سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امروز دوشنبه برابر با هفتم آذر 1390 و دوم محرم 1433 هجری قمری و بیست و هشتم نوامبر سال 2011 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هفتم آذر در آینه تاریخ معاصر ایران

رخداد های تاریخی

امروز دوشنبه برابر با هفتم آذر 1390 و دوم محرم 1433 هجری قمری و بیست و هشتم نوامبر سال 2011 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران به شرح زیر است:

 

7 آذر 1371

به مناسبت پیوستن افغانستان، كشورهای قفقاز و آسیای میانه از جمله تركمنستان، قرقیزستان، ازبكستان، قزاقستان، تاجیكستان و آذربایجان به سازمان اكو و افزایش اعضای این سازمان از سه كشور ایران، پاكستان و تركیه به 10 كشور، این روزبه عنوان روز 'اكو' نامگذاری شد.

 

7 آذر 1359

به مناسبت رشادت نظامیان نیروی دریایی ارتش و به ویژه مقاومت متهورانه ناوچه 'پیكان' در برابر تهاجم دریایی و هوایی رژیم عراق در این روز، با تأیید 'امام خمینی'(ره)، این روز به نام نیروی دریایی لقب گرفت.

 

7 آذر 1356

فهرست افراد وابسته به حكومت پهلوی كه مقادیر هنگفتی ارز را از كشور خارج و به حساب های خود در خارج انتقال داده بودند از طرف جمعی از كاركنان بانك مركزی منتشر شد. در این لیست اسامی وابستگان نزدیك به 'محمدرضا پهلوی'، درباریان، وزرا، نمایندگان و مقامات عالی رتبه و چند تن از نخست‌وزیران سابق دیده می‌شود.

 

7 آذر 1341

سخنرانی 'حجت‌الاسلام محمدتقی فلسفی' در مسجد ارك تهران در افشای ماهیت مصوبه دولت در زمینه انجمن های ایالتی و ولایتی به یك تجمع سیاسی علیه دولت تبدیل شد.

 

7 آذر 1341

'امیر اسدالله علم'، نخست‌وزیر محمدرضاپهلوی در تلگرامی به علمای قم، لغو مصوبه انجمن های ایالتی و ولایتی را اعلام كرد.

 

7 آذر 1334

'تیمور بختیار' فرماندار نظامی تهران در پی یك مشاجره با 'عبدالحسین واحدی' نفر دوم جمعیت فدائیان اسلام، وی را به ضرب پنج گلوله به شهادت رساند.

 

7 آذر 1334

در پی الحاق ایران به پیمان بغداد كه یك قرارداد همكاری سیاسی ‌–‌ نظامی محسوب می شد، سفرای ایران در كشورهای عضو این پیمان تغییر كرد و 'سرلشكر باتمانقلیچ' به سمت سفیر كبیر ایران در پاكستان و 'سرلشكر حسن ارفع' سفیركبیر ایران در تركیه شد.

 

7 آذر 1322

گزارش فرمانداری نظامی تهران خطاب به نخست وزیر درباره رفع توقیف از روزنامه 'نامه آزاد' كه توسط 'افراسیاب آزاد' روزنامه نگار اواخر دوره مشروطیت چاپ می شد و رفع توقیف از 'روزنامه كیفر' به سردبیری 'امیر نجات' و 'اسدالله خلعتبری' كه بخاطر انتقاد و حمله به خانواده 'محمدرضا پهلوی' توقیف شده بود، به دستور دفتر مخصوص شاهنشاهی تهیه و ارسال شد.

 

7 آذر 1318

دولت ایران یادداشتی مبنی بر اعتراض به اقدام دولت بریتانیا در جلوگیری از حمل كالاهای خریداری شده ایران از آلمان، را به سفارت انگلیس تسلیم كرد.

 

7 آذر 1310

'رضاشاه' با مسافرت یك هیئت انگلیسی به ریاست 'سر اورل اشتین' باستانشناس مجارستانی الاصل تبعه انگلستان به ایران، جهت كشف آثار باستانی در شهرهای كشورموافقت كرد.

 

 

تنظیم: هومن بهلولی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین