تبیان، دستیار زندگی
امروزه ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که ناگزیر به ارتباط و برخورد با دیگران هستیم. آنچه مسلم است, اینکه هیچ کس قادر نیست بدون کمک و مساعدت و ارتباط با دیگران، نیازهای معمولی خود را برطرف سازد.حال سوالی که اینجا مطرح می‌شود, این است که چگونه باید با دیگران ار
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مهمترین ویژگی یک انسان موفق چیست ؟


امروزه ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که ناگزیر به ارتباط و برخورد با دیگران هستیم. آنچه مسلم است, اینکه هیچ کس قادر نیست بدون کمک و مساعدت و ارتباط با دیگران، نیازهای معمولی خود را برطرف سازد.حال سوالی که اینجا مطرح می‌شود, این است که چگونه باید با دیگران ارتباط برقرار کنیم و جهت افزایش این ارتباط چه کارهایی باید انجام دهیم .


اراده

یکی از ویژگی‌های انسان سالم و موفق، مهارت و توانایی برقراری ارتباط مؤثر و سازنده با دیگران است. آیا شما این ویژگی را دارید؟کسب این مهارت مهم و ضروری در زندگی اجتماعی خیلی مشکل نیست. فقط باید بخواهید و تمرین کنید.

1)سلام بهترین وسیله برای آغاز گفتگو

مهم‌ترین نکته ای که هنگام شروع یک گفتگو یا ارتباط بین فردی باید مد نظر قرار دهیم این است که بسیاری از اشخاص به علت شرم و حیای ذاتی از آغاز کردن صحبت و گفتگو امتناع می‌ورزند و نمی‌دانند چگونه صحبت را آغاز کنند,برای شروع صحبت بهترین کلامی که می‌توان توصیه کرد سلام کردن است .

وقتی به آیات الهی نگاه می‌کنیم مشاهده می‌کنیم که در حدود 24 مرتبه واژه سلام به کار رفته است که این مسئله نشان از اهمیت این واژه در روابط اجتماعی دارد و یکی از واژه‌های پر کاربرد در بین بهشتیان است ,که در مواقع مختلف و در آغاز هر گفتگویی  یکدیگر را با سلام خطاب می‌کنند.«أُوْلَئِکَ یُجْزَوْنَ الْغُرْفَةَ به ما صَبَرُوا وَیُلَقَّوْنَ فِیهَا تَحِیَّةً وَسَلَامًا  :آنان (بندگان رحمت )به خاطر آنکه صبر کردند غرفه های بهشتی داده می‌شوند و در آنجا با تحیت و سلام گرم روبرو خواهند شد ( 1)

وقتی خداوند متعال در جای جای قرآن کریم محبت خود را ابراز می‌کند و کسانی را که دوست دارند و به آن‌ها علاقه دارد را بیان می‌کند برای مثال خداوند متعال بارها در آیات الهی می‌فرماید که دوستدار پاکان، توبه کنندگان، پاکی جویان، نیکوکاران، متّقین، متوکلین، صابران، اهل قسط و عدل است

«دَعْوَاهُمْ فِیهَا سُبْحَانَکَ اللَّهُمَّ وَتَحِیَّتُهُمْ فِیهَا سَلاَمٌ :(دعا و نیایش آنان در بهشت خدای تو پاک و منزهی است و درودشان آنجا سلام است) (2)

پس یک سلام همراه با لبخند ارائه کنید. سلام همراه با لبخند علاوه بر اینکه پذیرش فرد مقابل ما را برخواهد انگیخت موجب برانگیختگی اعتماد به نفس ما خواهد شد.

2)ابراز علاقه به طرف مقابل

بعد از اینکه گفتگو شروع شد, اگر می‌خواهید ارتباط خود را عمیق‌تر کنید ,می‌توانید محبت خود را به طرف مقابل اظهار کنید .می‌توانید از الفاظی مانند (ما به شما ارادت داریم . از ملاقات شما بسیار خوشحالم)استفاده کنید .

این مسئله یکی از مسائل مهمی است که قرآن کریم بر آن تاکید دارد, وقتی خداوند متعال در جای جای قرآن کریم محبت خود را ابراز می‌کند و کسانی را که دوست دارند و به آن‌ها علاقه دارد را بیان می‌کند برای مثال خداوند متعال بارها در آیات الهی می‌فرماید که  دوستدار پاکان، توبه کنندگان، پاکی جویان، نیکوکاران، متّقین، متوکلین، صابران، اهل قسط و عدل است.

وقتی خداوند این گونه محبت خود را نسبت به افراد مختلف که هر یک از ویژگی‌های خاصی برخوردار هستند ابراز می‌کند درس بزرگی برای همه ماست که از ابراز علاقه به  دیگران امتناع نکنیم .

3) هدیه دادن

واژه "هدیه" در دو آیه 35 و 36 سوره نمل آمده است. در این آیه، به هدیه‌ای که ملکه سبا "بلقیس" برای حضرت سلیمان(علیه‌السلام)  فرستاد، اشاره شده است:"وَإِنِّی مُرْسِلَةٌ إِلَیْهِم بِهَدِیَّةٍ فَنَاظِرَةٌ بِمَ یَرْجِعُ الْمُرْسَلُونَ " همانا من ارسال می‌کنم، به سوی آنان هدیه‌ای، و منتظر می‌مانم. تا فرستادگان من برگردند."

امام صادق علیه‌السلام در این زمینه می‌فرماید:هدیه بدهید، تا بدین وسیله، دوستی و محبّت بین شما ایجاد شده، و کنیه و عداوت از بین شما زایل گردد.(3)

پی نوشت ها :

1)فرقان / 75

2)یونس /10

3)بحارالانوار، ج 75، ص 44

بخش قرآن تبیان


منبع :

وبلاگ حافظان نور