تبیان، دستیار زندگی
بی شك جهاد اقتصادی در كشور بدون در نظر گرفتن توان علمی كشور میسر نخواهد بود . در واقع یكی از الزمات دستیابی به توسعه اقتصادی در ایران وجود علم و فناوری بومی است. در واقع توسعه صنعتی فاكتور مهم توسعه اقتصادی بوده و تابعی از متغیرهای تكنولوژی است .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جهاد اقتصادی با فن‌آوری بومی


بی شك جهاد اقتصادی در كشور بدون در نظر گرفتن توان علمی كشور میسر نخواهد بود . در واقع یكی از الزمات دستیابی به توسعه اقتصادی در ایران وجود علم و فناوری بومی است. در واقع توسعه صنعتی فاكتور مهم توسعه اقتصادی بوده و تابعی از متغیرهای تكنولوژی است .


ایران اسلامی هم اكنون باید تمام توان و قوای خویش را صرف بازسازی و توسعه اقتصادی قرار دهد چرا كه دشمنان پس از شكست در ساحت سیاسی سعی دارند تا از این به بعد به كشور ما لطمه بزنند.

جهاد اقتصادی

بی شك جهاد اقتصادی در كشور بدون در نظر گرفتن توان علمی كشور میسر نخواهد بود . در واقع یكی از الزمات دستیابی به توسعه اقتصادی در ایران به دلیل وجود تحریم ها وجود علم و فناوری بومی است. در واقع توسعه صنعتی فاكتور مهم توسعه اقتصادی بوده و تابعی از متغیرهای تكنولوژی است . فرایند صنعتی شدن با فرایند توسعه تكنولوژی كه شامل انتقال ، جذب و ایجاد تكنولوژی های نو است ، رابطه ای بسیار تنگاتنگ دارد . از طرف دیگر بهبود فرایند توسعه تكنولوژی ، مستلزم كسب و ایجاد توانایی های تكنولوژیكی است . به بیان دیگر انتقال و واردات تكنولوژی های خارجی با مكانیسم های رسمی و غیر رسمی امكان پذیر است ، اما جذب و فهم تكنولوژی، وارداتی نمی باشد و لازمه تحقق آن وجود توانایی های تكنولوژیكی است .

از این روست كه می توان گفت در سال جهاد اقتصادی بخش عمده ای از مسئولیت ها بر بخش علمی و فناوری كشورمان است چرا كه در مقطع فعلی به دلیل وجود تحریم های غربی صنعتگران داخلی نمی توانند برخی از ابزارآلات مورد نیاز را از خارج وارد كنند.

انتقال و واردات تكنولوژی های خارجی با مكانیسم های رسمی و غیر رسمی امكان پذیر است ، اما جذب و فهم تكنولوژی، وارداتی نمی باشد و لازمه تحقق آن وجود توانایی های تكنولوژیكی است .

البته شاید در نگاه اولیه این چالش یك تهدید در برابر صنعت داخلی محسوب شود اما به زعم بسیاری از صاحب نظران و با توجه به توانایی های بالای دانشمندان كشور در تولید فناوری های بومی وجود تحریم ها یك فرصت محسوب می شود. سالهاست كه موضوع ایجاد چرخه علم و فناوری در كشور به دلیل عدم توجه صنعتگران داخلی به پتانسیل های بالای علمی در كشور ایجاد نشده است. اما بی شك در سال جهاد اقتصادی شركت ها و صنعتگران می توانند به توان علمی بومی در كشور تكیه كنند كه به اذعان صاحب نظران ظرفیت بسیار بالایی دارد .در واقع می توان گفت توجه به رابطه میان صنعت و تولیدات فكر و اندیشه ای حلقه مفقوده جامعه علمی در كشور است. هم اكنون جوانان و دانشجویان ایرانی به اختراعات و ایده های خلاقانه ای دست پیدا می كنند كه این ایده ها هر كدام می تواند باعث شكوفایی در بخش های متعددی شود اما متاسفانه اكثر این ایده ها تنها در حد فكر باقی می ماند و این معضل خود منجر به دلسردی مخترعان و عدم توسعه مطلوب می شود. از این رو شاید بتوان ایجاد رابطه ای جدی میان صنعت و دانشگاه را یكی از راهكار های اساسی برای توسعه كمی و كیفی فناوری های نوین در كشور دانست . هم اكنون میزان تولیدات علمی در ایران قابل توجه است اما بی شك مرتبط ساختن این دانش ها با یكدیگر می تواند سرعت و رشد تولیدات را افزایش دهد و در نهایت منجر به صنعتی شدن این دانش ها گردد.

انتقال و واردات تكنولوژی های خارجی با مكانیسم های رسمی و غیر رسمی امكان پذیر است ، اما جذب و فهم تكنولوژی، وارداتی نمی باشد و لازمه تحقق آن وجود توانایی های تكنولوژیكی است

از این روست كه می توان گفت یكی از اولویت های اساسی در بخش علم وفناوری در سال جهاد اقتصادی ایجاد چرخه علم وفناوری در كشور است .

این امر می تواند ضمن افزایش توان علمی داخلی راه را برای صادرات محصولات علمی كشور به خارج نیز هموار سازد و همچنین در نهایت به كاهش هزینه تمام شده محصولات ایرانی بینجامد چرا كه غالبا فناوری های وارداتی برای صنعتگران بسیار پرهزینه است و این در حالی است كه فناوری های داخلی بسیار ارزان تر از نوع وارداتی است .البته جایگاه بخش علم و فناوری كشور در سال جهاد اقتصادی به همین جا ختم نمی گردد. بلكه در این سال امید است فعالان این بخش با روحیه و عزم جدی به سمت افزایش صادرات كشور مان در این زمینه حركت كنند .

صادرات

به اعتقاد كارشناسان از 68 هزار میلیارد دلار میزان صادرات جهان 20 درصد آن مربوط به صادرات نفت، گاز و بخش كشاورزی است كه تقریبا برابر با 12 هزار میلیارد دلار است . اما80 درصد مابقی مربوط به صادرات صنعتی است كه در این بین سهم دانش فنی از كل صادرات صنعتی در جهان به 30 هزار میلیارد دلارمی رسد كه به خوبی جایگاه صادرات دانش فنی را آشكار می كند. كشور ما نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بخصوص در دو دهه اخیر روند پرشتابی در دستیابی به علوم و دانش جدید را آغاز كرده كه البته ثمرات بسیار امید بخشی نیز در پی داشته است. ایران طی سه دهه گذشته سرمایه گذاری های جدی برروی فناوری های راهبردی و اولویت داری همچون زیست فناوری، فناوری میكروالكترونیك، هوافضا، سلول های بنیادی، انرژیهای نو، طب ایرانی، گیاهان دارویی و فناوری نانو و... انجام داده است كه در نهایت به بالندگی ایران در این علوم منتج شده است و امروز نام ایران در بسیاری از علوم راهبردی در كنار 10 كشور اول قرار گرفته است . هم اكنون ایران از لحاظ رشد تولیدات علمی مقام اول را در دنیا كسب كرده است و بررسی ها نشان می دهد كه در 30 سال گذشته رشد تولیدات علمی ایران 11 برابر متوسط رشد دنیا بوده است. از این رو می توان گفت هم اكنون میزان تولید علم و دانش بومی در كشور به حد مطلوبی دست یافته است و امید است این رشد و توسعه در نهایت به صادرات منتج شود .

امروزه كشورهای صنعتی كمتر كالاهای خود را صادر می كنند و بیشتر درصدد آنند تا دانش های جدید و نوین را تحت نظارت خود با هزینه گزاف به كشورهای دیگر ارسال كنند كه از این صادرات نیز رقم قابل توجهی نصیب آنان می شود . امروزه بازار اصلی این صادرات در اختیار كشورهای توسعه یافته جهان نظیر آمریكا، انگلیس، آلمان و فرانسه است و این كشورها نیز بازار را در انحصار خویش دارند. از این رو نگرش جدی مسئولین به بخش صادرات دانش فنی كشور مان و همچنین حضور موثر فعالان این بخش می تواند یكی دیگر از راهكارهای توسعه اقتصادی در سال جهاد اقتصادی باشد.

می توان گفت یكی از اولویت های اساسی در بخش علم و فناوری در سال جهاد اقتصادی ایجاد چرخه علم وفناوری در كشور است

لذا در نهایت امر باید گفت با افزایش كمی و كیفی سطح تولید دانش و فناوری ها ایران می تواند به یكی از اصلی ترین صادركنندگان دانش فنی در منطقه و پس از آن جهان شود. جامعه علمی ما نشان داده است كه توانایی و استعداد لازم را برای اقدامات بزرگ دارد و امید است با ایجاد چرخه های علم و فناوری و همچنین حمایت های هرچه بیشتر مسئولین از نخبگان علمی و دانشگاهی در سال جهاد اقتصادی در آینده ای بسیار نزدیك ایران را یكی از مراجع اصلی علم و فناوری در منطقه و جهان ببینیم.

بخش اقتصاد تبیان


منبع : رسالت

لینکهای مرتبط :

به فرمایشات رهبری عمل شده است؟

جهاد اقتصادی و افق 14 سال پیش رو

بازار سکه و شعار جهاد اقتصادی

کسب روزی حلال نوعی جهاد

جهاد اقتصادی و پیشرفت بومی

جهاد اقتصادی با تکیه بر مبانی دین

ملزومات تحقق جهاد اقتصادی

آیا شرایط حاضر عادلانه است؟

عدالت چگونه محقق می‌شود؟