سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آسیابان”: این متن را قبل از”مرگ یزدگرد” بیضایی نوشتم نمایشنامه”یزدگرد سوم و آسیابان” نوشته بهزاد فراهانی، شب گذشته برای اولین بار در برنامه نمایشنامه‌خوانی خانه هنرمندان روخوانی شد. به گزارش سایت ایران تئاتر، این نمایشنامه ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهزاد فراهانی در برنامه نمایشنامه‌خوانی”یزدگرد شاه و آسیابان”:

این متن را قبل از”مرگ یزدگرد” بیضایی نوشتم

نمایشنامه”یزدگرد سوم و آسیابان” نوشته بهزاد فراهانی، شب گذشته برای اولین بار در برنامه نمایشنامه‌خوانی خانه هنرمندان روخوانی شد.

به گزارش سایت ایران تئاتر، این نمایشنامه سه پرسوناژی كه سال 1347 توسط بهزاد فراهانی به نگارش درآمده تاكنون اجرا نشده و شب گذشته بهزاد فراهانی به تنهایی این نمایشنامه را روخوانی كرد.

بهزاد فراهانی در ابتدای این جلسه ضمن ابراز خوشحالی از حضور تماشاگران حاضر در جلسه گفت:«معمولاً طبق روال گذشته، در آخرین شنبه هر ماه جلسات نمایشنامه‌خوانی خانه هنرمندان برگزار می‌شد، اما در طول سه ماه گذشته به دلیل برگزاری هفته بزرگداشت روز جهانی تئاتر و ایام سوگواری موفق به برگزاری این جلسات نشدیم.»

فراهانی با اعلام این كه دو نمایشنامه”یزدگرد شاه و آسیابان” و”مفتش” را برای روخوانی در نظر دارد انتخاب را به عهده تماشاگران گذاشت كه حاضران، نمایشنامه”یزگرد شاه و آسیابان” را انتخاب كردند.

وی در خصوص نمایشنامه”یزدگرد شاه و آسیابان” گفت:«این نمایشنامه را در سال 1347 با دو سال تحقیق در مورد”یزدگرد شاه” با استفاده از تحقیقات سعید نفیسی نوشتم كه در آن به بیش از 50 نوع كشته شدن یزگرد اشاره شده بود. اما متاسفانه در آن زمان مجوز اجرا به آن داده نشد و اكنون نیز حس و حالی برای كارگردانی این اثر در خود نمی‌بینم.»

پس از این كه فراهانی نمایشنامه”یزدگرد شاه و آسیابان” را به تنهایی خواند، به پرسش‌های تنی چند از حاضران در سالن پاسخ گفت.

فراهانی كه در خلال صحبت‌هایش تاكید می‌كرد این نمایشنامه را قبل از نمایشنامه”مرگ یزدگرد” بهرام بیضایی نوشته، در این خصوص گفت:«من در سال 1347 این نمایشنامه را نوشته‌ام. در آن زمان من و بهرام بیضایی در همسایگی یكدیگر زندگی می‌كردیم و حتی در این مورد با ایشان نیز مشورت‌هایی داشته‌ام، اما استاد بیضایی در آن زمان هنوز”مرگ یزدگرد” را ننوشته بود. به طور كلی این نمایشنامه را با الهام از اثر دیگری ننوشته‌ام.»

فراهانی در پاسخ به این پرسش كه نمایشنامه را با استفاده از چه منابعی نوشته اظهار كرد:«من با استفاده از منابع آریایی تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه آغاز كرده بودم. از جمله تاریخ دو جلدی از مستشرقین روسی، آثار محمدجواد مشكور، آثار مرحوم راوندی و شاهنامه فردوسی. اما روزی در كتابخانه دانشكده ادبیات جزوه كوچكی از سعید نفیسی پیدا كردم كه به حدود 50 نوع كشته شدن یزدگرد شاه اشاره كرده بود اما اكثر آن‌ها برای اجرای صحنه‌ای مناسب نبودند و در تئاتر نمی‌گنجیدند. در آن زمان هنوز جامعه تئاتری به دستاوردهای صحنه در صحنه و شكست‌های صحنه نرسیده بود و شاید مدرن‌ترین نوع اجرای نمایش در آن زمان”آندورای” حمید سمندریان بود.

لینک :

 بهزاد فراهانی خبر داد: شورای داوری خانه تئاتر تشكیل می‌شود 

 بهزاد فراهانی «روح مهربان» را به تلویزیون می آورد 

 گفتگو با استاد بهزاد فراهانی 

 بهزاد فراهانی و مسئله ی اعتلای تئاتر 

 بهزاد فراهانی –دو، سه كار خوب دیدم 

 "دیوانه، دیوانه، دیوانه"پائیز اجرا می‌شود 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین