سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شخصی خدمت سید مهدی مرتضوی لنگرودی، امام جماعت « مسجد امام جمعه» در قم رسید و سؤالات زیر را مطرح کرد: 1. جن در کجا به سر می برد؟؛ در جاهای مختلف و بیشتر در خرابه ها چون ساختمان ندارند. 2. به چه صورت ظاهر می شوند و آیا به هر کس که بخواهند می توانند
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پرسش هایی در مورد جن


شهید مطهری می‌گوید:

باید گفت به لحاظ انحطاط مراتب کمالی و معنوی جنیان، برخوردانسان با جن و رابطه مستقیم آنان سبب می‌شود که تا روح انسان خراب گردد و بنابراین از اینجا یک دستورالعمل از قرآن می‌توان دریافت کرد و آن اینکه اگر چه جنیان هم مخلوقند و مسئول و حتی پاره ای از آنان مؤمن، ولی انسان‌ها نباید با این مخلوق ارتباطی برقرار نموده و مستقیم رابطه برقرار کنند و پیامبر (صلی الله علیه وآله) هم چنین نکرد.


جن

آیا جن با انسان ارتباط دارد ؟

حکیمه، دختر موسی بن جعفر (علیه السلام) گوید:

امام رضا (علیه السلام) را دیدم در محل جمع آوری هیزم خانه ایستاده و آهسته سخن می‌گوید و من دیگری را نمی‌دیدم، گفتم : آقای من با چه کسی آهسته صحبت می‌کنی؟ فرمود: « این عامر زهرایی است که نزد من آمده و چیزی می‌پرسد و درد دل می‌کند.» عرض کردم: سرورم! دوست دارم سخنش را بشنوم، به من فرمود: « اگر تو سخنش را بشنوی یک سال تب می‌کنی.» عرض کردم: آقایم، دوست دارم بشنوم، فرمود:« بشنو»، من گوش دادم صدایی مانند سوت شنیدم و تا یک سال مرا تب گرفت.

شهید مطهری می‌گوید:

باید گفت به لحاظ انحطاط مراتب کمالی و معنوی جنیان، برخوردانسان با جن و رابطه مستقیم آنان سبب می‌شود که تا روح انسان خراب گردد و بنابراین از اینجا یک دستورالعمل از قرآن می‌توان دریافت کرد و آن اینکه اگر چه جنیان هم مخلوقند و مسئول و حتی پاره ای از آنان مؤمن، ولی انسان‌ها نباید با این مخلوق ارتباطی برقرار نموده و مستقیم رابطه برقرار کنند و پیامبر (صلی الله علیه وآله) هم چنین نکرد.

لازم به ذکر است عنوان کنیم که شهید بزرگوار آیت الله دستغیب در کتاب « گناهان کبیره» (ج2) بحثی دارد تحت عنوان تسخیرات که می فرماید:تسخیرات، استخدام و تسخیر کردن ملک یا جن یا ارواح بشر یا سایر حیوانات و ... است که تمام اینها حرام و از اقسام سحر شمرده شده

پرسش هایی در مورد جن

شخصی خدمت سید مهدی مرتضوی لنگرودی، امام جماعت « مسجد امام جمعه» در قم رسید و سؤالات زیر را مطرح کرد:

1. جن در کجا به سر می برد؟؛

در جاهای مختلف و بیشتر در خرابه ها چون ساختمان ندارند.

2. به چه صورت ظاهر می شوند و آیا به هر کس که بخواهند می توانند ظاهر شوند؟؛

آنها بر هر کسی می توانند ظاهر شوند و به هر شکلی به غیر از انبیاء و معصومان (علیهم السلام) می توانند در آیند.

3. اگر انسان مزاحم جن نشود، آیا او مزاحم خواهد شد؟

به هیچ وجه.

4. نظرتان درباره تسخیر یا ارتباط با جن چیست؟

علما تسخیر آن را حرام می دانند، اما در مورد ارتباط، من قائل به این هستم که در این ایجاد رابطه نیز مسائلی مثل تسخیر جن ممکن است به وجود بیاید که می تواند اشکال داشته باشد.

6. میزان خطر جن برای انسان چقدر است و بیشتر سراغ چه کسانی می روند و راه رهایی چیست؟

خطر آنها در حد کشتن نمی رسد، اما تا به حد غش می رسد، به وسیله آیات و بسم الله می توان اثر آنها را محو نمود. به همین دلیل آنها بیشتر سراغ کودکان می روند؛ چون ذکر نمی دانند و به سن تکلیف نرسیده اند تااذکار زیاد بر زبانشان جاری شود.

لازم به ذکر است عنوان کنیم که شهید بزرگوار آیت الله دستغیب در کتاب « گناهان کبیره» (ج2) بحثی دارد تحت عنوان تسخیرات که می فرماید:

تسخیرات، استخدام و تسخیر کردن ملک یا جن یا ارواح بشر یا سایر حیوانات و ... است که تمام اینها حرام و از اقسام سحر شمرده شده.

خرافات باعث شده که بعضی به طور کل منکر وجود جن شوند. متأسفانه هم گروه خرافاتی و هم کسانی که منکر وجود جن هستند، آشنایی درستی با اسلام و قرآن ندارند و در نتیجه اصلاً شناختی نسبت به جن ندارند؛ در حالی که قرآن، جن را موجودی واقعی معرفی نموده و همان گونه که افکار خرافی زمان جاهلی را نفی می کند، آیاتش دلالت بر این دارد که عقاید خرافی امروزی نیز صحیح نمی باشند

آقای علی جمالی تنگستانی در کتابش چنین بیان داشته:

ارواح تسخیر نمی شوند؛ مگر یک دسته از آنها و آن دسته ارواح خبیثه اند. به عبارت دیگر از طریق ریاضت و چله نشینی جن و انس تحت تسخیر قرار گیرند، ولی ارواح خبیثه جنیانی که مسلمان نیستند، مسخر عامل می شوند... ارواح خبیثه در امور نامشروع مانند سحر، جادوگری ، تفرقه بین زن و شوهر، ایجاد عشق و علاقه بین افراد نامحرم، پیش گویی، غیب گویی و نظایر آنها مورد استفاده قرار می گیرند و در این صورت معلوم و مسلم است که تسخیر ارواح حرام است.

 

عقاید خرافی در مورد جن در زمان حاضر

امروزه اکثر مردم بر اثر ناآگاهی، معتقدند که جن موجودی است شرور که در زندگی بشر دخالت کرده و برای او ایجاد مصیبت می کند؛ بنابراین او را موجودی مزاحم می دانند که باید دائم از او بر حذر بود. دلیل این همه خرافات این است که مردم به جای اینکه به سراغ قرآن بروند جن را از طریق شیادان و کلاهبرداران و دعانویس ها و فالگیر ها شناخته اند. از خرافات عادی در مورد جن این است که مردم عادی معتقدند نباید شب ها آب گرم روی زمین ریخت؛ زیرا به گمان آنها روی جن می ریزد، بعضی از دعانویس ها ادعا می کنند می توان جن را در شیشه زندانی کرد.

همین خرافات باعث شده که بعضی به طور کل منکر وجود جن شوند. متأسفانه هم گروه خرافاتی و هم کسانی که منکر وجود جن هستند، آشنایی درستی با اسلام و قرآن ندارند و در نتیجه اصلاً شناختی نسبت به جن ندارند؛ در حالی که قرآن، جن را موجودی واقعی معرفی نموده و همان گونه که افکار خرافی زمان جاهلی را نفی می کند، آیاتش دلالت بر این دارد که عقاید خرافی امروزی نیز صحیح نمی باشند.

گروه دین تبیان


منبع :

نشریه موعود( ویژه جن)، شماره 123،124

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین