمانی که در هوای ابری عکاسی می‌کنید. یکی از مواردی که شما باید به آن توجه داشته باشید، "وایت‌بالانس" تصویر است. معمولاً دوربین‌ها در این زمینه به خوبی عمل می‌کنند. اما همان‌طور که گفته شد، در شرایطی که نور محیط مناسب نباشد، یک لایه رنگی بر روی تصویر پدیدار می‌شود. چرا که دوربین در تشخیص صحیح رنگ‌ها دچار اشتباه می‌شود.

اولین اقدام شما برای اصلاح این مورد این است که بلافاصله بعد از باز کردن درب دوربین، عکس نگیرید و زمانی در حدود پنج ثانیه به لنز دوربین فرصت دهید تا با نور محیط منطبق شود. اما در صورتی که پس از زمان داده شده، همچنان تصویر کدر به نظرمی‌رسید، لازم است در قسمت تنظیمات دوربین گزینه مناسب را به صورت دستی انتخاب کنید. معمولا گزینه‌های نور روز (daylight) و هوای ابری (cloudy) و یا فلورسنت (fluorescent) در بخش تنظیمات کمک خوبی هستند.

تنظیم میزان نور ورودی به لنز (Exposure):

یکی از ضعف‌های اساسی دوربین‌های موبایل در تشخیش میزان نوردهی مناسب است؛ مخصوصاً در زمان عکاسی در نور کم. اکسپوژر (Exposur) یکی از بهترین ابزارهایی است که شما برای تنظیم دوربین در نور کم در اختیار دارید. با استفاده از این گزینه، می‌توانید میزان نوری که به لنز دوربین وارد می‌شود را افزایش دهید و معمولاً بعد از انجام این کار کیفیت عکس‌های شما به مراتب بهتر خواهد شد.

عکس‌های خود را باز هم بهتر کنید:

همیشه از روی صفحه مانیتور کامپیوتر بهتر می‌شود در مورد عکس قضاوت کرد و آن را اصلاح نمود. الان وقت آن است که عکس‌هایی را که گرفته‌اید، به کامپیوترتان منتقل کنید و کمی با آن‌ها بازی کنید. برای اصلاح عکس لازم نیست که در کار با فتوشاپ حرفه‌ای باشید؛ با نرم‌افزارهای مختلفی این کار قابل انجام است. Gimp ، Paint.net، و یا حتی iPhoto این کار را برایتان انجام می‌دهد. البته بسیاری از نرم‌افزارهای موجود بر روی دوربین‌ها هم این امکان را برای شما فراهم کرده‌اند؛ ولی این کار روی کامپیوتر و صفحه مانیتور با کیفیت دیگری انجام می‌شود. کمی تغییر در سطح رنگ‌ها تصاویر شما را طبیعی‌تر می‌کند و گاهی هم تنها با سیاه وسفید کردن یک عکس آن را به یک عکس بسیار خوب تبدیل می‌کنید.


باشگاه كاربران: برای گرفتن عکس‌های خوب لازم نیست حتما یک دوربین حرفه‌ای داشته باشید. با رعایت نکات مهم و کمی تمرین می‌توانید با تلفن همراه‌تان هم عکس‌های فوق‌العاده‌ای بگیرید. اگر شما هم نکته خوبی بلدید، آن را با بقیه در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.


باشگاه كاربران تبیان ـ ‌ارسالی از: bilgisaiar