تبیان، دستیار زندگی
جواد عنایتی ، یك بسیجی از اهالی كاشان ، در بهار سال 1363 هجری شمسی ، تصمیم می گیرد به فرمان الهی در سوره تحریم عمل كند و این تصمیم خود را این گونه مكتوب می كند: این جانب جواد عنایتی در روز یكشنبه ، تاریخ 9/2/63 در ساعت 5/5 بعد از ظهر توبه كردم و از این تا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توبه نامه یک شهید /عکس


جواد عنایتی ، یك بسیجی از اهالی كاشان ، در بهار سال 1363 هجری شمسی ، تصمیم می گیرد به فرمان الهی در سوره تحریم عمل كند و این تصمیم خود را این گونه مكتوب می كند: این جانب جواد عنایتی در روز یكشنبه ، تاریخ 9/2/63 در ساعت 5/5 بعد از ظهر توبه كردم و از این تاریخ به بعد هرگز دنبال گناه نمی روم

توبه نامه یک شهید /عکس

درباره آیه 8 سوره تحریم تفاسیر و بحث های زیادی وجود دارد.در این مجال كوتاه ، تنها یكی از كاربردی ترین روش های عمل به این دستور الهی و نتیجه آن را به حضورتان تقدیم می كنیم. جواد عنایتی ، از اهالی كاشان ،تصمیم می گیرد به فرمان الهی در سوره تحریم، عمل كند :

بسیاری از ما ، این فرمایش  خداوند عالمیان در سوره تحریم ، آیه 8 را شنیده و خوانده ایم كه :

« یا أیُّهَا الذِّینَ آمَنُوا تُوبُوا إلی اللهِ تَوبَةً نَصُوحاً عَسی رَبُّکُمْ أنْ یُکَفِّرَ عَنکُم سَیِّئاتِکُم وَ یُدخِلَکُم جَنَّاتٍ تَجری مِن تَحتِها الأنهارُ»

ای کسانی که ایمان آورده اید! توبه کنید، توبه ای خالص، امید است [با این کار] پروردگارتان گناهانتان را ببخشد و شما را در باغهایی از بهشت که نهرها از زیر درختانش جاری است، وارد کند.»

پیرامون این آیه بحث ها و روایات تاریخی و كلامی زیادی وجود دارد كه برای اطلاع از آن ها می توانید به كتب تفسیر و منابع فقهی مراجعه كنید. در این مجال كوتاه ، تنها یكی از كاربردی ترین روش های عمل به این دستور الهی و نتیجه آن را به حضورتان تقدیم می كنیم. باشد كه در دل های سیاه ما غرق شده گان در گرداب عادات سخیف انسانی كارگر افتد:

جواد عنایتی ، یك بسیجی از اهالی كاشان ، در بهار سال 1363 هجری شمسی ، تصمیم می گیرد به فرمان الهی در سوره تحریم عمل كند و این تصمیم خود را این گونه مكتوب می كند:

این جانب جواد عنایتی در روز یكشنبه ، تاریخ 9/2/63 در ساعت 5/5 بعد از ظهر توبه كردم و از این تاریخ به بعد هرگز دنبال گناه نمی روم.

سردار شهید جواد عنایتی به همراه تعدادی دیگر از نیروهای ارزشمند واحد اطلاعات عملیات لشکر 14 حضرت امام حسین علیه السلام در تاریخ 21 دی ماه 1365 و در سومین روز از عملیات کربلای پنج در منطقه شلمچه مورد بمباران شیمیائی ارتش عراق قرار گرفتند .

سردار شهید جواد عنایتی به همراه تعدادی دیگر از نیروهای ارزشمند واحد اطلاعات عملیات لشکر 14 حضرت امام حسین علیه السلام در تاریخ 21 دی ماه 1365 و در سومین روز از عملیات کربلای پنج در منطقه شلمچه مورد بمباران شیمیائی ارتش عراق قرار گرفتند

این شهید بزرگوار که بر اثر این حمله شیمیائی به شدت آسیب دیده بود از منطقه به اهواز و سپس به بیمارستان فیاض بخش تهران منتقل می گردد ولی به دلیل شدت جراحات وارده و پس از 6 روز تحمل دردناک عوارض شیمیائی در تاریخ 27/10/65 به درجه رفیع شهادت نائل می آید .

اگر از طرف خانواده محترم این شهید بزرگوار اجازه می داشتم ، تصاویر پیکر پاک این سردار بزرگ را می آوردم تا ببینیم این سرافرازان برای اعتلای دین و این آب و خاک چگونه و با چه شکلی به شهادت رسیده اند ؟ آن سردار رعنا و خوش سیما کجا و این پیکر نحیف و تاول زده کجا . درود بر غیرت و همت شان و سلام بر ایمان و پایمردی شان .

وصیتنامه شهید جواد عنایتی

بسم الرب الشهداء و الصدیقین

وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْیَاء عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ آل عمران/169

گمان نکنید آنان که در راه خدا کشته می‌شوند جزء مردگانند بلکه زنده‌اند و در نزد پروردگارشان روزی می خورند.

ملتی که شهادت برای او سعادت است پیروز است. امام خمینی(ره)

اینجانب جواد عنایتی وظیفه شرعی خود دانستم این وصیت‌نامه را بنویسم.

به نام خدا و با درود بر رهبر مستضعفان جهان اسلام امام خمینی و با درود و سلام بر تمامی شهیدان راه اسلام که تنها برای زنده نگاه داشتن دین مبین اسلام بر علیه ظلم قیام کردند قبل از هر چیز از خدا می‌خواهم که گناهان مرا ببخشد و مرا در زمره یاران خود قرار بدهد چرا که جز او کس دیگری نیست که صاحب اختیار این عالم باشد.

یکی از ویژگی‌های انقلاب اسلامی ایران نقش حساس شهادت در پیروزی آن است و این همان بعدی است که تاکنون برای ابر قدرتها و دشمنان انقلاب ما مجهول مانده و آنان با جهان بینی مادی خود برای همیشه از شناخت واقعیت جهات معنوی آن عاجزند. شهادت میراث ائمه اطهار (ع) و اولیاء خداست که به امت مسلمان رسید و برای انسان مرحله‌ای از فوز و کمال وجود دارد که بدون شهادت امکان رسیدن به آن نیست.

شهادت انسان را به اعلای ملکوتی می‌رساند و چقدر شهادت در راه خدا زیباست. خدایا شهادتم را در راه اسلام و قرآن که خاری در چشم دشمنان است بپذیر. چرا که شهادت تزریق خون است به پیکر اجتماع و وظیفه هر فرد مسلمان است که در مقابل تجاوزات دشمنان بیگانه از دین و میهنش دفاع کرده و از آنجائی که بنده خود را یک فرد شیعه و مسلمان یافتم دفاع از اسلام و میهن عزیز را وظیفه شرعی دانستم و به سوی جبهه های جنگ آمدم تا دست تمام غارتگران شرق و غرب را از این مملکت اسلامی کوتاه کنم.

آگاه باشید که اگر بنا نبود ما حکومت نه شرقی نه غربی را در جامعه پیاده کنیم هرگز حاضر نبودیم ذره‌ای از پیکرمان را در راهش قربانی کنیم. اگر بنا نبود نظام جهوری اسلامی را در اقصی نقاط جهان پیاده نمائیم هرگز حاضر نبودیم از عزیزترین هستی خویش یعنی جان، درگذریم

و قاتلو فی سبیل الله الذین یقاتلونکم و لا تعتدوا

کارزار کنید در راه خدا با آنان که کارزار می‌کنند با شما و [لکن ستمکار نباشید].

امت قهرمان ،قافله سالار سرخ حسینیان در حرکت است. بیدار باشید و با گوش جان بانگ جلیل قافله یا نوای مظلومانه هل من ناصر ینصرنی حسین (ع) را بشنوید و به آن لبیک گویید. آگاه باشید اینک زمانی است که برای حیات معنوی انقلاب خون رنگمان و استمرارش نیاز مبرم به اهدای جوانان دارد. احتیاج به خون عزیزان دارد.

آگاه باشید که اگر بنا نبود ما حکومت نه شرقی نه غربی را در جامعه پیاده کنیم هرگز حاضر نبودیم ذره‌ای از پیکرمان را در راهش قربانی کنیم. اگر بنا نبود نظام جهوری اسلامی را در اقصی نقاط جهان پیاده نمائیم هرگز حاضر نبودیم از عزیزترین هستی خویش یعنی جان، درگذریم.

سردار شهید جواد عنایتی

ما با کشته شدن خود حقانیت نظام جمهوری اسلامی را به جهانیان ثابت می‌کنیم  و تا زنده ایم دست از ایده و آرمان بر حقمان بر نمی داریم و سراپا گوش به فرمایشات پیامبرگونه امام عزیزتر از جانمان خمینی کبیر هستیم.  ای ملت آماده در صحنه! بر شماست که [فرمان های] جانبخش امام عزیز را تبعیت کنید. بدانید که نظام جمهوری اسلامی به وجود امام بت شکن افتخار می کند. هوشیار و آگاه باشیدکه سعادت و خوشبختی امروز در گرو تبعیت و پیروی از دستورات این ثلاله پاک رسول خدا (ص) و حضرت زهرا (س) و فردا تبعیت از رهبری آینده است.

بر شماست که به این شعار گرم و دلنشین که : پیام خون شهداء – اطاعات از […] جامه عمل بپوشانید که اطیعو الله…

وصیتم به پدرم و مادرم اینکه امیدوارم که برای از دست دادن من غصه نخورید که شهادت حد نهایی تکامل انسان است و خود را برای جهاد در راه خدا مهیا سازید. امروز روز پیروزی مستضعفین و مستکبرین است. پدر و مادر و خواهرانم در هر کجا که هستید این انقلاب و امام را تنها نگذارید و نگذارید که دشمنان اسلام به این انقلاب ضربه‌ای وارد کنند که همه از وجود مبارک امام امت خمینی کبیر است.

وصیتم به برادرم این است که راه من را ادامه بده و به تحصیلات خود ادامه بده چون ایران احتیاج به شما جوانان دارد تا از زیر یوغ این ابر قدرتها رهایی یابد و بدان که راه خدا بهترین و برترین راه هاست. پوینده و کوشنده باش

وصیتم به مادرم: مادرم چون کوه باش و چون کوه استقامت کن و از یاد خدا غافل مباش. در راه دین بکوش که هر چه بکوشی باز کم است.وصیتم به خواهرانم که زینب گونه پیام شهیدان راه خدا را به گوش [دیگران] برسانید و زینب گونه راه شهیدان را ادامه دهید.

وصیتم به دوستانم این است که راه شهیدان را ادامه بدهید و خون شهید را [پایمال] نکنید.

فرآوری: رها آرامی

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منابع:مشرق نیوز

وبلاگ شهید جواد عنایتی