تبیان، دستیار زندگی
ایمان نیز مانند خورشید می‌ماند نور و گرمای آن وجود انسان را گرم می‌کند باید شعله ایمان در دل انسان روشن شود تا همین نور و گرما باعث زندگی و حیات پاک و پر از موفقیت برای او شود. قلب مرکز ایمان است که نور و گرمای حاصل از ایمان باعث می‌شود قلب مرده به مرک
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مریم خندابی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تفاوت قلب مؤمن با غیر مؤمن


خورشید نعمت بسیار گران بهایی است که خداوند آن را برای آسایش انسان قرار داد که بسیاری از نیاز های انسان را برطرف می‌کند.شما با عکس و فیلم خورشید گرم نمی‌شوید باید شعله خورشید باشد زبانه بکشد تا نور و گرما دهد.


قلب

ایمان نیز مانند خورشید می‌ماند نور و گرمای آن وجود انسان را گرم می‌کند باید شعله ایمان در دل انسان روشن شود تا همین نور و گرما باعث زندگی و حیات پاک و پر از موفقیت برای او شود.

قلب مرکز ایمان است که نور و گرمای حاصل از ایمان باعث می‌شود قلب مرده به مرکز رشد و حیات تکامل و تعالی تبدیل شود.

قلب یا روح و جان آدمی اثراتی دارد که در صورت حیات و ممات بر اعمال و رفتار و افکار انسان تأثیر می‌گذارد اگر سالم باشد زاینده افکار و اعمال سالم است و اگر مریض باشد جز آلودگی و پلیدی چیزی تولید نمی‌کند.

قلب مؤمن، سالم

إِلَّا مَنْ أَتَی اللَّهَ به قلبٍ سَلِیمٍ

مگر کسی که دلی سالم [از رذایل وخبایث] به پیشگاه خدا بیاورد(شعرا/89)

به همین علت روز قیامت هم تنها کالای سالمی است که برای معامله عرضه می‌شود ؛قلب همان حقیقت وجود آدمی است که همچون جسم او دارای سه حالت سلامت ،بیماری و مرگ است .

نور ایمان به قلب سلامت می‌دهد و هر گونه شک و تردید و افکار گناه را از بین می‌برد .

قلب یا روح و جان آدمی اثراتی دارد که در صورت حیات و ممات بر اعمال و رفتار و افکار انسان تأثیر می‌گذارد اگر سالم باشد زاینده افکار و اعمال سالم است و اگر مریض باشد جز آلودگی و پلیدی چیزی تولید نمی‌کند

قلب غیرمومن، مریض

فِی قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ فَزَادَهُمُ اللَّهُ مَرَضًا غ– وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ به ما کَانُوا یَکْذِبُونَ

در دلِ آنان بیماریِ [سختی از نفاق] است ، پس خدا به کیفرِ نفاقشان بر بیماریشان افزود ، و آنان را به خاطر آنکه همواره دروغ می‌گفتند ، عذابی دردناک است(بقره/10)

خداوند به صراحت در این آیه می‌فرماید که قلب غیرمومن مریض می‌باشد.برای هر مریضی درمان و شفایی است و برای قلب مریض درمانی جز قرآن وجود ندارد.خواندن قرآن و عمل و تدبر به آیات آن ذره ذره نور و سلامتی را به قلب باز می‌گرداند و بیماری دل را برطرف می‌کند.

قلب مؤمن، متقی

او در هر جا و مکان و زمانی که قرار می‌گیرد با تمام وجودش خدا را باور دارد و در موقعیت گناه و خطا از آن پرهیز می‌کند پرهیز به این معناست که نیروی وجود او بر هواهای نفسانی‌اش غلبه پیدا می‌کند و به راحتی تسلیم هوس‌های دلش نمی‌شود.

او در محیط جامعه قرار می‌گیرد ولی در عین پاکی و طهارت است آن‌هایی مدعی هستند که محیط جامعه آلوده است و نمی‌شود پاک ماند ، قلبی مریض دارند و این بیماری همه جا علائمش را بروز می‌دهد.آدم مریض ضعیف و ناتوان است همچنان که کسی که بیماری لاعلاج دارد و یا مبتلا به سرطان است بدنی نحیف دارد و از عهده کارهای سخت بر نمی‌آید.روح غیرمومن نیز ضعیف و ناتوان است و در مقابل گناه پایدار نیست.هر جا که می‌رود فکر گناه از سرش بیرون نمی رود و در هر مکانی در جستجوی راه‌های معصیت می‌باشد.

قلب

قلب مؤمن رئوف و مهربان و قلب غیر مؤمن سخت

بعضی انسان‌ها بسیار مهربانند و زود بدی‌ها را فراموش می‌کنند و هیچ گاه به دنبال انتقام نمی‌روند و به همه و با همه مهربان و رئوفند.به پدر و مادرشان محبت می‌کنند ،به اطرافیان و همسر و فرزندانشان نیکی می‌کنند ذره ای گرد کینه و بدی و نفرت در آنان نیست و ایمان در خانه دلشان میهمان شده و اکنون دیگر صاحب خانه است و این صاحب خانه اکنون فرمان می‌دهد.

وَجَعَلْنَا فِی قُلُوبِ الَّذِینَ اتَّبَعُوهُ رَأْفَةً وَرَحْمَةً

و در قلب کسانی که از او پیروی می‌کردند رأفت و رحمت نهادیم .(حدید /27)

خداوند هم به خاطر ایمانشان رأفت و مهربانی را هدیه و پاداششان قرار داده .اما عده ای قلب‌های سختی دارند اینان به واسطه گناهان و عدم ایمان قلبی به خدا قلبشان چون سنگ سخت است و مهربان نیستند.در حق بندگان خدا خوبی نمی‌کنند دائماً به دنبال انتقام و خشونت هستند ، آجر آجر روحشان با سنگدلی و کینه ساخته شده است.در حق همه ستم می کنند و حق همسر و فرزند و پدر و مادر را ادا نمی کنند و روحشان مانند سنگ سخت است .هر چند که بعضی سنگ‌ها از ترس خداوند فرو می‌ریزند و می‌شکنند و از دلشان آب و چشمه جاری می‌شود اینان از سنگ سخت‌ترند.

قلب مؤمن آرام و قلب غیرمؤمن مضطرب

خداوند سکینه و آرامش را از یاران ایمان قرار داده و هر جا ایمان برود آرامش همراه او خواهد رفت.مؤمنان دلی آرام دارند آنچنان که وقتی با آنان همراه هستی، گویی آرامش و وقار آنان بر تو اثر می‌گذارد.

از طرف دیگر چه بسیار افرادی که پشتوانه مالی دارند پدر و مادری که مداوما آنان را ساپورت می‌کنند و از سلامتی جسم و جان هیچ چیز کم ندارند اما دل شوره و اضطراب امانشان را بریده است.

قلب مؤمن متواضع و قلب غیرمؤمن متکبر

دل‌ها ظرف آدمی هستند هر جا که ایمانشان بیشتر ظرفیتش بیشتر و بالاتر.عده ای با یک فوق دیپلم ،با یک موبایل،یک ماشین و حتی یک دست لباس قشنگ خودشان را گم می‌کنند و آنچنان متکبرانه روی زمین راه می‌روند گویی خدای آسمان و زمین اند و هیچ خدائی را بنده نیستند زیرا خداوند بر قلب غیرمومن مهر زده است مهری که اصلاً گشوده نمی‌شود .

اما طرف دیگر گروهی‌اند که آنچنان متواضعانه بر روی زمین زندگی می‌کنند که انسان مبهوت جلال و بزرگواری آنان می‌شود .دانشمندانی که در هر زمانی فرهنگ علم را تغییر می دهند و خط سیر تاریخ را قلم و رقم می‌زنند.اینان کیانند که آسمان و زمین به وجودشان افتخار می‌کنند .نه کم گفتم که خداوند در عرش اعلی به وجود چنین بندگانی مباهات می‌کند.

خداوند در قرآن می فرمایند به خاطر بی‌ایمانی قلبشان قفل خورده ،اما ظرف دل مؤمنان به وسعت و عمق بیکرانگی دریاهاست و هیچ چیز آنان را تکان نمی‌دهد و زود عصبانی نمی‌شوند و از زمان و زمین طلبکار نیستند و همیشه شاکر و قدردانند.خداوند قلب شکور و سپاس گذار را هدیه باور قلبی و ایمان به وحدانیت آنان قرار داده است

قلب مؤمن باز و قلب غیر مؤمن بسته

ظرف دل بعضی به قدر یک لیوان است یک تکه سنگ کوچک، آب لیوان را جا به جا می‌کند و زود سرریز می‌شود با کوچک‌ترین سختی به همه زمین و زمان ناسزا می‌گویند و از همه چیز گله می‌کنند جای اینکه شکرگزار باشند طلبکارند.

از همه از خودشان ،پدر و مادرشان،همسر و فرزندانشان و حتی از آسمان و زمین.

أَفَلَا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أَمْ عَلَیٰ قُلُوبٍ أَقْفَالُهَا

آیا در قرآن نمی‌اندیشند [تا حقایق را بفهمند] یا بر دل‌هایشان قفل‌هایی قرار دارد .(محمد/24)

خداوند در قرآن می فرمایند به خاطر بی‌ایمانی قلبشان قفل خورده ،اما ظرف دل مؤمنان به وسعت و عمق بیکرانگی دریاهاست و هیچ چیز آنان را تکان نمی‌دهد و زود عصبانی نمی‌شوند و از زمان و زمین طلبکار نیستند و همیشه شاکر و قدردانند.خداوند قلب شکور و سپاس گذار را هدیه باور قلبی و ایمان به وحدانیت آنان قرار داده است.

آیا کسی که خدا سینه‌اش را برای [پذیرفتن] اسلام گشاده است ، و بهره‌مند از نوری از سوی پروردگار خویش است [مانند کسی است که سینه‌اش از پذیرفتن اسلام تنگ است ؟] پس وای بر سنگدلان در برابر ذکر خدا [که اسلام و فرهنگ ملکوتی اوست] ، اینان در گمراهی آشکار هستند . (زمر/22)

بیایید تا خورشید ایمان را در دلمان وجود آوردیم و تا ابد از نور و گرمای آن بهره بردیم و در پرتو این روشنایی و حرارت زندگی پاک و سالمی را برای خود بسازیم.

آیا در تاریکی و سردی می‌شود زندگی کرد؟!!

مریم خندابی

بخش قرآن تبیان