سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
انقلاب در مصر گویا پایان نمی‌یابد و مردم این کشور برای دست‌یابی به مطالبات بر حق‌شان همچنان استوار در صحنه قرار دارند و میدان التحریر قاهره را به عنوان انقلاب و پایداری حفظ کرده و مطالبات خود را از این محل به گوش جهانیان می رسانند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مصر در راه تحقق اهداف انقلاب


انقلاب در مصر گویا پایان نمی‌یابد و مردم این کشور برای دست‌یابی به مطالبات بر حق‌شان همچنان استوار در صحنه قرار دارند و میدان التحریر قاهره را به عنوان انقلاب و پایداری حفظ کرده و مطالبات خود را از این محل به گوش جهانیان می رسانند.

مصر

طولانی شدن دوران حکومت نظامی در مصر و نیز پیشنهاد دولت موقت برای اعطای مصونیت قضایی به شورای عالی نیروهای مسلح، خشم شمار کثیری از شهروندان این کشور را برانگیخته است و آنها را برای مقابله و بیان خواسته‌هایشان به میدان التحریر قاهره  کشانده است. در حالی كه معترضان مصری طی تظاهرات مسالمت‌آمیز تنها خواهان تحقق اهداف انقلاب‌شان هستند نیروهای امنیتی این كشور بار دیگر به خشونت و سركوب معترضان متوسل شده‌اند و درگیری‌ها برای سومین روز متوالی در مقابل وزارت كشور مصر همچنان ادامه داشته است. روزجمعه نیز حدود هزار نفر از ساکنان شهر قاهره به دعوت گروهی از احزاب سیاسی مصر پس از برگزاری نماز جمعه راهپیمایی عظیمی در میدان تحریر برگزار کردند و خواستار پایان بخشیدن به دوران حکومت دولت انتقالی به رهبری شورای نظامی شدند. این اعتراضات تنها ده روز پیش از برگزاری انتخابات پارلمان مصر صورت گرفت. درحال حاضر هزاران نفر از معترضان اقدام به برگزاری تحصن در میدان تحریر کردند که با مقاومت نیروهای نظامی مواجه شدند. با وجود مداخله نیروهای پلیس برای جلوگیری از تحصن تعدادی از معترضان در میدان تحریر حضور دارند. معترضان خواهان پایان حکومت شورای نظامی و تعیین تاریخ انتخابات ریاست جمهوری و در اختیار گرفتن قدرت از سوی یک دولت غیر نظامی هستند. ملت مصر این شورا را به عنوان نماد باقی مانده از دوران دیکتاتوری مبارک میدانند که به گونه ای دیگر جلوه‌گر شده است. مردم مصر پس از سرنگونی مبارک اهداف و نیات خود را با فتح سفارت اسراییل در قاهره به نمایش گذاشتند و این بار نیز با اقدامات شورای نظامی که مغایر با اهداف انقلاب است مبارزه می کنند.

 عماد ابوغازی، وزیر فرهنگ مصر روز یكشنبه در اعتراض به سركوب تظاهركنندگان در میدان التحریر و نحوه عملكرد دولت با معترضان استعفا كرد. روزنامه مصری الیوم السابع نیز در این خصوص گزارش داد كه عماد ابوغازی، به منظور اعلام مخالفت خود با نحوه عملكرد شورای عالی نیروهای مسلح، كابینه و وزارت كشور مصر با تظاهركنندگان و تجمع كنندگان میدان التحریر، استعفای خود را تقدیم كرد و از حضور در نشست كابینه خودداری كرد.

 روندی که برای آنها هزینه‌هایی را در برداشته است. در جریان درگیری‌ها بین پلیس و تظاهرکنندگان که خواستار کناره گیری شورای نظامی از قدرت بودند شمار کشته شدگان دست کم چهل نفر و مجروحان نزدیک به هفتصد و پنجاه تن گزارش شده است. قربانیان بر اثر اصابت گلوله واقعی و خفگی ناشی از پرتاب متعدد گازهای اشک آور توسط پلیس کشته شده اند.در این زمینه یکی از معترضان می‌گوید: پاسخ درخواست ما نباید با خشونت و گلوله داده شود. من شهروند مصری هستم که دارای حقوقی برای زندگی با کودکانش است.

هدف شعارهای معترضان ژنرال طنطاوی، رییس شورای عالی نیروهای مسلح و مسئول کنونی اداره کشور است. ارتش قرار است تا انتخابات آینده ریاست جمهوری که در سال 2013 میلادی برگزار خواهد شد، در قدرت باقی بماند. این درگیری‌ها و اعتراضات نتایج نامطلوب اقتصادی نیز در بر داشته است که بر این اساس درنتیجه سومین روز درگیری ها، بازار بورس مصر روز دوشنبه، سقوط چهار درصدی را تجربه کرد.

مصر

در پی ادامه موج اعتراضات مردمی در مصر، معترضان با قرائت بیانیه‌ای از دولت خواستند تمامی توافق‌نامه‌ها و معاهده‌های امضا شده با رژیم صهیونیستی از جمله معاهده كمپ دیوید و توافق‌نامه صدور گاز به این رژیم را لغو كند. در این بیانیه همچنین معترضان بر سایر خواسته‌های خود از جمله تشكیل حكومت واقعی، آزادی تمامی غیرنظامیان، مصادره اموال سرمایه‌داران و شخصیت‌های فاسد كشور، تعیین سقف برای دستمزدها و وضع قوانین انقلابی جهت پاسخگویی به خواسته‌های ملت تاكید كردند. در جریان این اعتراضات شیخ مظهر شاهین، خطیب مسجد "عمر مكرم" نیز با حضور در این میدان از تظاهركنندگان خواست ضمن حفظ آرامش از خیابان "محمد محمود"، یكی از خیابان‌های ورودی وزارت كشور مصر به منظور ممانعت از وقوع درگیری با نیروهای امنیتی به میدان التحریر باز گردند. در همین حال،‌ حزب عدالت و آزادی وابسته به گروه اخوان‌المسلمین مصر نیز با صدور بیانیه‌ای از دولت خواست از مردم این كشور عذرخواهی كند. در این بیانیه آمده است: حزب عدالت و آزادی حوادث اسف‌بار میدان التحریر و میدان‌های دیگر اسكندریه و سوئز را پیگیری و اعمال خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی علیه تظاهركنندگان را بشدت محكوم می‌كند چرا كه این اقدامات در واقع ادامه اقدامات نیروهای پلیس در دوره حبیب العادلی، وزیر كشور اسبق مصر است.

در پی ادامه موج اعتراضات مردمی در مصر، معترضان با قرائت بیانیه‌ای از دولت خواستند تمامی توافق‌نامه‌ها و معاهده‌های امضا شده با رژیم صهیونیستی از جمله معاهده كمپ دیوید و توافق‌نامه صدور گاز به این رژیم را لغو كند

 در این بیانیه همچنین تاكید شده است كه برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز بدون وارد كردن خسارت به اموال عمومی و ایجاد اخلال در نظم عمومی حق مسلم و قانونی شهروندان است. شورای عالی نیروهای مسلح اولین مسئول اداره كشور است و باید مسئولیت‌ تمامی حوادث اخیر و مجازات عاملان آن را برعهده بگیرد و كمیته‌ای را جهت تحقیق درخصوص این جنایت‌های وحشیانه علیه تظاهركنندگان مصری تشكیل دهد.

مصر

این اعتراضات به دامنه دولت نیز رسیده است که در این راستا عماد ابوغازی، وزیر فرهنگ مصر روز یكشنبه در اعتراض به سركوب تظاهركنندگان در میدان التحریر و نحوه عملكرد دولت با معترضان استعفا كرد. روزنامه مصری الیوم السابع نیز در این خصوص گزارش داد كه عماد ابوغازی، به منظور اعلام مخالفت خود با نحوه عملكرد شورای عالی نیروهای مسلح، كابینه و وزارت كشور مصر با تظاهركنندگان و تجمع كنندگان میدان التحریر، استعفای خود را تقدیم كرد و از حضور در نشست كابینه خودداری كرد.

از سوی دیگر، محمد البرادعی، كاندیدای احتمالی احراز پست ریاست جمهوری مصر با صدور بیانیه‌ای ضمن محكوم كردن اقدامات خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی علیه تظاهركنندگان در میدان التحریر، حمایت همه جانبه خود را از خواسته‌های انقلاب و در راس آنها لغو دادگاه‌های نظامی برای شهروندان، تشكیل دولت نجات ملی، بهبود اوضاع اقتصادی و تسلط بر مرحله انتقالی تا زمان رسیدن مصر به حكومت مدنی و دموكراتیك اعلام كرد. وی در ادامه ضمن درخواست از دولت برای تغییر سیاست‌های خود اظهار داشته است که دولت باید نحوه عملكرد خود را با تظاهركنندگان تغییر دهد و از هرگونه خشونت و سیاست‌های سركوب دوری كند چرا كه راهكار حل مشكلات مصر، راهكار توافقی و سیاسی است نه راهكار امنیتی و نظامی. البرادعی همچنین از مسئولان شورای عالی نیروهای سلح خواست برای پایان دادن به حوادث خونین دو روز اخیر مصر و ممانعت از تكرار چنین وقایعی ضمن اتخاذ تدابیر فوری و جدی در اولین فرصت ممكن با گروه‌ها و جریان‌های سیاسی وارد مذاكره شود.

این اعتراضات در شرایطی ادامه دارد که  پلیس ضد شورش بی وقفه به سوی تظاهرکنندگان گاز اشک آور شلیک می کند و دهها تن از آنها هم اطراف وزارت کشور را سنگر بندی کرده‌اند.

مردم انقلابی مصر با تلفات و هزینه ‌های زیاد توانستند برای جاری و ساری شدن احکام اسلامی در کشورشان، حکومت بیش از سه دهه‌ای مبارک را ساقط کردند و این بار نیز در جهت تداوم انقلابشان از هر تلاش و کوششی فروگذار نیستند. تحولات چند روز اخیر این موضوع را کاملا به همگان اثبات کرده است و حکایت از عزم جدی مردم مصر برای برقراری حکومتی بر مبنای احکام اسلامی در کشورشان دارد.

هاتف پوررشیدی

بخش سیاست تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین