سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
یکی از الزامات ورود به اینترنت و ایجاد پلیس اینترنتی برای سرکوب رفتارهای ناخواسته دفاع کرد ، وی همچنین اضافه کرد که کشورهایی که موافق چنین چارچوبی نباشند باید به سادگی از اینترنت محروم شوند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

صدور گذرنامه برای ورود به اینترنت


 طرحی که  به اینترنت پایان خواهد داد. فکر کنید که برای دسترسی به اینترنت باید گذرنامه تهیه کنید!


اینترنت

"پایان اینترنت" ، عنوانی است که اخیرا در اکثر سایت ها و شبکه های اجتماعی به چشم می خورد و مورد بحث قرار می گیرد . این جمله نشآت گرفته از طرح جدید آمریکا برای صدور گذرنانه به جهت ورود افراد خاص به فضای مجازی است . در هفته‌ های اخیر انگلیس ، اسرائیل ، آمریکا ، ژاپن ، هند و چین ، گزارشاتی را در خصوص حملات سایبری توسط ارتش ‌های خارجی، هکرها و برنامه‌ های مخرب مانند دوکو (Dooku) ، (ویروسی شبیه ویروس استاکس ‌نت که به عنوان سلاح سایبری توسط اسرائیل و آمریکا برای استفاده علیه برنامه‌ های هسته ‌ای ایران تولید شده بود) منتشر نمودند . اگرچه ماهیت و منشا این حملات و یا حتی وقوع آنها در تمام موارد ذکر شده را به طور مستقل نمی‌ توان تایید کرد ، اما به نظر می ‌رسد این تهدیدات ، واکنشی در برابر تصویب قوانین جدید اعمال محدودیت‌ های بیشتر بر آزادی ‌های اینترنتی بوده و موجب تشدید رقابت‌ های جدید در میادین جنگ‌ های قرن 21 یعنی فضای مجازی خواهد شد.

در گزارش ارائه‌ شده به کنگره ی آمریکا توسط مدیر ضد اطلاعات ملی آمریکا ، جاسوسی اینترنتی به عنوان یکی از تهدیدات عمده‌ ی اقتصاد آمریکا قلمداد شده است . در بخش "تهدید فراگیر دشمنان و همکاران" این گزارش آمده : "بازیگران چینی فعال ‌ترین عاملان جاسوسی اقتصادی در جهان بوده و سرویس‌ های اطلاعاتی روسیه در حال گسترش طیف وسیعی از فعالیت ‌ها برای جمع‌ آوری اطلاعات اقتصادی و فناوری از اهداف ایالات متحده می ‌باشند." در پی انتشار این گزارش ، "دارپا" (Darpa) آژانس پروژه‌ های تحقیقات پیشرفته ی دفاعی آمریکا که مسئول حفظ مزیت تکنولوژیک ارتش ایالات متحده است تقاضای 73 درصد افزایش بودجه ی مالی در سال 2012 را نمود تا بودجه ی این سازمان از 120 میلیون دلار به 208 میلیون دلار افزایش یابد . در همین حال ، چین با حمله به این گزارش ، آن را غیر مسئولانه خواند و باید توجه داشت که در حال حاضر ، دولت ‌ها در سراسر جهان از تهدید حملات سایبری به عنوان بهانه ‌ای برای سرکوب آزادی ‌های اینترنتی در جوامع خود استفاده می ‌کنند.

یوجین کسپرسکی ، کارشناس امنیت اینترنتی که در این کنفرانس سخن می ‌گفت ، از ایده ی خود در خصوص گذرنامه‌ های اینترنتی به عنوان یکی از الزامات ورود به اینترنت و ایجاد پلیس اینترنتی برای سرکوب رفتارهای ناخواسته دفاع کرد

تنها چند روز پس از این بیانیه ، وزارت امنیت داخلی آمریکا اعلام کرد که در حال بررسی طرح نظارت و رهگیری استفاده از رسانه‌ های اجتماعی در آمریکا می ‌باشد . کارین واگنر ، معاون امنیت داخلی ، اظهار داشت که دولت از ناآرامی‌های اجتماعی مانند آن چه که در تونس در ماه دسامبر گذشته رخ داد نگران بوده و خواستار نظارت بر رسانه ‌های اجتماعی مانند "توئیتر" (Twitter) در داخل آمریکا می ‌باشد و در ماه ژانویه گذشته ، سناتور "لیبرمن" و "کالینز" مجدداً خواستار صدور مجوز قطع اینترنت برای حفاظت از دولت در مواقع اضطراری توسط رئیس جمهور شدند ، درخواستی که جولای گذشته توسط سناتور "مک کین" به کنگره ارائه شده بود.

اینترنت

اینها در حالی است که هفته ی گذشته ، دیوید کامرون ، نخست وزیر بریتانیا ، در خصوص الزام به ایجاد تعادل بین امنیت سایبری و آزادی بیان سخن گفت ؛ وی در سخنرانی خود در کنفرانس فضای مجازی لندن درخواست بریتانیا برای تعیین چارچوب‌ های بین‌المللی امنیت سایبری را مجدداً اعلام نمود . "یوجین کسپرسکی" ، کارشناس امنیت اینترنتی که در این کنفرانس سخن می ‌گفت ، از ایده ی خود در خصوص گذرنامه‌ های اینترنتی به عنوان یکی از الزامات ورود به اینترنت و ایجاد پلیس اینترنتی برای سرکوب رفتارهای ناخواسته دفاع کرد ، وی همچنین اضافه کرد که کشورهایی که موافق چنین چارچوبی نباشند باید به سادگی از اینترنت محروم شوند.

"کسپرسکی" تنها کسی نیست که طرفدار ایده ی گذرنامه و یا به اصطلاح مجوز دسترسی به اینترنت می ‌باشد ، در گذشته نیز این ایده توسط "کریگ ماندی" ، کارشناس ارشد فناوری مایکروسافت ، پیشنهاد و کاخ سفید نیز پیش‌نویس این پیشنهاد را در اوایل سال جاری ، برای تشویق بخش خصوصی به توسعه شناسه‌ های اینترنتی تهیه نمود. منتقدان می ‌گویند که چنین طرحی پایان چیزی است که ما آن را به عنوان اینترنت می ‌شناسیم ، این طرح اعتراض و انتقاد مشروع سیاسی در قبال اقدامات دولت را غیر ممکن خواهد کرد .

منتقدان می ‌گویند که چنین طرحی پایان چیزی است که ما آن را به عنوان اینترنت می ‌شناسیم ، این طرح اعتراض و انتقاد مشروع سیاسی در قبال اقدامات دولت را غیر ممکن خواهد کرد

 "بروس اشنییر" ، متخصص امنیت فناوری ، از پیشنهاد "کسپرسکی" به عنوان تلاش برای پایان دادن به ناشناس ماندن در اینترنت شدیداً انتقاد نمود :

"شناسایی جهانی غیر ممکن است ، حتی انتساب اعمال اینترنتی ــ دانستن این که چه کسی مسئول اقدامات خاص در اینترنت می‌باشد ــ نیز غیر ممکن است." وی می ‌نویسد : "تلاش برای ایجاد چنین سیستمی بیهوده بوده و موجب می ‌شود تا مجرمان و هکرها راه ‌های جدید برای اختفای خود بیابند . تلاش برای حذف گمنامی از اینترنت ، که میلیاردها دلار هزینه در بر خواهد داشت ، نمی ‌تواند مانع از دور زدن آن توسط کسانی شود که به اندازه کافی باهوش و توانمند هستند و در عین حال تأثیر چندانی بر امنیت نیز نخواهد داشت." در واقع اجرای این طرح مشهودترین اقدام در راستای نقض آزادی بیان محسوب شده و مشکلات وسیعی را در پی خواهد داشت که متاسفانه طراحان و برنامه ریزان این پیشنهاد آن را نادیده گرفته اند.

فرآوری:آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان


منابع: سایت مشرق / ایران وب نیوز

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین