سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دیدار با یک وزیر بدون تعیین وقت قبلی و دیدن مسوول دفتر و معاون و مشاور و… کار تقریبا غیر ممکنی است چه رسد به اینکه از او بخواهیم به چند سوال مورد نظر ما هم پاسخ دهد! اما زمانی که برای انجام یک ماموریت اداری راهی منطقه آزاد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وزیر رفاه : استقلال را در سراسر ایران فعال می کنیم


دیدار با یک وزیر بدون تعیین وقت قبلی و دیدن مسوول دفتر و معاون و مشاور و… کار تقریبا غیر ممکنی است چه رسد به اینکه از او بخواهیم به چند سوال مورد نظر ما هم پاسخ دهد!

اما زمانی که برای انجام یک ماموریت اداری راهی منطقه آزاد ارس بودیم ، وزیر رفاه و هیات همراه هم به قصد همراهی رئیس جمهوری در سفر استانی به آذربایجان شرقی ، در پرواز تهران – تبریز همسفر ما بودند.

در طول پرواز مترصد فرصتی بودم که با مهندس پرویز کاظمی وزیر رفاه درباره باشگاه استقلال تهران صحبت کنم.

حتما می دانید که سال گذشته وزارت رفاه طی توافق نامه های با سازمان تربیت بدنی مسوولیت حمایت از این باشگاه پرطرفدار را برعهده گرفت.

در اکثر دقایق جناب وزیر مشغول گفت و گو با معاونانش بود و این بخت مرا برای مصاحبت کمتر می نمود اما بالاخره فرصت مهیا شد.

مهندس کاظمی در حال ورق زدن یکی از روزنامه های ورزشی بود و این فرصت مناسبی شد تا با ترک صندلی خودم به قسمت جلوی هواپیما بروم .

وزیر در ردیف دوم نشسته بود و صندلی جلویش خالی بود.

پیش وفتم ، خودم را معرفی کردم و با اشاره به اینکه احساس کردم این چند دقیقه را با مطالعه نشریات ورزشی ، به ورزش اختصاص داده ، اجازه گرفتم دقایقی همکلام شویم.

وی نیز با گشاده رویی پذیرفت . بخصوص که تاکید کردم به دنبال جنجال و حاشیه ها نیستم و چنین شد که گفت و گوی ده ، پانزده دقیقه ای ما تبدیل به یک گپ خودمانی و دوستانه شد.

جناب وزیر از استقلال چه خبر؟

- اوضاع بد نیست ، برنامه هایی داریم که مسوولان دارند با جدیت پیگیری می کنند . البته من اعتقاد به دخالت در کار مسوولان ندارم و همه چیز را به این دوستان سپرده ایم تا پیش ببرند ضمن اینکه ما با اصلاح مقررات دست و پاگیر و تدوین قوانین لازم تلاش می کنیم حمایت لازم را به عمل آوریم.

 از مشکلات مالی استقلال خبر دارید؟ هواداران استقلال امیدوار بودند با آمدن وزارت رفاه به عنوان حامی مشکلات مالی این باشگاه مرتفع شود. بخصوص که وزارت رفاه بنگاه های اقتصادی خوبی هم زیر پوشش خود دارد مثل شرکت نفت ایرانول و …

- بله اما همانطور که گفتم ما با مشکلاتی هم روبرو هستیم . قوانین برای هزینه کردن به ما اجازه نمی دهد و این از جمله همان موانعی ست که در وزارتخانه به دنبالش هستیم تا مرتفع کنیم. ان شا ا… با رایزنی ها و کارهایی که در حال انجام است در این راستا اقدام خواهد شد .

الان تفکر حاکم در جامعه ما به گونه ای است که اگر شما 500 میلیارد تومان هم برای درمان معتادان هزینه کنید ، کسی به شما خرده نخواهد گرفت اما به محض اینکه تصمیم می گیرید برای ورزش 1 ریال خرج کنید ، باید پاسخگو باشید چون قانون چنین اجازه ای نمی دهد ما باید ابتدا این نکته را جا بیاندازیم که پیشگیری بهتر از درمان است و راه پیشگیری از اعتیاد هم ورزش است. اینجای کار بر دوش رسانه هاست . نقش رسانه ها در این میان خیلی مهم است که در جامعه فرهنگ سازی کنند.

ما باید تبیین کنیم که فقر و سلامت دو نقطه مقابل هم هستند ، هر جا فقر باشد ، سلامت به خطر می افتد و هرجا سلامت به خطر بیفتد ، فقر شایع می شود چون هزینه تهیه دارو و نگهداری بیمار و درمان به جامعه تحمیل می شود. اگر ما با کمک ورزش سطح سلامت را بالا نگه داریم درواقع جامعه را بیمه کرده ایم و این هدف ماست.

تیمهای پرطرفدار مثل استقلال می توانند این زمینه را ایجاد کنند که مردم به ورزش رو بیاورند.

به همین دلیل هم قصد داریم باشگاه استقلال را در سراسر کشور فعال کنیم تا ایجاد انگیزه ی ورزش کردن برای همه باشد.

 یعنی استقلال در سراسر ایران قصد دارد تیمداری کند ؟

- تیمداری فوتبال نه ؛ ما در پی فعال کردن رشته های دیگر در نقاط دیگر کشور هستیم. هر جا که استعداد دارد .

مثلا در گنبد شما ببینید چقدر استعداد والیبال در این شهر داریم ! چند جوان مستعد در والیبال گنبد هستند که در صورت حمایت و هدایت می توانند شکوفا شوند؟ بنابراین می خواهیم تیم والیبال استقلال را در گنبد تاسیس کنیم.

یا در اراک که زمینه های هندبال وجود دارد ، ما تیم هندبال استقلال را پایه گذاری خواهیم کرد و در مازندران یا کرمانشاه کشتی را؛ وجود این تیمهای بومی ، به مردم منطقه برای ورزش کردن انگیزه می دهد و باعث نشاط خواهد شد.

 اما استقلال که نمی تواند در هر شهر یک تیم تاسیس کند .

- تاسیس تیمها یک بخش از کار ماست و ما بجز تاسیس تیمها راههای دیگری هم برای ایجاد انگیزه در مردم داریم. در نقاطی که استقلال تیم ندارد می شود با برگزاری مسابقات مهم توجه مردم را به ورزش جلب کرد. مثلا در سیستان و بلوچستان ؛ چه اشکالی دارد که به عنوان مثال بازی تیمهای استقلال و پاس در لیگ برتر بجای تهران در زاهدان برگزار شود؟ این فرصتی خواهد بود برای ایجاد شوق در مردم این منطقه .

 اما بردن تیمها به شهرهای مختلف هم مشکلات خاص خودش را دارد.

 - خوب این یکی از طرح هاست ما بررسی و کارشناسی می کنیم که چه راهکاری مناسب است.

 جالب است که شما به عنوان یک وزیر این قدر اطلاعات دقیق از ورزش دارید.

- خوب درست است که مسوولیت ما در وزارت رفاه است اما من چندان هم با ورزش بیگانه نیستم . من سه سال عضو هیات مدیره باشگاه سایپا بودم همان زمان که بازیکنان مطرح امروز فوتبال مثل حسین کاظمی ، مهدی امیرآبادی ، یداله اکبری و... عضو تیمهای جوانان و امید سایپا بودند.

این برنامه کلان و سراسری بودجه خاصی می طلبد در حالی که استقلال هم اکنون برای جذب بازیکنان و حتی حفظ برخی از آنان دچار مشکل شده و وزارت رفاه هنوز بودجه لازم را در اختیار استقلال قرار نداده است.

- همانطور که گفتم ما در حال پیگیری برای برداشتن موانع هستیم تا بتوانیم به لحاظ قانونی بودجه لازم را در اختیار بخش ورزش قرار بدهیم. ما باید در نقاط دیگر سرمایه گذاری کنیم تا استعدادها نمایان شوند.

نگاهی به وضعیت فوتبال بکنید تا کی باید به چند ستاره اکتفا کنیم و آنها قیمت تعیین کنند؟ وقتی پدیده ی جدیدی نباشد ، همان ها که هستند دائم در تیمها جابجا می شوند و باشگاهها مجبورند مبالغ مورد نظر بازیکنان را بپردازند.

(جناب وزیر همچنین با اشاره به انتقال واحدی نیکبخت گفت : آیا واقعا نیکبخت که با هزینه چند صد میلیونی به پرسپولیس پیوست ، به این قیمت می ارزید ؟)

 ما هم نگران همین وضعیت هستیم

- خوب وقتی شما هم این اعتقاد را دارید ، رسالتتان هم ایجاب می کند به مردم آگاهی بدهید. لازم است این مشکلات را در مقالات خود تبیین کنید تا همه مسوولان از آن آگاه بشوند و درصدد راهگشایی برآیند.

به اینجا که رسیدیم ، از بلندگوی داخل هواپیما اعلام شد دقایقی دیگر در فرودگاه تبریز به زمین خواهیم نشست ، مجبور بودم با وزیر خداحافظی کنم چون پای هواپیما قطعا به استقبالش می آمدند و برنامه های فشرده وی آغاز میشد .

در راه فرودگاه تا هتل در این فکر بودم که چقدر خوب است همیشه وقتی با یک مسوول روبرو می شوی از پاسخگویی بدون مصلحت اندیشی های اغراق آمیز ابا نداشته باشد و چه خوب است وقتی با مسوول روبرو شوی که بتواند فارغ البال از مسوولیت سنگینش ، پاسخ سماجت تو را بدهد!

محمد حیرانی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین