وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در سال‌های اخیر بازی‌های كامپیوتری تحولات چشمگیری را پشت سر گذاشته‌اند. افزایش محبوبیت بازی‌های كامپیوتری موجب شده كامپیوتر به عنوان یك ابزار سرگرمی گوی سبقت را از دیگر رسانه‌ها ربوده و در صدر محبوب‌ترین سیستم‌های بازی‌ تعاملی قرار گیرد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تیغ دو لبه بازی‌های آنلاین


در سال‌های اخیر بازی‌های كامپیوتری تحولات چشمگیری را پشت سر گذاشته‌اند. افزایش محبوبیت بازی‌های كامپیوتری موجب شده كامپیوتر به عنوان یك ابزار سرگرمی گوی سبقت را از دیگر رسانه‌ها ربوده و در صدر محبوب‌ترین سیستم‌های بازی‌ تعاملی قرار گیرد.

بازی‌های آنلاین، شكل جدیدی از بازی‌های كامپیوتری محسوب می‌شوند كه این روزها بیشتر‌افرادی را كه عضو شبكه‌های اجتماعی هستند به خود مشغول كرده است. بازی‌های آنلاین، بازی‌هایی هستند كه برای انجام آنها حتما باید امكان دسترسی به اینترنت را داشته باشید. در بازی‌های آنلاین همبازی‌های شما مانند بازی‌های كامپیوتری كه باید روی دستگاه شما نصب شوند، شخصیت‌های برنامه‌ریزی شده نیستند، بلكه این شخصیت‌ها افرادی مانند شما هستند كه براساس یك

فرآیند برنامه‌ریزی شده عمل نمی‌كنند و ممكن است هر كدام برای انجام بازی، ترفند خاصی در پیش گیرند.

بازی‌های آنلاین

در بازی‌های آنلاین شما در واقع یك قدم به بازی‌های زمان قدیم نزدیك‌تر می‌شوید و كمی ملموس‌تر با همه بازی‌های واقعی، اوقات می‌گذرانید. بسیاری از كارشناسان بر این باورند كه بازی‌های كامپیوتری آنلاین كه محبوب‌ترین بازی یا سرگرمی كودكان این عصر هستند، همچون یك تیغ دو لبه عمل می‌كنند. به عبارت دیگر اگرچه گفته می‌شود این بازی‌ها می‌توانند سلامت جسمی و روحی‌ ـ روانی نوجوانان را در معرض تهدید قرار دهند، اما باید پذیرفت می‌توانند تاثیر مناسبی بر خلاقیت ذهنی این گروه از افراد بر جای گذارند. این بازی‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند كه مخاطب را وادار می‌كنند تا انتهای بازی همراه شود و در نهایت برتری در آن، هدف غایی است كه این رویكرد می‌تواند تهدیدی علیه ذهن و روح یك كودك یا نوجوان باشد. از سوی دیگر انجام این بازی‌ها می‌تواند با تجربه‌های جدیدی برای نوجوانان همراه باشد. این روزها بسیاری از شركت‌ها كه همه ساله مبالغ قابل توجهی صرف سرمایه‌گذاری برای تولید این بازی‌ها می‌كنند، در تلاش هستند بازی‌های جدیدی را برای گروه‌های سنی كودك و نوجوان بسازند كه هم بتواند سرگرم‌كننده باشد و هم رفتارهای این افراد را در جهت مثبتی تغییر دهد.

بازی‌های آنلاین به یك پدیده جهانی تبدیل می‌شوند

بررسی‌های آماری انجام شده در سایت‌های اینترنتی عرضه‌كننده بازی‌های آنلاین نشان می‌دهد كه شمار بازدیدكنندگان سایت‌های بازی آنلاین با رشد 17 درصدی به حدود 217 میلیون نفر در سطح دنیا افزایش یافته است و جالب این‌كه از هر چهار كاربر اینترنتی، ‌یك نفر از سایت‌های ارائه دهنده بازی‌های آنلاین بازدید می‌كند. پی بردن به این حقیقت كه وب‌سایت‌های بازی یك‌چهارم از كاربران را به خود جذب می‌كنند نشان‌دهنده این است كه بازی‌های آنلاین رفته‌رفته به یك پدیده جهانی مبدل می‌شوند. تغییرات ایجاد شده در صنعت بازی‌های كامپیوتری به كاربران كمك می‌كند بدون خرید بازی‌های كامپیوتری گران‌قیمت و مواجه شدن با مشكلات مختلف هنگام دانلود، اجرا و نصب نرم‌افزار، بازی‌های مختلف و مورد علاقه خود را در یك محیط آنلاین تجربه كنند.

بسیاری از كارشناسان بر این باورند كه بازی‌های كامپیوتری آنلاین كه محبوب‌ترین بازی یا سرگرمی كودكان این عصر هستند

سایت‌های yahoo games و msn games با داشتن بیش از 40 میلیون بازدیدكننده در ماه از محبوب‌ترین سایت‌های بازی هستند. در بررسی آماری مشابهی كه در سال‌های پایانی قرن بیستم انجام شد میانگین سنی كاربران بازی‌ها 30 سال تخمین زده شده بود و اغلب آنها افرادی بودند كه در بین كارهای روزانه خود و به عنوان یك كار تفریحی انجام بازی‌های كامپیوتری را تجربه می‌كردند، اما امروزه میانگین سنی كاربران بازی‌ها كه معمولا انجام بازی‌های آنلاین را تجربه می‌كنند حدود 37 سال است.

امكان انجام بازی‌های آنلاین می‌تواند گزینه مناسبی برای استراحت كوتاه شما در حین كار باشد. محبوبیت بازی‌های آنلاین در میان كاربران، گوگل كروم را بر آن داشته است تا افزونه جدیدی تحت عنوان كلید بازی (Game Button) را در اختیار كاربران علاقه‌مند به بازی‌های كامپیوتری و آنلاین قرار دهد. با نصب این افزونه شما هم می‌توانید به جمع بازیكنان بازی‌های آنلاین این مرورگر بپیوندید. برای شروع كافی است روی گزینه Game Button كلیك كرده و نوع بازی مورد نظرتان را انتخاب كنید تا انجام بازی‌های آنلاین از طریق مرورگر كروم را تجربه كنید.

گوگل پلاس

گوگل‌‌پلاس هم به بازی‌های آنلاین مجهز شد

همان‌طور كه می‌دانید شركت گوگل همچنان در تلاش است با افزودن امكانات مختلف به این شبكه اجتماعی، محبوبیت این شبكه را در رقابت‌ با دیگر شبكه‌های اجتماعی افزایش دهد. افزودن بازی‌های آنلاین به گوگل پلاس را هم می‌توان اقدام مهمی در راستای توسعه این شبكه اجتماعی به شمار آورد. اگر متوجه شده باشید گوگل بتازگی كلید انتخاب بازی‌های آنلاین را نیز در نوار ابزار شبكه‌اجتماعی گوگل پلاس افزوده است و بازی‌های پرطرفدار«سرزمین زامبی‌ها»، «پرنده عصبانی» و همچنین«لبه دنیا» از نخستین بازی‌های افزوده شده به این شبكه اجتماعی هستند. با كلیك روی كلید بازی‌های آنلاین،‌ می‌توانید به مجموعه بازی‌های افزوده شده به این شبكه دسترسی داشته باشید . مدیران گوگل بر این باورندكه بازی‌های آنلاین یكی از مهم‌ترین مكمل‌ها و بخش‌های اصلی شبكه‌های اجتماعی هستند كه می‌توانند نقش مهمی در پاسخگویی به نیازهای كاربران داشته باشند. گوگل پلاس در حال حاضر از شبكه‌های محبوب اجتماعی است كه در فهرست شبكه‌های اجتماعی با بیشترین تعداد كاربران در رتبه دوم قرار گرفته است. ویژگی‌ منحصر به فرد بازی‌های آنلاین شبكه‌های اجتماعی این است كه كاربران می‌توانند از بالاترین امتیاز كسب شده و همچنین بازی‌هایی كه دوستان آنها بتازگی تجربه كرده‌اند نیز مطلع شوند.

بررسی‌های آماری انجام شده در سایت‌های اینترنتی عرضه‌كننده بازی‌های آنلاین نشان می‌دهد كه شمار بازدیدكنندگان سایت‌های بازی آنلاین با رشد 17 درصدی به حدود 217 میلیون نفر در سطح دنیا افزایش یافته است

بازی‌های آنلاین جهانی

تراویان از جمله بازی‌های آنلاین پرطرفدار است. واقعگرایانه بودن این بازی موجب شده است این بازی آنلاین تحت وب به یكی از پر طرفدارترین بازی‌های آنلاین تبدیل شود. سرورهای اصلی این بازی ایرانی نیست اما بیش از 90 درصد افرادی كه تراویان را بازی می‌كنند، ایرانی هستند! شاید به همین علت بوده كه به تازگی سایت تراویان فارسی نیز با پسوند ir راه‌اندازی شده است . برای بسیاری از كاربرانی كه به این بازی‌ علاقه‌مند هستند، رابطه‌هایشان در زندگی واقعی تحت تاثیر قرار گرفته است. این بازی بیش از 2 سال است كه قدم به دنیای بازی‌های آنلاین گذاشته و در این مدت برای خود برو و بیایی دیدنی به راه انداخته. تراویان پس از گذشت این مدت دیگر یك بازی ساده نیست. جالب است بدانید در حال حاضر بیش از 95 هزار نفر عضو این بازی هستند. این بازی استراتژیك در سطح دنیا طرفداران زیادی دارد و ده‌ها سرور در كشورهای مختلف دنیا به زبان‌های مختلف و حتی زبان فارسی به این بازی اختصاص داده شده است.

نكته: بازی‌های آنلاین شكل جدیدی از بازی‌های كامپیوتری محسوب می‌شوند كه این روزها بیشتر افرادی را كه عضو شبكه‌های اجتماعی هستند به خود مشغول كرده است

بازی‌های آنلاین

پیشتازان فضا نیز از دیگر بازی‌های پرطرفدار است. گروه‌های مختلفی برای تصاحب ایستگاه‌های فضایی در حال تلاش و مبارزه هستند این بازی شما را به جنگ در اعماق كهكشان‌های دور دعوت می‌كند. این بازی از دیدگاه سوم شخص روایت می‌شود و هر بازیكن می‌تواند در ابتدای بازی شخصیت دلخواه خود را بسازد و تا آخر بازی او را همراهی كند. بازی نبرد فانتزی (Battlefield Heros) از جمله بازی‌های رایگان تحت وب است كه كاملا رایگان بوده و تنها با وارد شدن به سایت بازی می‌توان وارد سرورهای مختلف بازی شد. پس از آن با ساختن شخصیت مورد علاقه و انتخاب وسایل مورد نیاز و نقشه‌ای كه می‌خواهید در آن بازی كنید، قدم به میدان جنگ می‌گذارید. اگر از علاقه‌مندان به فوتبال هستید می‌توانید از طریق بازی آنلاین my Fc مربیگری آنلاین را تجربه كنید. در این بازی آنلاین به شما فرصت داده می‌شود یك تیم فوتبال تشكیل داده و آن را مدیریت كنید. در حقیقت در این بازی شما فوتبال بازی نمی‌كنید، بلكه وظیفه اصلی شما مربیگری آنلاین است. ثبت‌نام در سایت بازی manage my football رایگان است و همه علاقه‌مندان می‌توانند شانس خود را برای مربیگری و دریافت جایزه ویژه این بازی امتحان كنند. امكان خرید ورزشگاه، پزشك تیم، مربی بدنسازی تیم و همچنین خرید بازیكن از جمله امكانات مختلفی است كه برای تجربه مربیگری در اختیار كاربران قرار می‌گیرد.

بازی‌های آنلاین ایرانی

بازی آنلاین مسابقات اتومبیلرانی سرعت بیشتر (Speed up)‌ از بازی‌های آنلاین ایرانی است كه تابستان امسال به صورت رسمی راه‌اندازی شد . به نظر می‌رسد كه این بازی بیانگر نگرشی جدید نسبت به بازی‌های آنلاین باشد. كاربر بازی، در بازی سرعت بیشتر نقش مدیریت یك شركت اتومبیل های مسابقه ای را به عهده دارد كه با استخدام راننده و خرید ماشین در رقابت‌های متعددی شركت كرده و در صورت برنده شدن در این مسابقات، جوایزی را نیز كسب می‌كند.

آموزشگاه رانندگی، تعمیرگاه، فروشگاه لوازم یدكی و كارگاه تیونینگ خودروها از بخش‌های جذاب این بازی هستند. ‌ آسمان دژ (asmandez) هم یكی از بازی‌‌های پرطرفدار ایرانی است كه به عنوان برترین بازی آنلاین ایرانی سال انتخاب شده است.

بازی‌های آنلاین شكل جدیدی از بازی‌های كامپیوتری محسوب می‌شوند كه این روزها بیشتر افرادی را كه عضو شبكه‌های اجتماعی هستند به خود مشغول كرده است

 در این بازی شما فرمانده سفینه‌ای هستید كه باید در منظومه‌ای جدید به كمك مردم سرزمینتان، سیاره‌ای را آباد كنید. تیم فانتزی (Team Fantasy) ‌بازی آنلاین لیگ فانتزی فوتبال است كه براساس نتایج واقعی لیگ برتر فوتبال ایران برنامه‌ریزی می‌شود شما تیمی متشكل از بازیكنان واقعی كه در لیگ برتر فوتبال ایران بازی می‌كنند را انتخاب كرده و در طول فصل مدیریت می‌كنید. جنگ خان‌ها (Khanwars) كه برنده جایزه بهترین بازی استراتژیك قرون وسطایی بوده است نیز از دیگر بازی‌‌های محبوب ایرانی است. در این بازی شما می‌توانید از بین 11 نژاد منحصر به فرد، نژاد خود را انتخاب كرده و از استراتژی‌های پیچیده برای نبرد استفاده كنید. جنگ خان‌ها یك بازی گروهی آنلاین است.

علاوه بر سایت‌هایی كه امكان انجام بازی‌های آنلاین مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهند، بازی‌های مبتنی بر مرورگرهای وب نیز گروهی دیگر از بازی‌‌های آنلاین هستند كه روز به روز در حال دگرگون شدن بوده و ژانرهای جدیدی از انواع بازی‌های آنلاین را در دنیای وب به نمایش می‌گذارند. برای تجربه این بازی‌ها تنها كافی است یك مرورگر داشته باشید و این بازی‌ها كاملا رایگان را تجربه كنید. صنعت بازی های آنلاین، صنعت بسیار نوپایی است كه به نظر می رسد آینده مالی بسیار درخشانی در انتظارش است. ورود به موقع و حركت قدر‌تمند بخش خصوصی ایرانی به این صحنه نوید روزهای خوبی را در آینده می‌دهد.

بخش ارتباطات تبیان
 

منبع : خبر آنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین