تبیان، دستیار زندگی
روغن كنجد یكی از روغن‌های اشباع نشده و مفید برای بدن است و در آمریكای شمالی و كانادا به مقدار زیاد مصرف می‌شود ... روغنی برای رفع تنگی نفس!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چاق‌ها بخوانند: فواید روغن كنجد!

روغن کنجد


روغن كنجد یكی از روغن‌های اشباع نشده و مفید برای بدن است و در آمریكای شمالی و كانادا به مقدار زیاد مصرف می‌شود ... روغنی برای رفع تنگی نفس!


كنجد

كنجد دارای پروتئین، ویتامین‌های B,D,E,F و لسیتین Lecithin است. مقدار روغن آن در حدود پنجاه درصد است. روغن كنجد مركب از حدود هفتاد درصد اسیدهای چرب اشباع نشده مانند لینولئیك اسید، ‌اولئیك اسید و مقداری اسیدهای چرب اشباع شده مانند اسید پالمتیك و آراشیدیك اسید است.

روغن كنجد یكی از روغن‌های اشباع نشده و مفید برای بدن است و در آمریكای شمالی و كانادا به مقدار زیاد مصرف می‌شود و دلیل آن است كه این روغن نه فقط كلسترول بدن را بالا نمی‌برد، بلكه آن را كاهش می‌دهد. برای تهیه روغن كنجد معمولا دانه‌ها را می‌شویند تا رنگ روی آن از بین برود. سپس دانه‌ها را آسیاب كرده و در آب می‌ریزند تا پوست آن كه سبك است روی آب بیاید كه آن را می‌گیرند.

بعد دانه‌ها را خشك كرده و در آب جوش می‌ریزند و خمیر می‌كنند. این خمیر را تحت فشار قرار داده تا روغن آن جدا شود. این روغن را "روغن سرد فشار اول" می‌نامند و از تفاله باقی‌مانده تحت اثر فشار و گرما روغنی به‌دست می‌آید كه به نام "روغن گرم" یا "فشار دوم" معروف است كه البته ارزش غذایی روغن سرد را ندارد.

تفاله باقی‌مانده از این مرحله را معمولاً برای علوفه دام‌ها به‌كار می‌برند. مخصوصاً این تفاله از نظر داشتن مواد پروتئینی، غذای خوبی برای گاوهای شیرده است.

اگر می‌خواهید از روغن كنجد استفاده كنید، دقت كنید كه "روغن سرد فشار اول" باشد كه به نام First cold pressed معروف است؛ زیرا در اثر حرارت دادن روغن كنجد، خواص خود را از دست می‌دهند.

خواص دارویی

1. از نظر طب قدیم ایران، كنجد، گرم و تر است. كنجد بسیار مغذی است و در اكثر كشورهای فقیر به‌عنوان جانشین گوشت به كار می‌رود.

2. برای رفع قولنج كنجد را آسیاب كرده و با سركه مخلوط كنید و به مقدار نصف وزن كنجد، مغز بادام پوست‌كنده را به آن اضافه كنید، آنها را پودر كنید و هر روز به مقدار یك قاشق سوپ‌خوری از آن بخورید.

3. كنجد گرفتگی صدا را از بین می‌برد.

4. نرم‌كننده معده و روده است.

5. كره كنجد كه در كانادا به‌نام تاهیتی معروف است. غذای خوبی برای رشد بچه‌هاست.

6. برگ كنجد را اگر به سر بمالید، باعث رشد و سیاهی موی سر می‌شود.

7. دره نرم‌كننده معده و روده‌هاست.

8. كنجد فشار خون را كاهش می‌دهد.

9. كنجد ضد رماتیسم است.

10. برای رفع ناراحتی كیسه صفرا مفید است.

11. دم‌كرده برگ كنجد اسهال خونی را برطرف می‌كند.

12. روغن كنجد برای رفع تنگی نفس و سرفه خشك و زخم ریه مفید است.

13. روغن كنجد سوزش ادرار را رفع می‌كند.

14. از روغن كنجد به‌جای روغن زیتون در سالاد استفاده كنید.

15. كنجد با همه خواصی كه دارد، برای معده‌‌های ضعیف مناسب نیست؛ زیرا ثقیل‌الهضم است. این‌گونه اشخاص باید آن را با عسل و سركه بخورند.

منبع: سلامت‌نیوز


باشگاه كاربران تبیان ـ ارسالی از: baharrrrr88