سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سازمان خدمات بهداشتی انگلستان قصد دارد برای کمک به خانواده‌هایی که با اضافه‌وزن درگیر هستند، از بشقاب‌های سخنگویی استفاده کند که می‌توانند درباره رفتارها و عادات غذایی خانواده‌ها به آنها هشدار دهند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بشقاب سخنگو، راهی برای لاغری


سازمان خدمات بهداشتی انگلستان قصد دارد برای کمک به خانواده‌هایی که با اضافه‌وزن درگیر هستند، از بشقاب‌های سخنگویی استفاده کند که می‌توانند درباره رفتارها و عادات غذایی خانواده‌ها به آنها هشدار دهند.


پزشکان برای مبارزه با بیماری چاقی سلاحی جدید یافته‌اند: بشقابی سخنگو که می‌تواند به افراد بگوید پرخوری نکنند.

در این ابزار، حسگری می‌تواند میزان غذای باقی‌مانده در بشقاب را محاسبه کرده و به کاربرانش هشدار دهد: "لطفا آرام‌تر غذا بخور!"  حالا هم كه قرار است این وسیله الكترونیكیِ سوئدیِ هزاروپانصد پوندی، در طرحی ابتکاری از جانب سازمان خدمات بهداشتی بریتانیا مورد استفاده قرار گیرد تا بتواند به صدها خانواده که از چاقی در عذابند، کمک کند تا به وزن مناسب بازگردند.

بشقاب سخنگو
برای دیدن عكس بزرگ، كلیك كنید

این ابزار از دو بخش تشکیل شده است، ترازویی که در زیر بشقاب قرار گرفته و رایانه‌ای کوچک که نمودار لحظه به لحظه غذای مانده در بشقاب را هم‌زمان با خورده شدن توسط کاربر نمایش می‌دهد. خطی قرمز بر روی نمایشگر رایانه سرعت غذا خوردن فرد را نمایش می‌دهد. در حالی که خطی آبی میزان سالم بودن سرعت غذا خوردن وی را نمایان می‌سازد.

در صورتی که کاربر حریصانه مشغول خوردن غذا باشد، زاویه خط قرمز نسبت به خط آبی تندتر شده و به کاربر هشدار می‌دهد که آرام‌تر غذا را صرف کند. در صورتی که فاصله دو خط از یکدیگر بیشتر از حد مجاز شود، صدایی به کاربر اخطار می‌دهد که "لطفا آرام‌تر غذا بخور!"

همچنین نمایشگر این رایانه سؤال‌هایی از قبیل "هنوز سیر نشده‌ای؟" را نمایش می‌دهد تا کاربر را به این فکر وادارد که زمان دست کشیدن از غذا خوردن بیندیشد. محققان بر این باورند آموزش دادن آرام غذا خوردن به افراد چاق می‌تواند به آنها در تشخیص زمان سیری کمک کند.

بر اساس گزارش دیلی میل، آزمایش‌ها بر روی این ابزار جدید نشان داد میزان مصرف غذای کودکان چاقی که در دوره‌ای دوازده ماهه از این ابزار استفاده کردند، دوازده تا پانزده درصد کاهش پیدا کرد. شش ماه پس از اجرای این آزمایش نیز این کودکان همچنان به کم‌خوری و کاهش وزن ادامه دادند.


باشگاه كاربران تبیان ـ ارسالی از: shilda

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین