سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نام مجید مجیدی از کارگردانان نام آشنا و معتبر سینمای ایران مدتی است کمتر در رسانه ملی شنیده می‌شود این غیبت برخی را به گمانه زنی درباره رویکرد تلویزیون نسبت به این فیلمساز واداشته است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا مجیدی در بایکوت است؟


نام مجید مجیدی از کارگردانان نام آشنا و معتبر سینمای ایران مدتی است کمتر در رسانه ملی شنیده می‌شود این غیبت برخی را به گمانه زنی درباره رویکرد تلویزیون نسبت به این فیلمساز واداشته است.


مجید مجیدی

در میان نخستین نشست خبری جشنواره سی ام فیلم فجر زمانی که محمد خزاعی دبیر این جشنواره درباره نوآوری در حوزه تبلیغات سینمایی سخن می گفت یکی از مصادیق نظر خود را فیلم «یه حبه قند» در نظر گرفت و تمهیدات عوامل این فیلم برای تبلیغات را ستود. آنان که در جریان پروسه تبلیغاتی این فیلم از ابتدا بوده اند بی تردید مطلعند که یکی از برگ های برنده این فیلم حضور چهره های سرشناس در مقام طراح تبلیغات بود. عباس کیارستمی بعنوان طراح پوستر و رخشان بنی اعتماد و مجید مجیدی بعنوان طراح تیزرها و آنونس تبلیغاتی. اما کسی هست که حاصل این تلاش ها را در جغرافیای تبلیغاتی فیلم دیده باشد!؟ پوسترهای کیارستمی که گویا با پیش شرط عدم نصب در فضای خارج از سینماها اجازه انتشار یافته اند(!!!) و تیزرهای مجیدی و بنی اعتماد هم موفق به کسب مجوز برای پخش از سیما نشده اند. در این بین نام مجید مجیدی که 10 تیزر برای فیلم تحسین شده رضا میرکریمی طراحی کرده بیش از سایرین در رسانه‌ها مطرح شده است. اما داستان این غیبت به ویژه در رسانه ملی چیست؟

وقتی اثر مجیدی با ضوابط سیماهماهنگ نیست!

از مدتها قبل خبرهای زیادی منتشر شده بود که قرار است تیزرهای تلویزیونی فیلم یه حبه قند ساخته میرکریمی  را مجید مجیدی تولید کند اما روز گذشته خبری از سوی خبر گزاری سینمای ایران منتشر شد که در آن امیر حسین علم الهدی مشاور پخش فیلم «یه حبه قند» گفته بود: هر پنج تیزر ساخته شده فیلم توسط مجید مجیدی با ضوابط صدا و سیما هماهنگ نبود و مدیران سیما اصلاحاتی را خواستار شدند که اگر این اصلاحات با توجه به ممیزی‌ها انجام می‌شد، دیگر تیزر تبلیغاتی مجید مجیدی محسوب نمی‌شد. اما مجید مجیدی از جمله حامیان مشهور فیلم یه حبه قند بوده . او چندی پیش با تمجید از فیلم یه حبه قند گفته بود: فیلم یه حبه قند از فیلم‌های ماندگار تاریخ سینمای ایران است. به گفته مجیدی: یه حبه قند فیلم ماندگاری است و ماندگار هم خواهد ماند. این فیلم یک فیلم اصیل است و این اصالت چه در تکنیک و چه در محتوا به خوبی دیده می‌شود. وی ادامه داد: من فیلم یه حبه قند را خیلی خیلی دوست دارم و این فیلم متاسفانه در جشنواره فجر مهجور ماند و کسانی که فیلم را نادیده گرفتند در حقیقت شانس خود را از دست دادند .مجیدی در ادامه گفته بود: درباره میرکریمی صحبت کردن هم سخت است وهم آسان . آسان از این نظر که او مثل چشمه‌ای جاری زلال شفاف و روان است .سخت از این نظر که میر کریمی مانند این است که بخواهیم در کویر خالی دری را پیدا کنیم .مجیدی  تاکید کرده بود: میرکریمی با فیلم‌های اندکی که ساخته گام‌های بزرگی در سینما برداشته است و من افتخار می‌کنم در سینمایی حضور دارم که رضا میرکریمی در آن حضور دارد.

علم الهدی: هر پنج تیزر ساخته شده فیلم توسط مجید مجیدی با ضوابط صدا و سیما هماهنگ نبود و مدیران سیما اصلاحاتی را خواستار شدند که اگر این اصلاحات با توجه به ممیزی‌ها انجام می‌شد، دیگر تیزر تبلیغاتی مجید مجیدی محسوب نمی‌شد!

 مجیدی در بایکوت تلویزیون!؟

به نظر می‌رسد صداو سیمای عزت الله ضرغامی از چند سال قبل مجیدی را در بایکوت قرار داده است از همان زمانی که مجیدی در حضور رهبر انقلاب از سیمای ضرغامی انتقاد کرده و گفته بود تلویزیون حق ندارد تصویر من را نشان دهد . مجیدی در دیدار هنرمندان با رهبر انقلاب، نگاهی به دوربین‌های تلویزیون انداخته و گفته بود: تلویزیونی كه مجیدی را در لیست سیاه قرار می‌دهد، حق ندارد كه تصویر من را نشان دهد. لیست سیاه هنرمندان در تلویزیون در آن زمان بارها و بارها در رسانه‌ها به آن پرداخته شده بود  آنقدر بحث برانگیز و جنجالی بود که اعتراض فیلمسازی چون مجیدی را نیز برانگیخت . لیست سیاهی که مجیدی خود با چشمانش  آن را دیده بود . البته بازهم صداوسیمای ضرغامی پس از اظهارات مجیدی،دست به شیطنت و لج بازی کرد و در حالی که بارها تصویر او را از تلویزیون پخش کرد ولی هیچ گاه اظهارات او را منعکس نکرد و در حقیقت برعکس در خواست آقای مجیدی عمل کرد. باید یاد آوری کرد پس از اینکه مجیدی به همراه هنرمندان دیگری در دیدار با رهبر انقلاب حضور یافتند اظهارات مجیدی در حضور رهبر انقلاب، با انعکاس بسیار خوبی در میان رسانه‌های متنوع با گرایش‌های مختلف سیاسی فکری اعم از اصولگرا و اصلاح طلب مواجه شد و بازتاب‌های مناسبی در میان طیف‌های مختلف داشت. از کامنت ها و پیام‌های مردمی سایت‌های پرخواننده می‌شد فهمید که سخنان مجیدی چه قدر با استقبال مواجه شده است. بد نیست بدانید درهمان زمان پرویز نوری از منتقدان بسیار معروف و قدیمی سینمای ایران  با انتشار یادداشتی سخنان  مجیدی در دیدار هنرمندان با  رهبر انقلاب راهمانند فیلم‌های مجیدی از جمله بهترین و زیباترین سخنان در دوران اخیر نامیده بود. نوری که این یادداشت را در روز نامه بانی فیلم منتشر کرده نوشته بود که بر این باورم همانطور که مجیدی بهترین و عمیق‌ترین فیلم‌های پس از انقلاب را ساخته ،بهترین و زیبنده‌ترین سخنان را هم در این دوران پر آشوب بیان کرده است.

 

فرآوری: امید صبوری

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع: سایت پارس توریسم

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین